[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 05. 2022   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. pred Anjel Pána: „Ježiš neuteká pred stretnutím s malomocným!“
P:3, 13. 02. 2012 07:54, ZAH

Vatikán, 13. februára (Rádio Vatikán) – V nedeľu na poludnie sa Svätý Otec, ešte pred modlitbou Anjel Pána, prihovoril veriacim z celého sveta, zhromaždeným na Námestí sv. Petra. Vo svojom príhovore sa zameral na udalosť z dnešného evanjelia: Stretnutie Ježiša s malomocným:

"Drahí bratia a sestry!

Minulú nedeľu sme videli Ježiša, ako počas svojho verejného účinkovania uzdravil mnohých chorých. Zjavil tak Boha, ktorý chce dať človeku život, život v plnosti. Evanjelium dnešnej nedele (Mk 1,40-45) nám ukazuje Ježiša konfrontujúceho chorobu, ktorá sa v tom čase považovala za najťažšiu, a to až do takej miery, že robila postihnutú osobu „nečistou“ a vylučovala ju zo spoločenských vzťahov: hovoríme o malomocenstve. Osobitný zákon (porov. Lv 13-14) rezervoval rozhodnutie vyhlásiť nejakú osobu za postihnutú malomocenstvom, a teda nečistú kňazom. Takisto aj prehlásiť, že osoba je uzdravená, a prinavrátiť ju do normálneho spoločenského života patrilo kňazovi.

Keď Ježiš prechádzal po dedinách Galileji a kázal, istý malomocný mu šiel v ústrety a povedal: „Ak chceš, môžeš ma očistiť“. Ježiš neuteká pred stretnutím s týmto človekom, ba čo viac, poháňaný vnútornou spoluúčasťou na stave tohto človeka, vystiera ruku a dotýka sa ho – porušujúc tak zakazujúci zákonný predpis – a hovorí mu: „Chcem, buď čistý!“ V tomto Ježišovom prejave a slovách sa nachádzajú celé dejiny spásy. Tu je vtelená Božia vôľa uzdraviť nás, očistiť od hriechu, ktorý ničí nielen nás, ale aj naše vzťahy. Kontakt Ježišovej ruky s malomocným búra každú bariéru medzi Bohom a ľudskou nečistotou, medzi posvätnom a jeho opakom. Istotne nie negovaním zla a jeho zápornej sily, ale poukazovaním na to, že Božia láska je silnejšia ako akékoľvek zlo, aj to veľmi nákazlivé a strašné. Ježiš vzal na seba naše nečistoty, stal sa „nečistým“, aby sme sa my stali čistými.

Svätý František z Assisi, na začiatku svojho testamentu, nádherne komentuje toto evanjelium vlastnou skúsenosťou: „Pán dal mne, bratovi Františkovi, že som takto začal konať pokánie: kým som bol ešte v hriechoch, zdalo sa mi príliš trpké čo i len pozrieť na malomocných. Sám Pán ma zaviedol medzi nich a ja som im preukázal milosrdenstvo. Keď som od nich odchádzal, to čo sa mi zdalo trpké, premenilo sa mi na sladkosť duše i tela. Potom som trochu porozmýšľal a opustil som svet“. V týchto malomocných, ktorých František stretol keď bol „ešte v hriechoch“, bol prítomný Ježiš. Vtedy, keď sa František k jednému z nich priblížil, prekonajúc tak svoj strach, a objal ho, uzdravil ho Ježiš z jeho osobného malomocenstva, teda z pýchy a premenil ho na Božiu lásku. Toto je víťazstvo Krista, ktorý je našim vnútorným uzdravením a našim vzkriesením k novému životu!

Drahí priatelia, obráťme sa v modlitbe na Pannu Máriu, ktorú sme včera oslavovali pri spomienke na jej zjavenia v Lurdoch. Panna Mária zverila sv. Bernadete stále aktuálne posolstvo: pozvanie k modlitbe a pokániu. Prostredníctvom svojej matky nám takto vychádza v ústrety sám Ježiš, aby nás oslobodil od každej choroby tela a duše. Dovoľme mu, aby sa nás dotkol a očistil, a tiež buďme milosrdní voči našim bratom!"

( TK KBS, RV js; pz ) 20120213013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním