[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 10. 2021   Meniny má Lukáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V bratislavskom kostole je kópia sošky patrónky Brazílie
P:3, 20. 01. 2012 21:00, DOM

Bratislava, 20. januára (TK KBS) – Socha Panny Márie z Aparecidy oddnes zdobí piedestál vo farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bratislave – Petržalke. Plastika je kópiou pôvodnej sošky, ktorú v roku 1717 vylovili rybári v brazílskom prístave Iquacú. Jej kópiu slávnostne inštalovali počas dnešnej slávnostnej svätej omše, ktorú celebroval brazílsky kardinál a arcibiskup mesta Aparecida Raymundo Damasceno Assis. Na slávnosti sa zúčastnil aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana a rektor brazílskej národnej svätyne páter Darci Nicioli.

V úvode svätej omše privítal všetkých prítomných hostí, kňazov, rehoľníkov a veriacich farár farnosti Peter Mášik. Okrem iného pripomenul, že slávnosť pripravili z iniciatívy veľvyslankyne Brazílie na Slovensku Marílie Sardenberg Zelner Gonçalves. Nechýbali na nej ani veľvyslanci Španielska a Belgicka na Slovensku i komunita Brazílčanov žijúca na Slovensku a vo Viedni. Po privítaní kópiu sošky priniesla veľvyslankyňa Gonçalves spolu s pátrom Niciolim a uložili ju na oltár, kde zostala počas bohoslužby slova. Po homílii ju otec kardinál Assis požehnal a tamojší farár Peter Mášik umiestnil na pripravený piedestál.

Kardinál Assis v homílii poďakoval bratislavskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Stanislavovi Zvolenskému, ktorý mu na podnet veľvyslankyne Brazílie na Slovensku, adresoval pozvanie. Okrem iného povedal, že pred tromi rokmi mal možnosť podobnú vec – intronizovať kópiu sošky Panny Márie z Aparecidy – v Českej republike, v pražskom kostole „U Pražského Jezuliatka“. Pripomenul tiež, ako bol nájdený jej originál. Úcta k Matke Božej z Aparecidy sa podľa neho šírila čoraz viac a "jej príhovoru sa pripisujú viaceré početné milosti, ktoré ľudia obdŕžali,“ dodal kardinál Assis.

Farár Peter Mášik v závere poďakoval všetkým hosťom za slávnosť. Osobitné vďaky patrili otcovi nunciovi, ktorý priniesol aj pozdrav a apoštolské požehnanie od Svätého Otca Benedikta XVI., veľvyslankyni Gonçalvesovej a kardinálovi Assisimu za dar kópie sošky, ktorý získala farnosť. Zo Slovenska pocestuje do Brazílie s kardinálom dar drevenej sošky patrónky Slovenska – Sedembolestnej Panny Márie. Otec kardinál zaň poďakoval a veriacim adresoval na budúcoročné Svetové dni mládeže v brazílskom Rio de Janeiro a na Majstrovstvá sveta vo futbale, ktorých dejiskom bude o dva roky Brazília. Slávnosť sprevádzal svojím spevom tamojší mládežnícky zbor a miešany spevácky zbor Mater Salvatoris.

TK KBS vydá k správe ::FOTO::

( TK KBS, ml; ml ) 20120120027/   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]