[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 01. 2021   Meniny má Tamara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Relikvia sv. Jána Almužníka putuje do Grécka, Rakúska a na Ukrajinu
P:3, 11. 10. 2011 17:22, DOMBratislava 11. októbra (TK KBS) – Bratislavská arcidiecéza dnes slávila veľkú slávnosť. Relikviu sv. Jána Almužníka si od jej zástupcov počas dňa prevzali predstavitelia pravoslávnej cirkvi z Grécka, Ukrajiny a Rakúska. Arcidiecéza uchováva vzácnu relikviu v Kaplnke sv. Jána Almužníka v Katedrále sv. Martina, kde sa dnes konal trikrát slávnostný akt odovzdania.

Prvú relikviu prevzal páter Simon, mních z kláštora Koutloumousiani Sv. Panteleimona na Svätej hore Atos v Grécku. Odovzdal mu ju generálny vikár arcidiecézy Mons. Ján Formánek. „Verím, že aj táto relikvia a jej uctievanie u vás, bude nás navzájom spájať, vo viere, nádeji a láske, aby sa raz naplnila vôľa Pánova, aby všetci jedno boli,“ povedal Formánek, ktorý odovzdal aj potvrdzujúcu listinu o relikvii. „Toto je veľká oslava, neuveriteľná vec pre nás. Sv. Ján je tu na Slovensku, stráži vás. Síce si berieme iba trošku kosti, ale je to, ako keby sme brali celého,“ povedal TK KBS Simon.

Ďalšie dve relikvie, uchované z tkaniva svätca, popoludní prevzal z rúk bratislavského arcibiskupa a metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského - arcibiskup Fedor z Mukačeva, ktorý na slávnostnom akte zastupoval arcibiskupa Vladimíra z Kyjeva. Zvolenský označil sv. Jána Almužníka za „vynikajúci vzor pre nás všetkých a v súčasnosti“. Štvrtú relikviu odovzdal bratislavský arcibiskup grécko-ortodoxnému metropolitovi z Viedne Michaelovi Staikosovi. „Prijímame túto relikviu s veľkým rešpektom a znamená veľké bohatstvo pre našu cirkev,“ povedal Staikos po odovzdaní.

Bratislavská arcidiecéza odovzdala relikviu už po štvrtýkrát za posledné dva mesiace. Koncom septembra o ňu požiadali predstavitelia pravoslávnej cirkvi z Cypru, kde sv. Ján Almužník počas svojho života pôsobil ako patriarcha. Metropolita z Limassolu ju vtedy prevzal od arcibiskupa Zvolenského, ktorý si záujem pravoslávnej cirkvi vysvetľuje najmä veľkou úctou k relikviám zo strany pravoslávnej cirkvi. „A potom, je to aj tak, že v ich samozrejme - chápaní sú teda radi, keď môžu tie relikvie mať blízko, nemusia za nimi cestovať, takže tým je to vlastne vysvetlené,“ uviedol Zvolenský, ktorý ich odovzdávanie zároveň vníma ako možnosť zblíženia pravoslávnej a katolíckej Cirkvi.

Kaplnku sv. Jána Almužníka v Katedrále sv. Martina postavili v tridsiatych rokoch 18. storočia. Jej epicentrom je bohostánok. Relikvia sv. Jána Almužníka je umiestnená v ozdobnej – presklenej rakve. Okrem toho, že kaplnka slúži na adorácie, je aj pohrebnou kaplnkou. Pod ňou sa totiž nachádzajú štyri rakvy arcibiskupov, ktorí tu pôsobili v 18. storočí. Jeden z nich – arcibiskup Imrich Esterházy bol veľkým ctiteľom sv. Jána Almužníka.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

TK KBS vydala k správe ::AUDIO1:: a ::AUDIO2::( TK KBS, ml; ml ) 20111011030   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]