[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 05. 2024   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fórum kresťanských inštitúcii o múzeu zločinov komunizmu
P:3, 01. 12. 2011 08:13, DOM

Bratislava, 1. decembra (TK KBS) – Slovensku chýba Múzeum zločinov komunizmu. Pri príležitosti prvého výročia od spustenia diskusie o jeho potrebe to opäť pripomína Fórum kresťanských inštitúcií (FKI). Vlaňajšia výzva podľa jeho zástupcov bola impulzom pre viaceré aktivity, ktoré sú spojené so snahou zriadiť takéto múzeum. V porovnaní s okolitými krajinami zatiaľ Slovensko inštitúciu tohto typu nemá.

„Iste, na prvom mieste je úcta voči ľuďom, ktorí trpeli v čase totalít, no je rovnako vecou spravodlivosti nazvať komunistickú totalitu jej pravým menom a zriadiť inštitúciu, ktorá by pripomínala zločiny komunizmu. “ hovorí predseda FKI František Neupauer. Fórum podľa jeho slov začalo verejnú diskusiu o potrebne múzea 25. novembra 2010 (v deň výročia prepustenia politických väzňov v Československu). Od toho momentu prejavila o zámer zriadiť múzeum premiérka SR Iveta Radičová. Výzva sa tiež stala impulzom pre viacerých občianskych aktivistov i vládu SR.

Iniciatíva FKI vyprovokovala myšlienku zriadiť Múzeum 17. novembra. Zatiaľ má podobu staveniska v centre hlavného mesta. Predsedníčka vlády SR prišla so snahou zriadiť múzeum v priestoroch novej budovy Úradu vlády SR. V konečnom dôsledku sa však v súčasnosti ráta iba s predstavou zameranou viac na archiváciu cez spoluprácu Ministerstva kultúry SR a Ústavu pamäti národa bez partnerstva s občianskym sektorom. Chýba didaktický rozmer múzea.

„Sme presvedčení, že vďaka záujmu občianskych aktivistov sa postupne budú aj na Slovensku lokálne vytvárať miesta pripomínajúce hrôzy totalít. Veríme, že táto občianska angažovanosť pomôže uchovať tragické miesta pamäti, a tak uchovať pamäť národa a zabrániť návratu totalít,“ uvádza Neupauer. Fórum kresťanských inštitúcií pripomína, že bude sledovať tento stav a možné riešenia s cieľom podporiť zriadenie celonárodného Múzea zločinov komunizmu na Slovensku. Zároveň však ďakuje všetkým tým, ktorí prežili utrpenie v čase (nielen) komunistickej totality a uistiť ich, že v našich očiach ich utrpenie a zápas neboli márne.

FKI zároveň vyzýva všetkých, ktorí vedia o tragických miestach pamäti vo svojom okolí, alebo vlastnia premety pripomínajúce obdobie komunistického teroru (dokumenty, samizdaty, predmety vyrobené vo väzení a podobne), nech o tom informujú na e-mailovej adrese muzeum@fki.sk. FKI tiež ďakuje všetkým, ktorý sa podpísali pod výzvu za vznik Múzea zločinov komunizmu na Slovensku.

TK KBS informoval František Neupauer

( TK KBS, fn;ml ) 20111201007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]