[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Rožňave sa rozlúčili s emeritným biskupom Eduardom Kojnokom
P:3, 03. 11. 2011 11:30, DOMRožňava, 3. novembra (TK KBS) – S rožňavským emeritným biskupom Mons. Eduardom Kojnokom, ktorý zomrel minulý týždeň vo štvrtok, sa dnes rozlúčili v Rožňave. Pohrebnú svätú omšu v tamojšej Katedrále Nanebovzatia Panny Márie celebroval košický arcibiskup a metropolita Mons. Bernard Bober. Biskupa Kojnoka si na nej uctili aj ďalší biskupi, desiatky kňazov, predstavitelia náboženského a spoločenského života a stovky veriacich.

Arcibiskup Bober v homílii pripomenul najvýznamnejšie piliere v živote biskupa Kojnoka. „Celou svojou kňazskou a biskupskou službou bol presvedčený, že je potrebné s novým zápalom hľadať vieru a osobne ju žiť v každodenných situáciách. „Aby sme boli skutočnými kresťanmi,“ tak napísal v jednom zo svojich pastierskych listov (na Nový rok 2008) a dodal: „ Byť kresťanom iba v anonymnej mase alebo iba vo svojom vnútri je úboho málo.“

Metropolita Bober okrem iného tiež uviedol, že biskup Kojnok venoval celú svoju apoštolskú činnosť „upevneniu a prehĺbeniu viery v sebe samom, u svojich kňazov a veriacich. Dbal podľa neho na to, aby sa ochudobneným o vieru rôznymi spôsobmi hlásalo evanjelium. Dôrazom na podávanie náuky katechizmu chcel otvoriť srdce človeka, aby bolo schopné milovať Pána Boha a nasledovať Krista,“ povedal arcibiskup Bober, ktorý u neho ocenil aj dobrotu a usmievavú tvár.

Za ďalší pilier označil arcibiskup Bober jeho starostlivosť o kňazov a osoby zasväteného života. Za najvýznamnejšiu udalosť jeho služby považuje pastoračnú návštevu, blahoslaveného Jána Pavla II., ktorá sa uskutočnila 13. septembra 2003. „Prítomnosť Svätého Otca v Rožňave biskup Eduard vnímal ako posilnenie viery. Aby pohľad na Ježiša Krista bol trvalý, ako k tomu vyzýva aj List Hebrejom: „Aby sme bežali s očami upretými na Ježiša, pôvodcu a zavŕšiteľa viery,“ dodal Bober.

V závere svätej omše na biskupa spomínali v príhovoroch zástupcovia cirkevného, politického a spoločenského života. Za všetko, čo urobil pre rožňavskú diecézu i Cirkev na Slovensku, mu poďakoval apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Jeho osobnosť ocenil i predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý zároveň prečítal sústrastný telegram k úmrtiu, ktorý v mene pápeža Benedikta XVI. zaslal vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone.

Za Gréckokatolícku metropoliu sa s biskupom rozlúčil prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak. „Ďakujem ti za úprimné osobné priateľstvo i za priazeň, ktorú si mal k našej gréckokatolíckej cirkvi,“ povedal Babjak. Za kňazov si pamiatku biskupa uctil rožňavský farár - dekan Rastislav Polák a za veriacich Štefánia Fazekašová z Rožňavy.

Na pohrebnej svätej omši sa zúčastnili aj viacerí predstavitelia verejného života. Nechýbal napríklad vedúci Kancelárie prezidenta SR Milan Čič, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a prvý podpredseda vlády SR Ján Figeľ. Úprimnú sústrasť prejavil aj predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský, ktorý mu poďakoval za spoločnú prácu na poli budovania pokoja a dobrého ľudského spolunažívania. Prítomný bol aj primátor Rožňavy Vladislav Laciak.

Pohrebné obrady pokračovali popoludňajšou svätou omšou v Kostole sv. Mikuláša v Hrnčiarskej Vsi (v rodisku biskupa), po ktorej pozostatky zosnulého biskupa uložili do hrobu. Pohrebnú svätú omšu pri tejto príležitosti celebroval emeritný košický arcibiskup Mons. Alojz Tkáč.

Eduard Kojnok sa narodil 14. augusta 1933 vo Veľkej Suchej (Hrnčiarska Ves). Ordinovaný za kňaza bol 24. júna 1956 v Bratislave. Za administrátora rožňavskej diecézy bol Svätým Otcom Jánom Pavlom II. menovaný 14. februára 1990. Úradu sa ujal 18. februára 1990 a na biskupa bol konsekrovaný 18. marca 1990 v Rožňave J.Em. Jozefom kardinálom Tomkom. Svätý Otec Benedikt XVI. prijal jeho zrieknutie sa úradu 27. decembra 2008. Zomrel vo veku 78 rokov 27. októbra 2011 – v deň výročia posviacky rožňavskej Katedrály Nanebovzatia Panny Márie.

TK KBS vydala k správe ::FOTO:: a ::AUDIO::

( TK KBS, ml;ml ) 20111103016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]