[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálna audiencia Benedikta XVI.: SDM v Madride
P:3, 24. 08. 2011 18:24, ZAH

Vatikán (24. augusta, RV) – Dnešná generálna audiencia pápeža Benedikta XVI. sa konala na nádvorí Apoštolského paláca v Castel Gandolfe. Svätý Otec sa, ako obyčajne po apoštolských cestách, vo svojej katechéze vrátil k udalostiam SDM v Madride:

Drahí bratia a sestry,

dnes by som sa chcel nakrátko v mysli a srdci vrátiť k mimoriadnym dňom prežitým v Madride na 26. svetových dňoch mládeže. Bola to - ako viete - vzrušujúca cirkevná udalosť; asi dva milióny mladých ľudí zo všetkých kontinentov zažili radosť, nádherný zážitok spoločenstva, stretnutie s Pánom, vzájomné zdieľanie a rast vo viere. Bol to skutočný vodopád svetla. Ďakujem Bohu za tento vzácny dar, ktorý dáva nádej pre budúcnosť Cirkvi: za mladých ľudí pevne a úprimne túžiacich zakoreniť svoj život v Kristovi, zostať pevní vo viere, kráčať spoločne v Cirkvi. Ďakujem všetkým, ktorí veľkoryso pracovali pre tieto Svetové dni: kardinálovi arcibiskupovi Madridu, jeho pomocným biskupom, ostatným biskupom zo Španielska a ďalších krajín, Pápežskej rade pre laikov, kňazom, rehoľníkom a laikom. Opäť obnovujem svoju vďačnosť španielskym úradom, inštitúciám a asociáciám, dobrovoľníkom a všetkým tým, ktorí podporili toto podujatie modlitbou. Nemôžem zabudnúť na vrelé privítanie, ktorého sa mi dostalo od Jeho Veličenstva španielskeho kráľa s manželkou i od celej krajiny.

Niekoľkými slovami, prirodzene, nemôžem popísať okamihy, ktoré sme tak intenzívne prežili. V mysli mi zostalo neskrotné nadšenie, s ktorým ma mladí ľudia prijali hneď v prvý deň na námestí Plaza de Cibeles, ich slová plné očakávania, ich silná túžba smerovať a upevniť sa v najhlbšej pravde, ktorú nám Boh dal poznať v Kristovi. V impozantnom kláštore El Escorial, bohatom na históriu, spiritualitu a kultúru, som sa stretol s mladými rehoľnými sestrami a mladými akademikmi. Rehoľným sestrám som pripomenul krásu ich verne prežívaného povolania a dôležitosť ich apoštolskej služby ako aj ich prorockého svedectva. Zostáva vo mne hlboký dojem z ich nadšenia, z mladej viery, plnej odvahy do budúcnosti a ochoty takto slúžiť ľudstvu.

Univerzitným pedagógom som pripomenul, aby skutočne formovali nové generácie, usmerňujúc ich pri hľadaní pravdy nielen slovami, ale i životom, vedomí si toho, že pravda je sám Kristus. Stretnutím sa s Kristom stretávame pravdu. Vo večerných hodinách pri modlitbe krížovej cesty množstvo mladých ľudí intenzívne prežívalo účasť na udalostiach utrpenia a smrti Ježiša Krista. Kristov kríž ponúka oveľa viac než to, čo vyžaduje - dáva všetko, pretože nás vedie k Bohu.

Nasledujúci deň som slúžil svätú omšu v madridskej katedrále Panny Márie Almudenskej so seminaristami, mladými ľuďmi, ktorí chcú zapustiť korene v Kristovi, aby ho v budúcnosti sprítomňovali ako jeho kňazi. Želal by som si, aby povolania ku kňazstvu vzrastali. Medzi prítomnými bolo nemálo tých, ktorí počuli Božie volanie práve pri predchádzajúcich Svetových stretnutiach mládeže. Som si istý, že i v Madride Pán zaklopal na dvere sŕdc mnohých mladých, aby ho veľkoryso nasledovali v kňazskej službe alebo v rehoľnom živote.

Návšteva strediska pre postihnutú mládež mi ukázala veľkú úctu a lásku venovanú každému človeku a umožnila mi poďakovať tisícom dobrovoľníkov, ktorí v tichosti svedčia o evanjeliu lásky a života. Večerná modlitbová vigília a veľká záverečná eucharistická slávnosť posledného dňa boli dva mimoriadne silné momenty. Zástup rozjasaných mladých sa nenechal zastrašiť dažďom a vetrom a stíšil sa k adorácii Krista, prítomného v Eucharistii, aby ho chválil, ďakoval mu a vyprosil si od neho pomoc a svetlo. V nedeľu mladí ľudia prejavili svoju živosť a radosť pri slávení Božieho slova a Eucharistie, ktoré ich stále viac vedú k Bohu a posilňujú ich vieru i kresťanský život. Nakoniec som sa v nadšenej atmosfére stretnutia poďakoval dobrovoľníkom za ich veľkorysosť. Po záverečnej oficiálnej rozlúčke som opustil Španielsko a v srdci som si odviezol uplynulé dni ako veľký dar.

Drahí priatelia, stretnutie v Madride bolo podivuhodnou manifestáciou viery pre Španielsko a predovšetkým pre celý svet. Pre množstvo mladých, pochádzajúcich z každého kúta zeme, bolo výnimočnou príležitosťou uvažovať, viesť dialóg, vymieňať si pozitívne skúsenosti a najmä spoločne sa modliť a obnoviť záväzok zakoreniť svoj život v Kristovi, vernom Priateľovi. Som si istý, že sa vrátili a vracajú do svojich domovov s pevným odhodlaním byť kvasom zástupov, nesúc nádej, ktorá sa rodí z viery. Pokiaľ ide o mňa, naďalej ich sprevádzam modlitbou, aby zostali verní prijatým záväzkom. Materinskému orodovaniu Panny Márie zverujem ovocie týchto dní.

A teraz by som rád oznámil témy budúcich Svetových dní mládeže. Tie budúcoročné, ktoré budú prebiehať na diecéznej úrovni, sa budú niesť v znamení motta: „Ustavične sa radujte v Pánovi!“, vybraného z Listu Filipanom (4,4); kým pre Svetové dni mládeže v roku 2013 v Riu de Janeiro bude mottom Ježišov príkaz: „Choďte a učte všetky národy!“ (porov. Mt 28, 19). Odteraz zverujem modlitbám všetkých prípravu týchto nesmierne dôležitých stretnutí. Ďakujem.

( TK KBS, RV pd; dj ) 20110824018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]