[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. ukončil návštevu Nemecka a odletel späť do Ríma (4. deň)
P:3, 25. 09. 2011 21:00, ZAH

Pápež Benedikt XVI. dnes ukončil štvordňovú návštevu rodného Nemecka. S veriacimi sa rozlúčil na svätej omši na turistickom letisku vo Freiburgu, po ktorej sa pomodlil aj modlitbu Anjel Pána. TK KBS bude mapovať aj posledný deň jeho návštevy, ktorú je možné naživo sledovať ::na TV LUX.::

Okolo eucharistického stola sa spolu s pápežom dnes ráno zhromaždili nielen biskupi z 27 diecéz Nemecka a veriaci z arcidiecézy Freiburg, ale aj desaťtisíce veriacich z iných častí krajiny, i zo zahraničia, ktorí zaplnili turistické letisko vo Freiburgu. Toto priestranstvo bolo už od sobotnej vigílie svedkom vyvrcholenia jeho návštevy v rodnej vlasti.

V úvode dnešnej svätej omše privítal Svätého Otca arcibiskup Freiburgu Mons. Robert Zollitsch, predseda Konferencie biskupov Nemecka. V súvislosti s mottom apoštolskej cesty – „Kde je Boh, tam je budúcnosť“ – poznamenal, že pápež prichádza ako Boží muž, aby upriamil našu pozornosťna toho, od ktorého všetko závisí a ktorý je cieľom nášho konania a dodal: „Skutočná a veľká nádej človeka môže byť len v Bohu, ktorý nás miluje“. V kontexte týchto slov Mons. Zollitsch poďakoval Svätému Otcovi, že prišiel medzi svojich krajanov, aby v nich posilnil túto vieru a nádej. Po čítaniach a evanjeliu z dnešnej 26. nedele v cezročnom období predniesol pápež Benedikt XVI. svoju homíliu.

„Je pre mňa dojímavé sláviť ešte raz Eucharistiu, teda Vďakyvzdanie, tu s mnohými ľuďmi, ktorí pochádzajú s rôznych častí Nemecka a susedných krajín. Chcem sa poďakovať predovšetkým Bohu, v ktorom žijeme a hýbeme sa. Ale chcel by som sa poďakovať aj vám všetkým za vašu modlitbu za Petrovho nástupcu, aby mohol naďalej vykonávať svoju službu s radosťou a dôvernou nádejou a utvrdzovať bratov vo viere,“ uviedol v jej úvode pápež.

Svätý Otec okrem iného pripomenul, že Cirkev v Nemecku prekoná veľké výzvy súčasnosti a budúcnosti a zostane kvasom spoločnosti, ak budú kňazi, zasvätené osoby a veriaci laici v Kristovi, vo vernosti vlastnému špecifickému povolaniu, spolupracovať v jednote; ak farnosti, komunity a hnutia sa budú navzájom podporovať a obohacovať; ak pokrstení a tí, čo prijali sviatosť birmovania, v jednote s ich biskupom, budú neochvejne niesť pochodeň nezmenenej viery a od nej príjmu svetlo do svojich bohatých poznatkov a schopností. „Cirkev v Nemecku bude aj naďalej požehnaním pre celosvetové katolícke spoločenstvo, ak zostane verne zjednotená s nástupcami Svätého Petra a apoštolov, ak sa bude rôznymi spôsobmi snažiť o spoluprácu s misijnými krajinami a nechá sa tiež v tomto „nakaziť“ radosťou z viery v mladých Cirkvách,“ dodal.

::Homília pápeža Benedikta XVI. vo Freiburgu::

Benedikt XVI. sa v závere svätej omše, pred modlibou Anjel Pána, ešte raz prihovoril veriacim, na letisku vo Freiburgu. S pápežom sa veriaci rozlúčili slávnostným Te Deum.

::Benedikt XVI. pred modlitbou Anjel Pána vo Freiburgu::

Po svätej omši pápež obedoval s členmi nemeckej biskupskej konferencie. Po 16:00 sa v miestnom seminári stretol so sudcami Federálneho ústavného súdu. Neskôr sa rozlúčil s Arcibiskupským seminárom vo Freiburgu a premiestnil do Kongresového centra, kde sa stretol s laikmi, angažovanými v Cirkvi a spoločnosti, ktorým sa prihovoril.

::Príhovor Benedikta XVI. na stretnutí s laikmi angažovanými v Cirkvi::

Okolo 18:45 sa na letisku v Lahre konal oficiálny ceremoniál, pri ktorom sa pápež rozlúčil s rodným Nemeckom. Svätý Otec sa poďakoval za pohostinnosť prezidentovi, biskupom a všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii jeho štvordňovej cesty. "Odporúčam cirkvi v Nemecku pokračovať s rozhodnou dôverou na ceste viery, ktorá privádza ľudí späť ku koreňom, do vnútra Kristovej Dobrej správy. Budú to malé spoločenstvá veriacich - a tie už existujú - ich nadšenie sa rozšíri do pluralistickej spoločnosti a privedie aj ďalšie zvedavé, aby hľadali svetlo, ktoré dáva život v hojnosti," povzbudil Benedikt XVI. katolícku Cirkev v Nemecku. Krátko po 19:00 sa pápežský špeciál vydal na cestu späť do Ríma, kde pápež priletí pred deviatou hodinou.

::Príhovor Benedikta XVI. na konci jeho apoštolskej náštevy v Nemecku::

Cesta Benedikta XVI. v Nemecku na TK KBS:

::Benedikt XVI. v Nemecku (1. deň)::

::Benedikt XVI. v Nemecku (2. deň)::

::Benedikt XVI. v Nemecku (3. deň)::

( TK KBS, RV, rl, ml; ml ) 20110925002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]