TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove sa konala konferencia o dobrovoľníctve
P:3, 28. 04. 2011 09:24, DOMRok 2011 bol vyhlásený za Európsky rok dobrovoľníctva. Pri tejto príležitosti sa 27. apríla konala v Prešove študentská konferencia pod názvom Dobrovoľníctvo a jeho vplyv na edukáciu detí a mládeže. Zorganizovala ju Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, v spolupráci so Zdužením kresťanských spoločenstiev mládeže. Medzi hosťami nechýbal lekár, ktorý sa pred týždňom vrátil z trojmesačného pobytu na Haiti, či novinár, ktorý zanechal novinárske povolanie a venuje sa práci s Rómami na Slovensku. Podujatie podporil aj Slovenský inštitút mládeže Iuventa.

Organizátori konferencie si dali za cieľ zdôrazniť potrebu dobrovoľníckej činnosti, nielen v bežnom živote, ale aj na akademickej pôde. „Pri realizácii študijného programu animácia voľno časových aktivít prezentujeme študentom množstvo teoretických poznatkov. Dobrovoľníctvo je však dobrou príležitosťou, aby človek videl aj v praktickom rozmere, ako je možné animáciu voľno časových aktivít využiť,“ uviedol Gabriel Paľa, prodekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Prešove.

V programe predstavili svoju činnosť dobrovoľníci pôsobiaci na Slovensku i v zahraničí. O svoje skúsenosti s Haitským národom sa s účastníkmi konferencie podelil mladý lekár Radoslav Kuchár. Dobrovoľníčka Terézia Komišáková predstavila svoje viac ako trojročné pôsobenie na Ukrajine. Róbert Neupaurer prezentoval prácu v Rómskom stredisku v Krížovej Vsi. Mária Krkošková predstavila dobrovoľníctvo v náhradných rodinách a v kluboch náhradných rodín. Odznelo viacero odborných prednášok k téme, priestor bol taktiež na diskusiu.

Výstupom z konferencie bude zborník s jednotlivými prezentáciami. „Veríme, že prínos konferencie nebude len v teoretickej rovine. Očakávame, že osobné skúsenosti dobrovoľníkov povzbudia mladých ľudí k aktívnejšej angažovanosti v oblasti dobrovoľníctva,“ vysvetlila Dominika Komišaková, iniciátorka konferencie.

Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove má v ponuke aj odbor Animácia voľnočasových aktivít. V praktickej rovine môžu absolventi nadobudnuté osobné a sociálne kompetencie využiť pri formovaní školského spoločenstva a v mimoškolských aktivitách detí, mládeže i dospelých. Práve v tomto praktickom prepojení je výzva na dobrovoľnícku aktivitu. Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže vytvára priestor pre dobrovoľníctvo počas festivalov, táborov a iných podujatí pre mládež, ktoré celoročne organizuje.

TK KBS informovala Dominika Komišaková( TK KBS, dk; dj ) 20110428009   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020