[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolíci si pripomínajú sviatok blaženého biskupa mučeníka Teodora
P:3, 31. 10. 2011 14:42, DOM

Bratislava, 31. októbra (TK KBS) – Gréckokatolícka cirkev si dnes (31. októbra) pripomína sviatok blaženého biskupa mučeníka Teodora (Romžu). O jeho živote hovorí aj najnovšia publikácia Blažený Teodor Romža Život a smrť biskupa – mučeníka, ktorú v týchto dňoch vydal Spolok sv. Cyrila a Metoda (vo vydavateľstve Byzant). Slovenský životopis vyšiel práve v jubilejnom roku, kedy si pripomíname desať rokov od jeho blahorečenia, 75 rokov od jeho kňazskej vysviacky a sto rokov od jeho narodenia. Doteraz knižne vyšli len skoršie vydania v ukrajinskom, talianskom, anglickom a maďarskom jazyku.

Autorom novinky je gréckokatolícky kňaz Mukačevskej eparchie a výtvarný umelec o. László Puskás. Opisuje život a záhadné okolnosti smrti novodobého mučeníka za vieru podľa pol storočia utajovaných dokumentov. Kniha dostupná aj pre širokú verejnosť je svedectvom o bezvýhradnej vernosti Bohu a Apoštolskej stolici novodobého martýra Teodora Romžu, gréckokatolíckeho biskupa Mukačevskej eparchie počas najkrutejšieho totalitného prenasledovania Cirkvi odohrávajúceho sa aj na území bývalého Česko-Slovenska. Mučeník 20. storočia za jednotu Cirkvi, 36 ročný, vtedy najmladší biskup v Katolíckej cirkvi, napriek tomu dokázal ukázať cestu mnohým ťažko skúšaným kňazom a veriacim. Biskup Teodor sa stal symbolom odporu proti ateistickému a neľudskému komunistickému režimu sovietskeho typu. Svätý Otec bl. Ján Pavol II. ocenil jeho príkladnú a neochvejnú vernosť Kristovej všeobecnej apoštolskej cirkvi a 27. júna 2001 v Ľvove ho vyhlásil za blahoslaveného.

"Teodor ako biskup slúžil iba tri roky a jeden mesiac, ale aj za taký krátky časový úsek sa prejavil ako dobrý pastier, múdry učiteľ a obranca práv svojich veriacich. Mučenícku smrť prijal dobrovoľne. Mohol si vybrať cestu zrady, veď mu neustále ponúkali kariéru “iba za cenu jedného podpisu”: aby sa zriekol jednoty so Svätým Otcom a prešiel na moskovské pravoslávie. Bolo mu tiež povedané: “Ak nepodpíšete, zabijú vás!” Blahoslavený Teodor ešte ako kňaz v jednom svojom liste napísal: “Umrieť za Krista, to znamená večne žiť.” Tieto slová sa na ňom vyplnili. Hoci sa mocenské orgány snažili zmazať každú spomienku na nepokoreného biskupa, nepodarilo sa im to. O ňom hovorili veriaci prenasledovanej, ale neumlčanej Cirkvi. Fotografie zavraždeného biskupa ležiaceho v rakve sa rýchlo rozšírili v rodinách, kde ich s úctou prechovávali. Pohľad na ne dával iste aj príležitosť hovoriť s láskou o pastierovi, ktorý položil život za svoje ovce,“ povedal o ňom v úvodnom prívete jeho nástupca na biskupskom stolci Mukačevskej eparchie Mons. Milan Šášik CM.

„Ako druhý nástupca blahoslaveného Teodora na katedre mukačevských biskupov s radosťou dosvedčujem, že úcta k blahoslavenému biskupovi sa stále viac prehlbuje, najmä po prenesení jeho relikvií do Katedrály Povýšenia sv. Kríža v Užhorode 28. júna 2003. Tam prichádza denne, ale zvlášť v nedeľu veľmi veľa ľudí, ktorí sa modlia pri jeho úctyhodných pozostatkoch. Naša mládež na letných táboroch už zložila niekoľko piesní, ktoré s obľubou spieva. Veľkej horlivosti som bol svedkom aj na tohoročnej, už piatej pešej púte do rodiska blaženého, kde stovky mladých ľudí spievali naspamäť piesne o bl. Teodorovi. Som veľmi rád, že aj kresťania na Slovensku teraz budú mať možnosť poznať život tohto muža viery, ktorý sa tak veľa modlil za jednotu kresťanov a napokon podstúpil mučenícku smrť z lásky ku Kristovi a svätej Cirkvi, odpúšťajúc svojim vrahom,“ dodal.

TK KBS informoval Vladimír Teodor Miroššay

( TK KBS, vtm; ml ) 20111031024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]