[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI.: Pánom sveta nie je človek, ale Boh!
P:3, 27. 11. 2011 15:21, ZAH

Vatikán, 27. novembra (RV) - Aj v dnešnú nedeľu sa na Námestí sv. Petra vo Vatikáne zišlo mnoho veriacich z celého sveta, aby sa spolu s pápežom pomodlili poludňajšiu modlitbu Anjel Pána. Benedikt XVI. sa im ešte pred samotnou modlitbou prihovoril z okna svojej pracovne. TK KBS prináša jeho príhovor v plnom znení.

Drahí bratia a sestry!

Dnes celá Cirkev začína nový liturgický rok. Novú cestu viery, ktorú budeme prežívať spolu v kresťanských spoločenstvách, ale zároveň ako vždy, ktorou budeme kráčať v rámci dejín celého sveta, aby sme ich otvorili Božiemu tajomstvu a spáse, ktorá pochádza z jeho lásky. Liturgický rok začína Adventným obdobím. Je to nádherný čas, kedy sa v srdciach prebúdza očakávanie návratu Krista a spomienka na jeho prvý príchod, keď sa zriekol svojej Božskej prirodzenosti a prijal naše smrteľné telo.

„Bdejte!“ Toto je Ježišova výzva z dnešného evanjelia. Obracia sa ňou nielen na svojich učeníkov, ale na všetkých: „Bdejte!“ (Mt 13,37). Je to užitočné pripomenutie toho, že život nemá iba pozemskú dimenziu, ale je naprojektovaný smerom „za“ hranicu, ako nejaký klíček, ktorý vyrastá zo zeme a rozvíja sa smerom k nebu. Jeden rozmýšľajúci klíček, človek, obdarovaný slobodou a zodpovednosťou, kvôli ktorým bude každý z nás povolaný zložiť účet z toho, ako žil, ako využil svoje schopnosti. Či si ich nechal iba pre seba, alebo ich nechal aby slúžili aj pre dobro svojich bratov.

Aj Izaiáš – prorok adventu – nám ukazuje primeranú modlitbu, ktorou sa v mene ľudu obracia k Bohu. Uznáva slabosti svojho národa a v istom momente hovorí: „Nebolo toho, kto by vzýval tvoje meno, kto by sa vzbudil a chopil sa teba, lebo si schoval pred nami svoju tvár, oddal si nás moci našich hriechov.“ (Iz 64,6). Ako by sme nemali byť dotknutí týmto opisom? Zdá sa, že odráža istú realitu postmoderného sveta: mestá, kde sa život stáva anonymným a horizontálnym, kde sa zdá, že Boh je neprítomný a človek jediným pánom, akoby on sám bol tvorcom a režisérom všetkého. Stavby, práca, ekonomika, doprava, veda, technika, to všetko sa zdá, akoby záviselo iba od človeka. Často sa v tomto svete, ktorý sa zdá takmer dokonalý, stávajú šokujúce veci – či v prírode alebo spoločnosti – kvôli ktorým si myslíme, že Boh od toho odstúpil, teda povedal by som, že nás ponechal samých na seba.

V skutočnosti naozajstným „pánom“ sveta nie je človek, ale Boh. Evanjelium hovorí: „Bdejte teda, lebo neviete, kedy príde pán domu: či večer, či o polnoci, či za spevu kohúta alebo ráno. Aby vás nenašiel spať, keď príde nečakane!“ (Mk 13,35-36). Advent prichádza každý rok, aby nám pripomenul práve toto. Aby náš život našiel správny smer k Božej tvári. Nie je to tvár nejakého „pána“, ale tvár Otca a priateľa. S Pannou Máriou, ktorá nás vedie cestou adventu, nech sa slová proroka stanú našimi vlastnými. „Teraz však, Pane, ty si náš otec, my sme len hlina a ty si náš tvorca, všetci sme dielom tvojich rúk.“ (Iz 64,7).

Po modlitbe Anjel Pána sa Svätý Otec obrátil s výzvou na predstaviteľov medzinárodného spoločenstva, ktorí v pondelok 28. novembra začnú v Juhoafrickej republike pripravovať dohovor OSN o klimatických zmenách a Kjótskom protokole. „Zajtra sa v Durbane v Južnej Afrike začnú práce na dohovore Organizácie Spojených Národov o klimatických zmenách a Kjótskom protokole. Vyzývam, aby všetci členovia medzinárodného spoločenstva prijali zodpovedné rozhodnutie, ktoré bude tento znepokojujúci fenomén riešiť dôveryhodne a účinne, majúc na zreteli potreby najchudobnejších národov a budúcich generácií.“

Preklad: Jozef Šofranko SJ

( TK KBS, RV js;ml ) 20111127009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]