[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Homília kard. Bertoneho počas ďakovnej sv. omše
P:3, 02. 05. 2011 14:21, ZAHVatikán (2. mája, RV) – Kardinál Tarcisio Bertone, vatikánsky štátny sekretár, sa počas dnešnej ďakovnej svätej omše na Námestí sv. Petra venoval osobe, životu a pôsobeniu blahoslaveného Jána Pavla II.:

„Dialóg lásky medzi Kristom a človekom poznačil celý život Karola Wojtyłu e viedol ho nielen k vernej službe Cirkvi, ale aj k totálnemu obetovaniu sa Bohu a ľuďom a práve toto charakterizovalo jeho cestu svätosti. Myslím, že všetci si spomíname na deň jeho pohrebu, kedy – počas obradov – v istom okamihu vietor jemne zatvoril evanjeliár, ktorý bol položený na jeho rakve. Bolo to, akoby vanutie Ducha chcelo ukázať koniec pozemského a duchovného života Karola Wojtyłu, ktorý bol celý prežiarený Kristovým evanjeliom. V tejto knihe objavoval Boží zámer s ľudstvom, so sebou samým, no predovšetkým učil sa z nej o Kristovi, o jeho tvári, o jeho láske, ktorá Karola bola vždy povolaním k zodpovednosti. Vo svetle Evanjelia čítal dejiny ľudstva a osudy jednotlivých ľudí, ktorých mu Pán postavil do jeho cesty. Odtiaľto – zo stretnutia s Kristom v evanjeliách – vyvierala jeho viera.

Bol mužom viery, Božím mužom, človekom, ktorý žil z Boha. Jeho život bol neustálou modlitbou; modlitbou, ktorá objímala s láskou každého obyvateľa našej planéty, stvoreného na Boží obraz a podobu, a kvôli tomu hodného rešpektu; vykúpeného Krstovou smrťou a vzkriesením a preto sa každý človek skutočne stáva živou oslavou Boha (Gloria Dei vivens homo – Sv. Irenej). Vďaka viere – ktorá sa prejavovala predovšetkým v modlitbe – Ján Pavol II. bol autentickým obrancom hodnoty každej ľudskej bytosti a nie iba bojovníkom za politicko-sociálne ideológie. Pre neho každá žena a každý muž boli dcérou a synom Božím, nezávisle od rasy, farby pleti, geografického a kultúrneho pôvodu, ba dokonca i vierovyznania.

Dnes vzdávame vďaky Pánovi, že nám dal Pastiera ako on, Pastiera, ktorý vedel prečítať znaky Božej prítomnosti v ľudských dejinách a ohlasovať jeho veľké skutky na celom svete a vo všetkých jazykoch. Pastiera, ktorý v sebe zakorenil zmysel pre misie, úsilie o evanjelizáciu a ohlasovanie Božieho slova všade...

Vzdávame vďaky Pánovi za to, že nám dal Svedka, ako bol on, tak veľmi uveriteľného, tak priehľadného, že nás dokázal naučiť, ako treba žiť vieru a obraňovať kresťanské hodnoty, počnúc životom... ; ako treba svedčiť o viere s odvahou a koherentnosťou vnesúc Blahoslavenstvá do každodenného života.

Vzdávame vďaky Pánovi, že nám dal Sprievodcu, ako bol on, ktorý – do hĺbky prežívajúc vieru založenú na pevnom a intímnom vzťahu s Bohom – vedel odovzdať ľuďom pravdu o tom, že „Kristus Ježiš, ktorý zomrel, ba viac - ktorý bol vzkriesený, je po pravici Boha prihovára sa za nás!“, a že „víťazíme skrze toho, ktorý nás miluje... ani smrť ani život, ani anjeli, ani kniežatstvá, ani prítomnosť, ani budúcnosť, ani mocnosti, ani výška, ani hĺbka, ani nijaké iné stvorenie nás nebude môcť odlúčiť od Božej lásky, ktorá je v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi“ (Rim 8, 34-39).

Vzdávame vďaky Pánovi, že nám daroval Pápeža, ktorý dokázal darovať Katolíckej cirkvi nielen univerzálne rozmery a morálnu autoritu na svetovej úrovni tak ako nikdy, ale jej dokázal dať – hlavne slávením Veľkého jubilea 2000 – spirituálnejší, biblickejší pohľad. Vďaka nemu sa Cirkev dokázala obnoviť, začať „novú evanjelizáciu“, zintenzívniť ekumenické a medzináboženské vzťahy a znovu nachádzať cesty pre plodný dialóg s novými generáciami.

A nakoniec ďakujme Pánovi, že nám daroval Svätca, ako bol on. Bol skutočným človekom, pretože bol neoddeliteľne spojený s Tým, ktorý je Pravda. Nasledujúc Toho, ktorý je život, bol človekom vždy na ceste, vždy snažiaci sa o väčšie dobro pre každého jednotlivca, pre Cirkev a svet. Bol živým človekom, pretože bol naplnený Kristom, ktorý je Život a preto bol vždy otvorený k jeho milosti a k všetkým darom Ducha Svätého.“

( TK KBS, RV ľr; dj ) 20110502053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]