[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O Dni zasväteného života s predsedom vyšších rehoľných predstavených
P:3, 02. 02. 2012 09:06, DOM

Bratislava, 2. februára (TK KBS) - Vo štvrtok 2. februára slávime Sviatok Obetovania Pána. Tento deň je spojený s Dňom zasväteného života, kedy si Bohu zasvätené osoby – rehoľníci a rehoľníčky – pripomínajú zasvätenie svojho života Bohu. TK KBS pri tejto príležitosti prináša rozhovor s predsedom Konferencie vyšších rehoľných predstavených (KVRP) pátrom Jánom Halamom, SVD.

TK KBS: V čom je tento Deň zasväteného života aktuálny pre dnešný svet?

Pripomína nám, že náš život má nielen pozemskú ale aj nebeskú dimenziu. Zasvätené osoby nám o tej nebeskej svedčia výrazným znakom, nielen vonkajším oblečením, ale predovšetkým vnútorným postojom. Otvoriť sa Bohu a dať mu celé srdce, to nás čaká v nebi. Zasvätené osoby to robia už teraz.

TK KBS: Prečo je potrebné a dôležité pripomínať si Deň zasväteného života?

Myslím, že slávenie dňa zasvätených je povzbudením najmä pre samotných rehoľníkov a rehoľníčky. Vďaka sláveniu spolu s miestnym biskupom sú uistení, že celá Cirkev vníma ich zasvätenie ako dar.

TK KBS: Koľko je v súčasnosti na Slovensku mužských a ženských reholí?

V rámci KVRP je združených 30 mužských rádov a rehoľných spoločenstiev. Nie sú to všetky, čo pôsobia na Slovensku, nakoľko niektoré menšie spoločenstvá, čo sa týka počtu členov, nie sú z rôznych dôvodov zapojení do činnosti KVRP. Okrem tradičných reholí je na Slovensku asi 10 tzv. sekulárnych inštitútov, sú to spoločenstvá zasväteného života, ktorých členovia nežijú v kláštoroch ale priamo medzi ľuďmi. Čo sa týka ženských rehoľných spoločenstiev, tých je podľa adresára KVPŽR 48.

Pripravil: Michal Lipiak

( TK KBS, jh; ml ) 20120202028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]