[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvá slovenská Farnosť bl. Jána Pavla II.
P:3, 18. 07. 2011 09:14, DOM

V nedeľu 17. júla 2011 v Hornej Vsi pri Kremnici posvätil banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž novopostavený Farský kostol bl. Jána Pavla II., pápeža. Prvú slovenskú Farnosť bl. Jána Pavla II. v Dekanáte Žiar nad Hronom tak spolu tvoria obyvatelia obcí Horná Ves a Dolná Ves, ktorá je filiálkou. Diecézny biskup predstavil novému farskému spoločenstvu prvého správcu farnosti vdp. Pavla Slezáka. Nad prvou bohoslužbou v novom chráme z oltárneho obrazu bdel pohľadom blahoslavený pápež, ono známe vyobrazenie z blahorečenia vo Vatikáne.

Biskup Rudolf Baláž netajil dojatie nad skutočnosťou, že milovanému slovanskému pápežovi Jánovi Pavlovi môže zveriť duchovný patronát nad novovzniknutou farnosťou. „Verím, že nás Slovákov nosil v srdci ešte vtedy, kým ešte netušil, že bude pápežom,“ zamyslel sa Rudolf Baláž pri spomienke na osobné stretnutia s niekdajším kardinálom Wojtylom v totalitnom období. Po boku banskobystrického diecézneho biskupa sa na slávnosti posviacky zúčastnil domáci dekan Miroslav Hlaváčik, kňazi Banskobystrickej diecézy blízki novozriadenej farnosti a vdp. Gič s hosťami zo spriatelenej Farnosti v Humennom.

Slávnostnú liturgiu konsekrácie kostola a oltára koordinoval ceremonár Mons. Jozef Štrba. Na úkonoch sa podieľali zástupcovia farského spoločenstva, ktorí v jej jednotlivých častiach odovzdávali diecéznemu biskupovi knihu evanjelií, oltárny kríž či výzdobu oltára, svetlo ako symbol Kristovho svetla, obetné dary. Mons. Vladimír Farkaš, riaditeľ banskobystrického biskupského úradu, predstavil verejnosti ustanovujúce dekréty a súvislosti spojené so stavbou. Sem patrí konsekračný dekrét kostola a oltára, dekrét o požehnaní farskej budovy, dekrét o titule farnosti a dekrét s pastoračnou misiou prvého správcu farnosti.

Diecézny biskup v homílii uviedol, že slávnosť posvätenia chrámu je predovšetkým príležitosťou poďakovať Pánu Bohu za milosti a ochotu v srdciach ľudí stavať chrám. Veriacim pripomenul, že odteraz bude uprostred nich prebývať Kristus prítomný v eucharistii. „Kristus vám bude priateľom, tým priateľom farského spoločenstva i priateľom rodín, ktorý dáva lásku za lásku,“ zdôraznil biskup. „Prijímajte preto Krista v eucharistii a všetci tvorte medzi sebou jednotu, lebo to je predzvesť neba,“ povzbudil ich. Zaželal farskému spoločenstvu, aby Boha stále viac nachádzali v spoločnom čítaní a slávení Božieho slova a eucharistie, vo vzájomných vzťahoch a v slovách ich kňaza.

Stavbu kostola zrealizovala firma Ing. Františka Horvátha v priebehu jedného roka. Prípravné práce k vybudovaniu kostola v Hornej Vsi sa začali už v roku 2007, zásluhou vtedajšieho farára Martina Dadu. Ekonomickú bilanciu stavby predniesol kremnický farár Marián Krajč, ktorý poďakoval predovšetkým diecéznemu biskupovi Balážovi za oporu aj významný finančný podiel biskupského úradu na stavbe chrámu. Poďakoval architektovi stavby Ing. arch. Danielovi Bizoňovi a akademickému sochárovi Dušanovi Králikovi za návrh interiéru, stavbyvedúcemu Ing. Miroslavovi Nárožnému, sponzorom, darcom i dodávateľom za spoluprácu.

S poďakovaním v závere slávnosti vystúpila aj starostka Simona Holicová a s vďakou menovala ďalšie súkromné i verejné osoby, ktoré sa o dielo zaslúžili. Ako dodala starostka, na svoj Farský kostol Horná Ves čakala niekoľko storočí.

TK KBS informovala Zuzana Juhaniaková( TK KBS, zj; dj ) 20110718012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23