[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 11. 2022   Meniny má Milan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kongregácie pre náuku viery vydala nótu pre Rok viery
P:3, 05. 01. 2012 15:23, ZAH

Vatikán, 5. januára (RV) – Kongregácia pre náuku viery vydala z poverenia Svätého Otca Nótu s pastoračnými usmerneniami pre Rok viery. Ten sa začne 11. októbra 2012 (na 50. výročie otvorenia II. Vatikánskeho koncilu) a skončí 24. novembra 2013 (na slávnosť Krista Kráľa). Spracovali ju po dohode s niekoľkými dikastériami Svätej stolice v spolupráci s Výborom pre prípravu Roku viery. Rok viery Benedikt XVI. vyhlásil minulý rok v októbri Apoštolským listom Porta Fidei.

Kongregácia pre náuky viery v dnešnom komuniké pripomína, že vyhlásením tohto roku Svätý Otec chce dať do centra pozornosti Cirkvi to, čo mal na srdci od začiatku svojho pontifikátu: stretnutie s Ježišom Kristom a krásu viery v neho. Na druhej strane Cirkev si je dobre vedomá problémov, s ktorými je dnes viera konfrontovaná, a otázku, ktorú položil sám Ježiš, či «nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde»,(porov. Lk 18,8) považuje za aktuálnejšiu ako kedykoľvek predtým. Dokument v úvode pripomína, že „Rok viery má prispieť k novej konverzii k Pánovi Ježišovi a k znovuobjaveniu viery, aby všetci členovia Cirkvi boli dôveryhodnými a radostnými svedkami vzkrieseného Pána, schopnými priviesť mnohých ľudí k hľadaniu brány k viere“.

Začiatok Roku viery bude súvisieť s dvoma veľkými výročiami, ktoré poznačili tvár Cirkvi našich čias: 50. výročím otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu z vôle blahoslaveného Jána XXIII. (11. októbra 1962) a 20. výročím promulgácie Katechizmu Katolíckej cirkvi, ktorý Cirkvi daroval blahoslavený Ján Pavol II (11. októbra 1992). Nóta uvádza svoje návrhy na štyroch úrovniach: 1. Cirkev univerzálna, 2. Biskupské konferencie, 3. Diecézy, 4. Farnosti, komunity, združenia, hnutia.

Medzi podujatiami, na ktorých sa zúčastní aj Svätý Otec, nóta uvádza Zasadnutie synody biskupov pre novú evanjelizáciu (október 2012), Svetové dni mládeže 2013 a viaceré ekumenické stretnutia. Na úrovni biskupských konferencií je navrhované podporovanie kvalitnej katechetickej formácie a konformita miestnych katechizmov s Katechizmom Katolíckej cirkvi. Zdôrazňuje sa využívanie širokých možností moderných technológií spoločenskej komunikácie.

Na diecéznej úrovni má byť Rok viery „obnovenou príležitosťou kreatívneho dialógu medzi vierou a rozumom prostredníctvom sympózií, konferencií a špeciálneho štúdia najmä na katolíckych univerzitách, ako aj priaznivým časom pokánia, počas ktorého budeme žiadať Božie odpustenie, aj a najmä za hriechy proti viere.“

Na úrovni farností ústredným návrhom ostáva prežívanie viery v liturgii a najmä Eucharistii, pretože «v Eucharistii, tajomstve viery a zdroji novej evanjelizácie je viera Cirkvi ohlasovaná, prežívaná a posilňovaná». Z tejto iniciatívy sa rodia, vzrastajú a šíria všetky ostatné návrhy, medzi ktorými budú nepochybne iniciatívy zo strany mnohých inštitútov, nových komunít a cirkevných hnutí.

Sekretariát pre Rok viery bude prostredníctvom internetu zverejňovať ďalšie návrhy a informácie. Návrhy uvedené v dnes zverejnenej nóte sú adresované všetkým členom Cirkvi, aby sa zaangažovali do iniciatív Roku viery a «delili sa tak o to, čo má kresťanstvo najcennejšie: Ježiša Krista, Spasiteľa človeka, Kráľa vesmíru, pôvodcu a zavŕšiteľa viery»(Hebr. 12, 2).

( TK KBS, RV jak; ml ) 20120105025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Bahrajne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23