[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 05. 2024   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Rožňave sa zišli členovia reholí s biskupom Filom
P:3, 03. 02. 2012 17:02, DOM

Rožňava, 3. februára (TK KBS) – Členovia mužských a ženských reholí, ktorí pôsobia v Rožňavskej diecéze, sa vo štvrtok 2. februára pri príležitosti XVI. Svetového dňa zasväteného života, stretli s rožňavským biskupom Mons.

Vladimírom Filom. Na svätej omši spoločne ďakovali a obnovili si svoje zasvätenie. Liturgickej slávnosti, po skončení ktorej nasledovalo stretnutie s biskupom, sa zúčastnili aj zástupcovia Fóra kresťanských inštitúcií (FKI).

Biskup Filo prirovnal dielo rehoľníkov k nádhernej kytici uvitej z rôznych druhov krásnych farebných kvetov. V závere pridal povzbudenie, aby prispievali „svojim životom a charizmou k rozvoju rožňavskej diecézy - partikulárnej cirkvi.“ „Sme chudobní na povolania. Je potrebná vaša modlitba za mladých ľudí. Ja vám za vašu spoluprácu a prácu ďakujem a prosím o pomoc. Potrebujem vás! Uisťujem vás o svojich modlitbách. Všetko je dielom Ducha Svätého, ktorý vás povolal a priviedol sem,“ povedal otec biskup Filo.

Po predstavení sa rehoľných spoločenstiev sa za laikov prihovoril prítomným predseda FKI František Neupauer. „Rožňava je podľa mňa „slovenským Betlehemom“, miestom, z ktorého vzišla za dôb hlbokej totality podzemná Cirkev verná Kristovi a rímskemu pápežovi. Odvaha otca biskupa Pobožného, ktorý tu v Rožňave vkladaním rúk vysvätil mladého jezuitu - pátra Hnilicu za biskupa otvorila cestu službe Kristovi a Cirkvi mnohým laikom i rehoľníkom,“ povedal František Neupauer. Na záver otec biskup pozval prítomných na spoločný obed.

V Rožňavskej diecéze v súčasnosti pôsobí šesť mužských rehoľných spoločenstiev. Premonštráti v Jasove, františkáni vo Fiľakove, verbisti vo Vidinej, saleziáni v Rožňave, palotíni v Predajnej a farnosť v Starej Haliči spravuje kňaz zo spoločnosti Dielo Ježiša Veľkňaza. Ženských rehoľných spoločenstiev je sedem Sestry z Kongregácie Dcér sv. Františka z ASISSI, Satmárky, Saleziánky; Školské sestry, sestry z Rodiny Panny Márie, Malé sestry Ježišove a kontemplatívne Mariánske sestry.

TK KBS informoval Martin Keruľ a Jozef Predáč

( TK KBS, mk, jp; ml ) 20120203036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]