[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Editoriál P. Lombardiho: „Duchovné prijímanie“
P:3, 04. 09. 2011 10:46, ZAH

Vatikán (3. septembra, RV) – Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi SJ sa vo svojom editoriáli pre Vatikánske televízne centrum vracia k dvom zaujímavým momentom z tohtoročných Svetových dní mládeže v Madride a poukazuje na ich odkaz:

„Vrcholným bodom dní v Madride bolo prirodzene záverečné stretnutie na Cuatro Vientos, stretnutie s pápežom, ale ešte viac slávenie spoločenstva spolu s pápežom v prítomnosti Krista. Stojí zato pripomenúť si tu dva význačné aspekty, ktoré zostanú rozhodujúce pre reflexiu mladých a Cirkvi nad vzťahom s Ježišom Kristom, prítomným v Eucharistii.

Predovšetkým večerná adorácia. Od Svetových dní mládeže v Kolíne v roku 2005 má eucharistická adorácia hlavné miesto vo vigílii a úplné silencium státisícov mladých v modlitbe pomáha celej Cirkvi nanovo objaviť dôležitosť eucharistickej adorácie, ktorá je v mnohých prípadoch nedoceňovaná alebo zabudnutá. Zotrvať v silenciu s Ježišom: tak sa dá začať počúvať a hovoriť s ním, živiť a prehlbovať spoločenstvo s ním.

Potom ‚duchovné sväté prijímanie’. Skutočnosť, že počas svätej omše veľké množstvo mladých pre nepredvídateľné okolnosti nemohlo prijať sväté prijímanie nám pomohla pripomenúť si cenné slová z nedávneho dokumentu pápeža, ktoré varujú pred «určitým automatizmom, akoby samotný fakt, že sme v kostole počas liturgie nám dával právo alebo dokonca povinnosť pristúpiť k eucharistickému stolu. Aj keď nie je možné prijímať sviatostne, účasť na svätej omši zostáva nevyhnutnou, účinnou, významnou a plodnou». V takýchto okolnostiach je potrebné «vzbudiť si túžbu po plnom zjednotení sa s Kristom», ako hovorí prastará a pekná tradícia, «prijímať duchovne» (Sacramentus caritatis, č. 55).

Počas svätej omše slávi spoločenstvo Cirkvi smrť a vzkriesenie Ježiša, živého a prítomného. Jeho sviatostné prijímanie zostáva nezaslúženým darom. Vrúcna túžba byť spojení s ním je tiež takým výdatným prameňom zjednotenia. Toto je dôležité slovo nádeje a solidarity pre tých, ktorí z mnohých dôvodov – praktických alebo viazaných na podmienky rodinného života – nemôžu momentálne prijímať sviatostne. Toto je veľké pozitívne posolstvo nechceného eucharistického pôstu milióna mladých na Cuatro Vientos.“

( TK KBS, RV jak; dj ) 20110904004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]