[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Zvolene bude celoslovenský festival cirkevných zborov
P:3, 18. 11. 2011 14:10, DOM

Zvolen, 18. novembra (TK KBS) - V priestoroch Rímskokatolíckeho kostola sv. Alžbety vo Zvolene sa 19. novembra 2011 o 15:00 h uskutoční jubilejný X. ročník celoslovenského festivalu cirkevných speváckych zborov „Chrámová pieseň“. Jeho organizátori Banskobystrický samosprávny kraj, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Národné osvetové centrum Bratislava, Spoločnosť svätého Gorazda, Mesto Zvolen, Rímsko-katolícky farský úrad vo Zvolene a Centrum univerzitnej pastorácie vo Zvolene ho pripravili a realizujú v rámci jubilejných X. Gorazdových dní chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej tvorby.

V hudobnej časti ide o prehliadku zborových telies interpretujúcich skladieb sakrálnej proveniencie. Vo výtvarnej zase je to celoštátny salón (dospelých) neprofesionálnych výtvarníkov zameraný na tvorbu diel s duchovnými posolstvami. Tá tradične tvorí prológ Gorazdových dní chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej tvorby. Tak tomu bolo aj tento rok. Milovníci výtvarného umenia majú možnosť od 10. októbra v priestoroch Centra univerzitnej pastorácie vo Zvolene vzhliadnuť výstavu sakrálnych diel autorov – Ing. arch. Karola Tisončíka zo Zvolena, Žanety Buckovej z Handlovej, Jolany Vajovej z Vígľaša, Mgr. Heleny Soboslayovej zo Žiaru nad Hronom. Výstava týchto umeleckých skvostov potrvá do 30. novembra 2011.

Súčasťou hudobnej časti podujatia, ktoré slávnostne otvorí predseda Spoločnosti svätého Gorazda Miroslav Holečko, projektový manažér kresťanských tradícií Národného osvetového centra bude okrem samotnej prehliadky zborového umenia aj odborný seminár. Jeho lektormi budú Alfonz Poliak z UMB v Banskej Bystrici, Róbert Tatár, riaditeľ Súkromnej Základnej umeleckej školy z Banskej Bystrice a Peter Bibza, hudobník a dirigent zo Zvolena. Lektori seminára budú hodnotiť predvedené výkony speváckych zborových telies. V sobotu sa ich predstaví šesť – Mládežnícky spevácky zbor pri Rímsko-katolíckom kostole sv. Alžbety vo Zvolene, Spevácky zbor Collegium Cantus z Banskej Bystrice, Spevácky zbor Campana z Brezničky, Spevácky zbor Melódia z Fiľakova, Spevácky zbor Žarnov zo Žarnovice, Spevácky zbor Božského Srdca Ježišovho zo Zvolena. Zúčastnené zbory si svoju účasť vyspievali postupom z krajských kôl, resp. postúpili na základe odporučenia regionálnych osvetových stredísk.

Záver festivalu cirkevných speváckych zborov Chrámová pieseň sa uskutoční v priestoroch Centra univerzitnej pastorácie. Bude spojený s odovzdaním pamätných listov zúčastneným telesám, príhovormi za jeho organizátorov a vďaka odbornej erudícii lektorov a metodičky Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene Eriky Žigovej, dlhoročnej garantky festivalu pre účinkujúcich a ich umeleckých vedúcich aj so získavaním nových poznatkov z oblasti hlasovej výchovy v speváckom zbore, ako i o nových trendoch v predmetnom umeleckom žánri i celom zborovom hnutí.

Jubilejné X. Gorazdove dni chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej

tvorby vo Zvolene sa realizujú s finačnou podporou Ministerstva kultúry

Slovenskej republiky.

TK KBS informoval Miroslav Holečko

( TK KBS, mh;ml ) 20111118022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]