[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 01. 03. 2021   Meniny má Albín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Editoriál P. Lombardiho: Dôveryhodnosť a transparentnosť!
P:3, 04. 02. 2012 14:25, ZAHVatikán, 4. februára (RV) - Dôveryhodnosť a transparentnosť! Toto je téma, ktorej sa venuje hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi SJ v tohto týždňovom editoriáli pre Vatikánske televízne centrum. TK KBS ho prináša v plnom znení.

V týchto rokoch vzrušujúcich debát a silnej kritiky voči Svätej stolici a Cirkvi je absolútne nevyhnutné držať pevne kormidlo v nepokojných vodách a – inšpirovaní pápežom sledovať kritériá evanjelia, pravdy a pevnej morálky – ukázať pevnú vôľu vo vydávaní svedectva ohlasovaných hodnôt. Je to naliehavé v dvoch oblastiach, ktoré priťahujú pozornosť publika: otázka sexuálneho zneužívania mladistvých a otázka ekonomicko-finančnej transparentnosti.

V prvej oblasti, ktorú naznačil Svätý Otec sa rozvíja činnosť miestnych cirkví, ktoré boli týmto škandálom ťažko skúšané, v čoraz väčšom načúvaní obetiam zneužívania, v čoraz väčšej pomoci, v hlbšom poznávaní jednotlivých káuz, v priznaní a prevencii, ktoré svedčí o tom, že sme na správnej ceste. Sympózium, ktoré sa uskutoční v najbližších dňoch na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme – „Cesta k uzdraveniu a obnove“ – na ktorom sa zúčastnia zástupcovia viac ako sto biskupských konferencií a 30 rehoľných inštitútov, a ktoré bude začiatkom fungovania medzinárodného centra, ktoré rozvinie a vyskúša v praxi závery tohto sympózia. Cirkev chce zadosťučiniť spravodlivosti, chce sa obnoviť, chce sa stať schopnou pomôcť spoločnosti a svetu, v ktorom je sexuálne zneužívanie na dennom poriadku, tým, že bude účinne bojovať s touto pliagou.

V druhej oblasti sa Svätá stolica snaží zapojiť svoje inštitúcie do medzinárodného systému kontroly ekonomickej činnosti, proti praniu špinavých peňazí, organizovanému zločinu a terorizmu. Už viac krát boli vatikánske ekonomické inštitúcie, osobitne Vatikánska banka, nespravodlivo obvinené. Práve v týchto dňoch bola pred súdom v USA konečne uzavretá kauza pre absolútne nepodložené tvrdenia, ktorá je jednou z troch káuz proti Vatikánskej banke. Teraz nová séria nariadení, ktoré stále väčším spôsobom garantujú skutočnosť, že každá činnosť motivovaná službou Cirkvi bude úplne transparentná a istá.

Cesta je dlhá a náročná, ale smerovanie je jasné a vôľa istá. Svedectvo evanjelia bude mať z toho veľkú výhodu.

( TK KBS, RV js; ml ) 20120204007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]