::III. ročník Púte laických združení a hnutí k hrobu sv. Cyrila.:: Slováci sa stretli aj s predsedom Pápežskej rady pre laikov Stanisławom Ryłkom. Prinášame jeho ::príhovor:: a ::homíliu::. Diskutovali aj s ::arcibiskupom Cyrilom Vasiľom::"> ::III. ročník Púte laických združení a hnutí k hrobu sv. Cyrila.:: Slováci sa stretli aj s predsedom Pápežskej rady pre laikov Stanisławom Ryłkom. Prinášame jeho ::príhovor:: a ::homíliu::. Diskutovali aj s ::arcibiskupom Cyrilom Vasiľom::" />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 05. 2022   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Ryłko: Drahí veriaci Slováci - Cirkev vás potrebuje
P:3, 13. 02. 2012 06:31, ZAH

Rím, 13. februára (TK KBS) – Centrom v živote veriacich laikov by mal byť Boh. Ide o jeden z troch aspektov, na ktorý poukázal pri stretnutí so zástupcami slovenských laických hnutí a združení, ktorí v Ríme absolvujú po tretíkrát Púť k hrobu sv. Cyrila, predseda Pápežskej rady pre laikov Stanisław Ryłko. Kardinál Ryłko, s ktorým sa pútnici stretli v nedeľu 12. februára v Pápežskom slovenskom kolégiu svätého Cyrila a Metoda v Ríme, označil pútnikov za protagonistov novej evanjelizácie, ktorí majú v misijnom poslaní Cirkvi svoje „nezastupiteľné miesto“.

Veriaci laici majú byť podľa kardinála „skutočným evanjeliovým kvasom v srdci sveta, nezostať len vonku ako pozorovatelia, ale „vstúpiť dnu“ do sveta kultúry, ekonomiky, politiky – a pretvoriť ho podľa ducha evanjelia.“ V súvislosti s tým pripomenul, že základnou skutočnosťou pre kresťanskú identitu veriaceho laika je dôležitosť osobného stretnutia s Kristom. "Oplatí sa byť kresťanmi! Musíme byť na to hrdí!,“ povedal kardinál Ryłko. Apeloval tiež na to, aby zástupcovia hnutí a združení znovu objavili odvahu byť viditeľne prítomní v spoločnosti.

::Príhovor kardinála Stanisława Ryłka v plnom znení::

Po príhovore a ::diskusii:: slávili veriaci s kardinálom svätú omšu. Pútnikov na úvod pozdravil rektor slovenského kolégia Vladimír Stahovec. Poďakoval otcovi kardinálovi za prijatie pozvania a za to, že zástupcov hnutí a združení povzbudil v ich činnosti. „Nech vaše slová vlejú veľa entuziazmu a sily pri realizácii novej evanjelizácie,“ povedal rektor kolégia. Zároveň privítal ďalších hostí „na slovenskom kúsku v Ríme“. Kardinál Ryłko v homílii okrem iného pripomenul dôležitú úlohu laikov a cirkevných hnutí v spoločnosti.

„Vaše spolky a hnutia nie sú len nejakou zvláštnosťou, niečím navyše. Práve naopak: ste neoddeliteľnou súčasťou Cirkvi, každého farského spoločenstva; ste darom Ducha svätého, ktorý je nenahraditeľným prostriedkom evanjeliového hlásania, vyjadrením vitality Cirkvi našich čias,“ apeloval v homíli otec kardinál. Zároveň pripomenul, aký je odkaz solúnskych vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Pripomínajú nám podľa otca kardinála korene, ku ktorým sa treba vždy vrátiť, ďalej to, že každý kresťan musí byť misionárom, ktorého ženie zápal pre ohlasovanie, a zároveň povolanie k svätosti a jednote.

::Homília kardinála Stanisława Ryłka v plnom znení::

::Audio homílie kardinála Stanisława Ryłka v plnom znení::

Po spoločnej bohoslužbe sa pútnici stretli s otcom kardinálom, predstaviteľmi kolégia a hosťami na spoločnom agapé. V diskusiách nechýbali spoločné priania a žičenia. Zástupcovia slovenských laických hnutí a združení pokračujú svoj program dnes návštevou Baziliky sv. Petra vo Vatikáne a ďalších kostolov, v ktorých sa pri hroboch svätých prosia za dar živej viery, novej evanjelizácie pre seba, svoej rodiny, spoločenstva i Slovensko. V rámci programu už navštívili aj Baziliku sv. Pavla za hradbami, Baziliku Santa maria Magiiore a viaceré pamiatky.

Vo „Večnom meste“, kde sa už zúčastnili na nedeľnom príhovore Benedikta XVI. pred modlitbou Anjel Pána, majú pútnici ešte naplánovanú návštevu slovenského veľvyslanectva v Ríme, stretnutie s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom, sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi, slávnostnú svätú omšu v deň sviatku sv. Cyrila a Metoda v Bazilike sv. Klementa a účasť na procesii k hrobu sv. Cyrila. Rím opustia po stredajšej generálnej audiencii Benedikta XVI. v Aule Pavla VI. Cestou späť sa zastavia v talianskom mestečku Orvieto.

Tretí ročník Púte k hrobu sv. Cyrila vedie bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Organizuje ju Fórum kresťanských inštitúcii s Radou pre laické a apoštolské hnutia, ktorej predsedom je eparcha Rusnák, Pápežským slovenským kolégiom sv. Cyrila a Metoda v Ríme a Slovenskou redakciou Vatikánskeho rozhlasu. Púť je jednou z aktivít spadajúcich do dvojročnej duchovnej prípravy slávenia 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. Je to zároveň aj generálka pred celonárodnou púťou v jubilejnom roku 2013.

TK KBS informoval z Ríma Michal Lipiak

( TK KBS, ml ml ) 20120213004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním