[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na konferencii v Prešove si pripomenuli život a dielo profesora Russnáka
P:3, 13. 10. 2011 08:57, DOM

Prešov 13. októbra (TK KBS) – Život a dielo popredného predstaviteľa Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, profesora Mikuláša Russnáka, si v utorok 11. októbra, pripomenuli na Gréckokatolíckej teologickej fakulte (GTF) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Na medzinárodnej konferencii, ktorú zorganizovali v rámci vedeckého projektu VEGA s názvom Ekumenický aspekt života a diela profesora Mikuláša Russnáka (1878 – 1954) v kontexte súčasného medzináboženského dialógu, vystúpili viacerí domáci i zahraniční hostia.

Konferenciu otvoril vedúci projektu, doc. Andrej Slodička, ktorý zároveň predstavil všetkým prítomným vedeckú monografiu s názvom Univerzitný profesor Mikuláš Russnák (1878 – 1954) v súradniciach času a doby, ktorá vyšla v rámci riešenia tohto projektu. Po jej prezentácii nasledoval príhovor prof. Petra Šturáka, dekana GTF, ktorý vyjadril radosť nad vedeckým spracovaním života a diela univerzitného profesora Mikuláša Russnáka. Konferencia pokračovala vystúpením odborníkov.

Dr. Jaroslav Coranič, spoluriešiteľ projektu, vo svojej prezentácii analyzoval život a pôsobenie profesora Russnáka v historickom priereze. Profesor Vojtech Boháč, zástupca projektu, predstavil aktualizované liturgické dielo Russnáka, pričom podotkol dôležitý fakt, že po ňom zostalo vyše 191 zväzkov vedeckých prác. Na ekumenickú modlitbu svedkov viery 20. storočia poukázal predseda Spoločnosti teológov ekumenistov v Poľsku, prof. Józef Budniak, z Teologickej fakulty UŚ v Katowicach. Vedúci projektu, doc. Andrej Slodička, prezentoval katolícku doktrínu v reflexii Mikuláša Russnáka z aspektu ekumenického dialógu. Dr. Marek Rembierz z Fakulty etnológie a náuk o edukácii UŚ v Katowicach poukázal na náboženskú skúsenosť a svojráznosť teológie strednej a východnej Európy v myslení M. Russnáka a Jána Pavla II. Ďalej nasledovali príspevky spoluriešiteľov projektu – doc. Michal Hospodár analyzoval dielo Tožestvo svjataho liturgizovanija, Dr. Mária Poliaková prezentovala duchovný život M. Russnáka pod názvom Sväté písmo a modlitba v živote a diele Mikuláša Russnáka, doc. František Čitbaj predstavil uvedenie nového manželského práva promulgovaného v motu proprio Crebrae allatae v Prešovskej eparchii v kontexte M. Russnáka, Dr. Ľubomír Petrík prezentoval kazateľskú tvorbu prof. M. Russnáka a Dr. Monika Slodičková analyzovala dielo Festum Christi Regis et Orientales – Sviatok Krista Kráľa a východní, pričom predstavila projekt Mikuláša Russnáka a jeho víziu slávenia tohto „západného“ sviatku u katolíkov byzantského obradu. Nakoniec odznela prednáška Dr. Stanisława Ciupku z Poľska pod názvom Represie voči duchovenstvu kresťanských cirkví v stalinovskom období v štátoch východného bloku s prihliadnutím na život a dielo Mikuláša Russnáka.

Záver konferencie sa niesol v duchu diskusie, ktorá jednoznačne vyústila do konštatovania, že hoci sa menovaný projekt o Mikulášovi Russnákovi chýli ku koncu, zďaleka nie je ukončené vedecké bádanie jeho veľkého diela, vďaka ktorému ho právom môžeme nazvať „Tomášom Akvinským“ Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Hlavným organizátorom konferencie bola Katedra filozofie a religionistiky GTF PU v Prešove pod vedením vedúceho projektu, doc. Andreja Slodičku. Spoluorganizátormi konferencie boli Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov, Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach, Stowarzyszenie teologów ekumenistów w Polsce, Spolok sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach a Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku.

TK KBS informovala Monika Slodičková

( TK KBS, ms; ml ) 20111013005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]