[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 06. 10. 2022   Meniny má Natália      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kostol Narodenia Panny Márie v Marianke povýšený na Baziliku minor
P:3, 04. 10. 2011 08:45, DOM

Bratislavský arcibiskup a metropolita Mons. Stanislav Zvolenský obdržal v uplynulých dňoch dekrét od Kongregácie pre boží kult a disciplínu sviatostí, ktorým bol farský Kostol Narodenia Panny Márie v Marianke povýšený na Baziliku minor. Ako uvádza dokument, toto rozhodnutie má za cieľ upevniť  duchovné puto s Rímskou cirkvou a Svätým Otcom, a tiež vyzdvihnúť liturgickú i pastoračnú dôležitosť tohto pútnického miesta.

Aby bolo puto spoločenstva s Petrovou katedrou čo najzjavnejšie, každoročne sa má v bazilike osobitným spôsobom sláviť sviatok Katedry sv. Petra vždy 22. februára, slávnosť sv. apoštolov Petra a Pavla vždy 29. júna, výročie voľby alebo začiatok pastierskej služby najvyššieho Veľkňaza Cirkvi, čiže počas pontifikátu pápeža Benedikta XVI. 19. apríla 2005 výročný deň jeho voľby a 24. apríla 2005 začiatok jeho pastierskej služby. V bazilike sa tiež slávi  výročný deň udelenia titulu "Bazilika minor" a deň liturgického slávenia titulu kostola - Narodenie Panny Márie. V bazilike má tiež byť umiestnený znak Svätého Otca, znak Apoštolského stolca a celé znenie príslušného Apoštolského breve. Pápežský znak v podobe skrížených kľúčov možno používať na zástavách, rúchach i na pečiatke Baziliky.

Veriaci, ktorí novú Baziliku narodenia Panny Márie  nábožne navštívia s účasťou na niektorom z posvätných obradov, alebo s modlitbou Pána a Verím v Boha, môžu za zvyčajných podmienok získať úplné odpustky: vo výročný deň posviacky baziliky, na slávnosť sv. Petra a Pavla apoštolov, na výročný deň udelenia titulu "Bazilika minor", v deň liturgického slávenia titulu kostola, tiež v deň určený miestnym ordinárom, alebo raz v roku v deň, ktorý si veriaci slobodne vyberie.

TK KBS informoval Jozef Haľko

( TK KBS, jh; ml ) 20111004004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23