TK KBS

Dnes je nedeľa 09. 08. 2020   Meniny má Ľubomíra       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zástupcovia charity sa zúčastnili monitorovacej návštevy na Haiti
P:3, 24. 10. 2011 13:51, ZAHBratislava, 24. októbra (TK KBS) - Zástupcovia Slovenskej katolíckej charity (SKCH), prezident Mons. Štefan Sečka a generálny sekretár Radovan Gumulák, navštívili v uplynulých dňoch ostrov Haiti, ktoré pred rokom a pol postihlo ničivé zemetrasenie. Účelom návštevy bolo zmonitorovať projekty, ktoré realizuje charita zo zbierky Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a verejnej zbierky SKCH. Cesty sa zúčastnil aj nahrávací štáb, výsledkom čoho bude v roku 2012 dokumentárny film.

Počas desaťdňovej monitorovacej cesty (od 10. do 21. októbra 2011) navštívili úspešne dokončené stavby materskej školy v Cazeua a dvoch základných škôl v Duvale. Skontrolovali tiež napredovanie výstavby pastoračného centra a sirotinca pre deti s telesným postihnutím v Riviere Froide. „Haiti som naposledy navštívil minulý rok pár týždňov po zemetrasení. Bolo zaujímavé vidieť pozitívne zmeny, ktoré sa udiali v hlavnom meste Port-au-Prince za rok a pol. Väčšina domov je už opravená, stále však pretrvávajú problémy s chýbajúcou infraštruktúrou,“ hodnotí situáciu na Haiti generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Investície a pomoc zo zahraničia priniesli so sebou nové pracovné príležitosti najmä v oblasti stavebníctva. Treba žiaľ povedať, že situácia priniesla so sebou aj výrazné zvýšenie cien stavebného materiálu, čo sa odzrkadľuje vo zvýšených nákladoch na projekty. Haiti si v máji 2011 zvolilo nového prezidenta a politická situácia sa trošku stabilizovala.
Spolupracovník SKCH Mardoché Alaine hovorí: „Je veľmi dôležité, že Slovenská katolícka charita podporuje na Haiti vzdelávanie a výstavbu škôl, pretože so vznikom každej jednej ďalšej školy zničíte jedno väzenie. Ak mladí ľudia totiž nedostanú vzdelanie, hľadajú iné spôsoby pre zabezpečenie živobytia a často sa pridávajú k rôznym skupinám, ktoré robia kriminálnu činnosť.“

„Mne osobne je najbližší projekt sirotinca pre deti s telesným postihnutím. Deti momentálne žijú vo veľmi zlých podmienkach a nový domov s finančnou podporou SKCH bude pre nich znamenať veľmi veľkú zmenu. Tieto deti potrebujú rehabilitačnú starostlivosť a špeciálny prístup, čo je na Haiti ešte stále veľkou neznámou. Veríme, že sa nám podarí nájsť dobrovoľníka a špecialistu zo Slovenska, ktorý by pomohol rehoľným sestrám zvýšiť kvalitu starostlivosti o tieto deti,“ uviedol Radovan Gumulák.

Zástupcovia charity navštívili aj masové hroby obetí zemetrasenia, kde sa spoločne pomodlili. „Chudobu nemožno úplne odstrániť, ale je našou povinnosťou usilovať sa ju zmierniť. A môžem zhodnotiť, že sa nám vďaka solidarite dobrodincov zo Slovenska podarilo prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa aspoň malou čiastkou“ zhodnotil prezident SKCH Mons. Štefan Sečka.
Monitorovacej cesty sa zúčastnil aj nahrávací štáb, ktorý zdokumentoval všetky už zrealizované, ale i prebiehajúce projekty. Výsledkom toho bude v roku 2012 dokumentárny film, ktorý priblíži pomoc SKCH na Haiti i život samotných obyvateľov, ktorí sa snažia už viac ako rok a pol vyrovnať s dôsledkami zemetrasenia.

Pomoc Haiti touto cestou nekončí. SKCH plánuje mať na tomto mieste stálu misiu a po ukončení stavebných projektov bude pokračovať v podpore vzdelávanie prostredníctvom projektu Adopcia na diaľku.

TK KBS informovala Ivana Pástorová( TK KBS, ip, ml; pz ) 20111024021   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020