[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 05. 2022   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zástupcovia laických hnutí a združení vo „Večnom meste“
P:3, 14. 02. 2012 13:00, ZAH

Rím, 14. februára (TK KBS) – Svetoznáme baziliky a kostoly, hroby viacerých svätých, monumenty a pamiatky navštevuje v týchto dňoch okolo 50 zástupcov slovenských laických hnutí a združení v rámci tretieho ročníka púte k hrobu sv. Cyrila v Ríme. Návštevy sú sprievodným duchovného programu. Na miestach, kde prosia o dar viery, novej evanjelizácie, ako aj za svoje hnutia, združenia, rodiny a spoločenstvá, ich vedie spolu s ďalšími kňazmi bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Púť, počas ktorej navštívili aj slovenské veľvyslanectvo, je jednou z aktivít duchovnej prípravy slávenia 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie.

Prvou zastávkou slovenských pútnikov bola v sobotu 11. februára talianske mesto Padova, kde navštívili Baziliku sv. Antona Paduánskeho. Svätec je považovaný za jedného z najobľúbenejších svätých v Taliansku. V mohutnej stavbe, vybudovanej v 13. a 14. storočí, je aj pochovaný. Putovanie pokračovalo v Ríme návštevou jednej zo štyroch rímskych patriarchálnych bazilík – Baziliky sv. Pavla za hradbami. Bola postavená v 4. storočí nad pravdepodobným hrobom apoštola Pavla, mimo mestských hradieb. Na mieste slávili pútnici v Kaplnke sv. Benedikta sv. liturgiu s kňazmi a vladykom Petrom Rusnákom.

Nedeľné putovanie bolo spojené s návštevou Baziliky Santa Maria Magiore, v ktorej v roku 868 udelil pápež Hadrián II. sv. Cyrilovi a Metodovi povolenie používať staroslovienčinu ako štvrtý bohoslužobný jazyk (po latinčine, gréčtine a hebrejčine). Zástupcovia hnutí a združení navštívili aj Kostol Santa Prassede (s rôznymi byzantskými mozaikami), Baziliku San Pietro in Vincoli (Svätý Peter v reťaziach) a ďalšie chrámy. Nechýbala ani návšteva ruín veľkého amfiteátra v strede Ríma – Koloseum, bývalé námestie (fórum) v Ríme v staroveku – Forum Romanum a ďalšie rímske pamiatky.

Bazilika sv. Petra vo Vatikáne je miestom, ktoré ako prvé navštívili slovenskí pútnici v pondelok. V skorých ranných hodinách slávili sv. liturgiu v kryptách pred hrobom sv. Petra, a potom absolvovali prehliadku Baziliky. Pokračovali návštevou Kostola Chiesa Nuova (hrob sv. Filip Neriho), Kostola sv. Augustína (hrob sv. Moniky, matky sv. Augustína), Kostola San Luigi dei Francesi, Kostol Najsvätejšieho Mena Ježišovho a ďalšie chrámy. Zavítali i do pôvodnej antickej stavby v Ríme – Panteónu, Baziliky Svätých apoštolov a na najvyšší zo všetkých pahorkov, na ktorých bol postavených Staroveký Rím, Kapitol.

Súčasťou putovania bola aj zastávka na slovenskom veľvyslanectve v Ríme, ktoré sa nachádza v jednej budove spolu s veľvyslanectvom Slovenska v Taliansku. Zástupcov laických hnutí a združení v ich priestoroch privítal veľvyslanec SR pri Svätej stolici Jozef Dravecký, ktorý okrem iného predstavil, akou formou prebiehalo pozvanie Svätého Otca Benedikta XVI. na návštevu Slovenska. „Svätý Otec o pozvaní vie. (...) Definitívne stanovisko, či príde, sme zatiaľ nedostali,“ povedal Dravecký o pozvaní. Vysvetlil to zmenou technológie plánovania apoštolských ciest Benedikta XVI. O svojej misii pútnikom rozprávala aj slovenská veľvyslankyňa so sídlom v Ríme Mária Krasnohorská.

Dnešné putovanie pútnikov začalo v Bazilike Svätého Kríža v Jeruzaleme. Bola založená na podnet sv. Heleny a jej syna cisára Konštantína, ktorý dal prestavať časť paláca Sessoriánovcov, aby sa tu uchovali relikvie sv. kríža, ktoré z Jeruzalema priniesla sv. Helena. Pokračovali v bazilike jeruzalemského patriarchu Sv. Vavrinca za hradbami, kde okrem sv. Vavrinca pochovaný napríklad aj prvý mučeník sv. Štefan a sv. Hilarius, pápež. Súčasťou putovania bude aj návšteva Lateránskej baziliky, Kostola sv. Cecílie, S. Maria in Trastevere, San Francesco a Ripa a Baziliky zasvätenej svätej Sabine.

Vo „Večnom meste“ sa slovenskí pútnici dnes večer zúčastnia na slávnostnej svätej omši v deň sviatku sv. Cyrila a Metoda v Bazilike sv. Klementa a na procesii k hrobu sv. Cyrila. V Bazilike je pochovaný sv. Cyril, ktorý so sv. Metodom priniesli ostatky sv. Klementa do Ríma pápežovi Hadriánovi II. Tento chrám je postavený na mieste, kde zrejme stál dom sv. Klementa, ktorého sú pod hlavným oltárom. Rím opustia predstavitelia združení a hnutí po stredajšej generálnej audiencii Benedikta XVI. v Aule Pavla VI.. Cestou späť sa zastavia v mestečku Orvieto, ktoré je známe eucharistickým zázrakom.

Púť organizuje Fórum kresťanských inštitúcii s Radou pre laické a apoštolské hnutia, ktorej predsedom je eparcha Rusnák, Pápežským slovenským kolégiom sv. Cyrila a Metoda v Ríme a Slovenskou redakciou Vatikánskeho rozhlasu.

TK KBS informoval z Ríma Michal Lipiak

( TK KBS, ml¸ml ) 20120214024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním