[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozdrav kardinála Rylka pri príležitosti otvorenia Svetových dní mládeže 2011
P:3, 17. 08. 2011 16:33, ZAH

Vatikán/Španielsko (17. augusta, RV) – Včera v závere slávnostnej svätej omše pri príležitosti zahájenia Svetových dní mládeže v Madride, ktorú celebroval madridský kardinál Antonio María Rouco Varela spolu s 800 biskupmi a asi 8000 kňazmi na námestí Plaza de Cibeles, kardinál Stanislaw Rylko, predseda Pápežskej rady pre laikov, predniesol pozdrav, v ktorom povedal:

Milí mladí priatelia, hľa, dlho očakávaný deň je tu: Slávnostné otvorenie XXVI. Svetových dní mládeže. Po dlhej ceste prípravy ste konečne tu, v Madride, v krásnom a modernom meste, ktoré sa v týchto dňoch stane hlavným mestom katolíckej mládeže celého sveta...

„Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom !...“ (Ž 118, 26). Týmito slovami žalmistu vás srdečne vítam a srdečne pozdravujem v mene Pápežskej rady pre laikov, dikastéria Svätej stolice, ktorej zveril pápež organizovanie svetových stretnutí mládeže. S vďačným pozdravom sa obraciam na vašich biskupov, kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky, ako aj laických animátorov, ktorí vás viedli po ceste duchovnej prípravy na tuto veľkú udalosť viery, ktorú spoločne prežijeme v týchto dňoch.

Na toto stretnutie so Svätým Otcom Benediktom XVI. ste si zo sebou priniesli vaše plány a nádeje, ale tiež starosti a obavy z udalostí, ktoré vás čakajú... Toto budú nezabudnuteľné dni dôležitých objavov a rozhodnutí pre váš život... Naše zamyslenia a modlitby v týchto dňoch budú usmernené slovami svätého Pavla, ktoré dobre poznáte: „Zakorenení a postavení na Kristovi, pevní vo viere...“ (porov. Kol 2,7). Sú to slová veľmi zaväzujúce, pretože obsahujú konkrétny plán života pre nás všetkých! V týchto dňoch v centre našich zamyslení bude viera. Pretože viera je rozhodujúcim faktorom v živote každého človeka. Všetko sa odvíja do toho, či Boh existuje alebo nie! Viera je koreňom, ktorý nás živí živou miazgou Božieho slova a sviatostí; je základom, skalou, na ktorej možno postaviť svoj život, bezpečným kompasom, ktorý orientuje naše voľby a dáva nášmu životu rozhodujúci smer.

Dnes sa však mnohí pýtajú: v našom svete, ktorý tak často odmieta Boha a žije tak, akoby Boh neexistoval, je stále ešte možné veriť...?

Drahí mladí! Prišli ste sem do Madridu z najvzdialenejších kútov našej planéty, aby ste povedali nahlas celému svetu – a predovšetkým Európe, kde možno pozorovať znaky hlbokej straty – vaše presvedčivé „áno“! „Áno“, viera je možná! Ba čo viac, je to úžasné dobrodružstvo, ktoré nám umožňuje objaviť veľkosť a krásu nášho života... Pretože Boh, ktorý sa nám zjavil v Kristovej tvári, neznižuje človeka, ale ho nesmierne povyšuje, nad všetky predstavy! ... V týchto dňoch všetci chceme spolu s apoštolmi volať k Bohu: „Daj nám väčšiu vieru!“ (Lk 17,5). ... Chceme sa tiež modliť so sv. Anzelmom: „Pane, nauč ma hľadať ťa a ukáž sa mne, hľadajúcemu. Ak ma to ty nenaučíš, ani nájsť ťa nemôžem, ak sa mi sám neukážeš“ (Proslogion 1,1).

V očakávaní príchodu pápeža Benedikta XVI. sme dnes večer prijali osobitného hosťa na Svetových dní mládeže v Madride: Blahoslavený Ján Pavol II. sa vrátil medzi vás mladých. Ten, ktorý vás mal tak rád a bol vami milovaný: vrátil sa ako váš Blahoslavený patrón, ako váš Ochranca, ktorému môžete dôverovať: vrátil sa ako priateľ ale ako náročný priateľ, ako sa rád definoval. Prišiel, aby vám ešte raz s veľkou láskou povedal: Nebojte sa! Vybrať si Krista v živote znamená získať vzácnu perlu evanjelia, pre ktorú stojí za to dať všetko!

( TK KBS, RV pd; dj ) 20110817019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]