[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. v Erfurte, program vyvrcholil vigíliou vo Freiburgu (3. deň)
P:3, 24. 09. 2011 22:00, ZAH

Pápež Benedikt XVI. dnes pokračoval v návšteve rodného Nemecka. Jeho program začal svätou omšou na námestí Domplatz v Erfurte (9:00). TK KBS bude mapovať aj tretí deň jeho návštevy, ktorú je možné naživo sledovať ::na TV LUX.::

Pápež Benedikt XVI. zavŕšil dnes svoju návštevu Erfurtu na námestí Domplatz svätou omšou pred tisíckami veriacich. Tamojší biskup Joachim Wanke ho privítal s tým, že jeho pobyt je „povzbudením pre všetkých východonemeckých katolíkov, ktorí zostali verní katolíckej viere v socialistickej ére,“ uviedol erfurtský biskup. Svätý Otec slávil bohoslužbu spolu s nemeckými biskupmi. V homílii poďakoval všetkým, ktorí si vieru udržali v časoch diktatúr a pripodobnil ich svedectvo k mučeníctvu thuringenských svätcov, sv. Alžbety, sv. Bonifáca a sv. Kiliána.

::Homília Benedikta XVI. počas svätej omše v Erfurte::

Po svätej omši sa pápež odobral na cestu do Freiburgu. Mesto Freiburg, ktoré sa nachádza na juhu krajiny vo federálnom štáte Bádensko-Württmbergsko, má 200-tisíc obyvateľov. Arcidiecéza Freiburg, ustanovená už roku 1821, s vyše tisíc farnosťami, má takmer päť miliónov veriacich katolíkov, čo je 42 percent obyvateľstva. Na jej čele stojí Mons. Robert Zollitsch, ktorý je aj predsedom Konferencie biskupov Nemecka. Katedrála vo Freiburgu – v gotickom štýle – bola stavaná od roku 1200 do polovice 16. storočia a je zasvätená „Našej Panej“. Známa je vežou vysokou 116 metrov s 19 zvonmi, ktoré sú symbolom Freiburgu a sú jedny z najstarších v Nemecku, pochádzajú z roku 1258.

Svätý Otec prišiel okolo druhej hodiny popoludní na katedrálne námestie v meste Freiburg. Najskôr vstúpil do katedrály, ktorá je zasvätená Panne Márii. Po adorácii nasledovala modlitba Anjel Pána a podpis do knihy hostí. Potom, ako pápež pozdravil veriacich pred katedrálou a požehnal ich, sa odobral do freiburského arcibiskupského seminára Collegium Borromaeum. Tu prijal asi na dvadsať minúť bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla, s jeho manželkou. V aule seminára sa potom stretol s predstaviteľmi pravoslávnych cirkví, ktoré viedol metropolita Augustín, predseda Nemeckej pravoslávnej biskupskej konferencie. K pravoslávnym cirkvám byzantského obradu sa na území Spolkovej republiky Nemecko hlási milión tristotisíc veriacich, ktorí sú organizovaní v 467 komunitách.

::Príhovor Benedikta XVI. k predstaviteľom Pravoslávnych cirkví::

Svätý Otec sa potom stretol v kaplnke seminára so seminaristami freiburskej diecézy. V improvizovanom príhovore hovoril pápež o potrebne dôvernej komunikácie s Ježišom, stotožnením sa s univerzálnou cirkvou a dôležitosti štúdia najmä spojenie rozumu a viery. Posledným podvečerným prijatím bolo stretnutie so zástupcami Centrálneho výboru nemeckých katolíkov v seminárnej aule, za ktorý pápeža pozdravil jeho predseda Alois Glück. Svätý Otec vo svojom príhovore najskôr poďakoval výboru za to, že prezentuje záujmy katolíkov vo sfére verejného života a dáva podnet k apoštolátu cirkvi a katolíkov vo spoločnosti. Potom sa zaoberal hodnotením stavu nemeckej spoločnosti. „Cirkev v Nemecku je výborne organizovaná, ale je za tou všetkou štruktúrou odpovedajúca duchovná sila, sila viery v živého Boha? Musíme úprimne priznať, že máme viac než dostačujúcu štruktúru, ale nedostačujúceho Ducha. Dodal by som: skutočná kríza, ktorej čelí cirkev v západnom svete, je kríza viery,“ uviedol pápež a poukázal na závažnosť situácie a nutnosť reflexie.

Po 19:00 prišiel Benedikt XVI. na výstavisko vo Freiburgu, kde sa konala modlitbová vigília s mládežou. Bohoslužbu slova začal freiburgský arcibiskup Mons. Robert Zollitsch, predseda Nemeckej biskupskej konferencie. Deväť zástupcov potom prednieslo svoje svedectvo o vzťahu k Bohu, Kristovi a viere. Po úryvku z Matúšovho evanjelia nasledoval pápežov príhovor. Približne 35-tisíc mladých povzbudil, aby sa stali „svetlom sveta“ a šírili ďalej svoju vieru. „Majte odvahu stať sa nadšenými svätci, ktorých oči a srdce ožiari Kristova láska, a budú tak do sveta prinášať svetlo, uviedol Svätý Otec.

::Príhovor pápeža Benedikta XVI. počas modlitbovej vigílie s mladými::

Po vigílii skončil tretí deň pápežovej cesty v Nemecku. Mladí na jej mieste zostanú v noci až do nedeľnej záverečnej svätej omše. Svätý Otec sa vráti do Arcibiskupského seminára vo Freiburgu. Návšteva Benedikta XVI. v jeho rodnej krajiny vyvrcholí záverečnou svätou omšou vo Freiburgu v nedeľu 25. septembra.

Cesta Benedikta XVI. v Nemecku na TK KBS:

::Benedikt XVI. v Nemecku (1. deň)::

::Benedikt XVI. v Nemecku (2. deň)::( TK KBS, RV, RV CZ, TS CBK, ml; ml ) 20110924001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]