[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mládežnícki animátori zvyšovali povedomie verejnosti o dobrovoľníctve
P:3, 31. 10. 2011 11:29, DOM

Spišská Nová Ves, 31. októbra (TK KBS) – V rámci Európskeho roka dobrovoľníctva zrealizovalo Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže projekt pod názvom Sila dobrovoľníctva, ktorý sa v týchto dňoch skončil. Prebiehal od apríla 2011 a jeho aktivity smerovali k zvýšeniu povedomia verejnosti o dobrovoľníctve a propagácii dobrovoľníctva v miestnych komunitách obce Važec a Krížová Ves. Realizáciu projektu finančne podporilo z programu ADAM2 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorý podporuje projektovú činnosť zameranú na rozvoj práce s deťmi a mládežou.

Projekt sa začal prípravným stretnutím organizačného tímu a prípravami komunikačnej kampane, komunikácie so samosprávami, ako aj prípravou webovej stránky projektu. Nasledovala propagácia v médiách, školenia pre dobrovoľníkov a samotná praktická dobrovoľnícka skúsenosť v obciach. Približne 30 mladých ľudí dobrovoľne a bez nároku na odmenu v júli 2011 svojou prácou pomáhalo v obci Važec. Niektorí pílili drevo a uskladňovali ho na zimu, kosili trávnik, upratovali sklady v prospech Diecézneho centra voľného času vo Važci. Iní pomáhali s likvidáciou čiernej skládky, ktorá vznikla v lokalite Píla v obci Važec. Dobrovoľnícke aktivity projektu v obci Krížová Ves prebiehali už v júni 2011. Mladí Rómovia, návštevníci Rómskeho duchovno-spoločenského strediska, ako dobrovoľnícku aktivitu v prospech obyvateľov obce zrealizovali kultúrny program, hudobný festival pod názvom „Všetko, čo dýcha, nech chváli Pána“. „Niekoľko rokov pracujeme v miestnej komunite s mladými ľuďmi, z ktorých niektorí navštevovali dvojročnú Rómsku animátorskú školu. Tento projekt vytvoril priestor na to, aby mohli využiť získané vedomosti, dary a talenty v službe druhým,“ uviedol Róbert Neupauer, správca Rómskeho duchovno-spoločenského strediska v Krížovej Vsi.

Po tom, ako bola sila dobrovoľníctva odskúšaná v praxi počas dobrovoľníckych aktivít, nasledovalo v rámci projektu jeho hodnotenie prostredníctvom elektronického anonymného dotazníka. Ten bol zaslaný vo viacerých variantoch mladým dobrovoľníkom, ale aj zástupcom zapojených samospráv a mládežníckych centier. „S výsledkami dotazníka sa verejnosť môže oboznámiť prostredníctvom elektronickej brožúrky na webovej stránke projektu, ktorá vznikla ako nástroj odovzdávania skúsenosti iným organizáciám. Tá obsahuje všetko, s čím sme sa v priebehu projektu stretli, na čom sme pracovali. Zároveň ňou chceme povzbudiť ostatných k realizácii podobných projektov“, vysvetlila Denisa Janovčíková, koordinátorka projektu Sila dobrovoľníctva.

„ V dnešnej dobe málokto chce pomôcť zadarmo, len tak, pre dobrý pocit. Bola to pre mňa výzva ukázať ľuďom, že nám záleží na tom, ako to okolo nás vyzerá. Ani sme to nevnímali ako prácu, bol to pre nás skôr zážitok. A navyše, je skvelé vedieť, že je človek užitočný, potrebný, dôležitý. Práce je toľko, že sa môžeme realizovať všetci,“ uviedol v ankete účastník projektu. „Nespomínam si, že by som sa niekedy zapojila do niečoho podobného. Urobiť niečo, čo je potrebné, bez nároku na odmenu bolo pre mňa výzvou,“ dodala ďalšia dobrovoľníčka.

Výstupom projektu je tiež databáza dobrovoľníkov. Tvorí ju zoznam e-mailových kontaktov dobrovoľníkov, ktorí sa aktívne zapojili do dobrovoľníckej činnosti a sú ochotní pomôcť aj pri inej príležitosti. Tieto dôležité kontakty využije združenie, po skončení projektu, pri organizovaní ďalších podujatí na dobrovoľníckej báze. Projekt ukončili jeho organizátori záverečným hodnotiacim stretnutím zástupcov všetkých zúčastnených subjektov v októbri 2011.

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže je občianske združenie, ktoré zastrešuje viac ako osemtisíc mladých ľudí v takmer 600 spoločenstvách na celom Slovensku. Venuje sa pravidelným, ako aj príležitostným aktivitám pre mládež, ktorých stabilné a efektívne fungovanie zabezpečuje práve dobrovoľnícka práca ich rovesníkov. Priestor pre dobrovoľníctvo vytvára počas festivalov, táborov a iných podujatí pre mládež, ktoré celoročne organizuje.

TK KBS informovala Mária Janusová

( TK KBS, mj; ml ) 20111031021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]