[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. sa v Nemecku stretol aj s obeťami zneužívania
P:3, 24. 09. 2011 22:10, ZAH

Pápež Benedikt XVI. sa počas návštevy svojho rodného Nemecka stretol aj so skupinou dospelých, ktorí boli ako mladiství sexuálne zneužívaní katolíckymi duchovnými a zamestnancami cirkvi. V piatok 23. septembra prijal v erfurtskom seminári troch mužov a dve ženy z rôznych nemeckých krajov. Po súkromnom rozhovore Svätý Otec prijal tiež skupinu ľudí, ktorí sa o obete sexuálneho zneužívania starajú. Podobné stretnutie sa konalo už v Spojených štátoch amerických, na Malte, Austrálii i V. Británii.

Vatikánske tlačové stredisko o tomto stretnutí vydalo prehlásenie, v ktorom uvádza, že pápež bol "dojatý a otrasený utrpením obetí zneužívania". Svätý Otec vyjadril svoj "hlboký súcit a poľutovanie nad činmi, ktoré zasiahli zneužitých mladistvých a ich rodiny." Pápež zároveň uistil prítomných, že zodpovedným predstaviteľom Cirkvi leží na srdci dôsledné prešetrenie všetkých káuz zneužívania a že sa usilujú o účinné opatrenia na ochranu detí a mládeže. Svätý Otec je obetiam nablízku a dúfa, že milosrdný Boh, Stvoriteľ a Vykupiteľ všetkých ľudí, zacelí rany zneužitých osôb a daruje im vnútorný pokoj, uvádza vyhlásenie.

Stretnutie trvalo asi pol hodiny a prebehlo vo "veľmi ľudskej a otvorenej" atmosfére, povedal trevírský biskup Stephan Ackermann, ktorý sa v rámci Nemeckej biskupskej konferencie zaoberá prípadmi zneužívania a bol na stretnutí prítomný. Ako povedal, obete si pri rozhovore s pápežom "nebrali žiadne servítky" a jasne hovorili o svojom "zahanbení a bolesti". Niektorí z nich medzitým z cirkvi vystúpili.

Obete sa s pápežom stretli, ako skupina. Biskupská konferencia vyhľadala obete z viacerých nemeckých regiónov, ich osudy reflektovali rôzne situácie vo farnostiach a detských domovoch. Biskup Ackermann uchoval v tajnosti identitu obetí s odkazom na ochranu privátnej sfére. Iba týmto spôsobom mohla vzniknúť otvorená atmosféra dialógu, pri ktorej dotyční otvorene predostreli svoju situáciu a svoje životné osudy. Obete sexuálneho zneužívania sa potom mohli podľa vlastného uváženia obrátiť na verejnosť, povedal zástupca Nemeckej biskupskej konferencie.

( TK KBS, TS CBK, mš; ml ) 20110924008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]