[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 10. 2020   Meniny má Vendelín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kurzy Alfa na Slovensku povzbudzujú stále viac mladých ľudí k viere
P:3, 14. 03. 2011 07:44, DOMV súčasnosti sa čoraz častejšie v Cirkvi skloňuje pojem nová evanjelizácia. Jedným z jej prostriedkov vo svete je aj kurz Alfa. Na Slovensko ju prinieslo v roku 2007 katolícke spoločenstvo Maranatha z Prešova. Za uplynulý rok sa kurz rozšíril do takmer dvadsiatich miest na Slovensku. Uplynulý víkend začalo tento desaťtýždňový kurz realizovať pre mladých ľudí aj spoločenstvo Pavol v Levoči zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže.

Hlavnou otázkou, ktorou sa Alfa zaoberá, je či existuje v živote niečo viac. Účastníkom ponúka možnosť preskúmať zmysel svojho života. Pozostáva z desiatich večerných stretnutí a jedného spoločného víkendu. Počas nich sa môžu vzájomne spoznávať pri dobrom jedle a zaujímavom programe. Ten tvoria rozličné aktivity, hry, prezentácie a prednášky. Jeho neoddeliteľnou súčasťou je diskusia v skupinkách, ktorá dáva priestor na vyjadrenie svojho názoru a hľadanie odpovedí na životné otázky.

Pozornosť novej evanjelizácii venoval aj svätý otec Ján Pavol II. v encyklike Redemptori missio o trvalej platnosti misijného poslania, kde hovorí: „Misijná činnosť skutočne obnovuje Cirkev, viera a kresťanská identita sa upevňuje a dostáva nové oduševnenie a motiváciu. Viera zosilnieva, keď sa podáva ďalej!“ Pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa, v liste Medzinárodnej konferencii kurzu Alfa v júni 2005, napísal: „Potrebujeme novú evanjelizáciu, ktorá bude otvorená pravde a kresťanskému životu a zároveň bude jednoduchá a zrozumiteľná. To je dôvod prečo hľadím na kurz Alfa so záujmom a obdivom. Zdá sa mi že presne odpovedá na mnoho otázok. Tento kurz sa nenazýva Alfa a Omega ale len Alfa, pretože nevedie ľudí vo viere od začiatku až do konca, má ich len priviesť k osobnému vzťahu s Ježišom, nechávajúc miesto pre cirkev aby ďalej rozdúchavala vieru.“

Kurz Alfa vznikol pred takmer tridsiatimi rokmi v Londýne. Postupne sa rozšíril do celého sveta a do takmer všetkých kresťanských Cirkví, vrátane katolíckej. Cieľová skupina je rôzna – mladí ľudia, zamestnanci firiem, väzni či manželské páry. Vďaka spoločenstvu Maranatha sa na Slovensku rozšírili tzv. manželské večery, ktorými prešli stovky manželských párov. V rámci Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže sa Alfa koná najmä pre stredoškolákov a vysokoškolákov. Ako vhodný prostriedok evanjelizácie a zapojenia mladých ľudí do pravidelnej činnosti ju využíva čoraz viac spoločenstiev.

TK KBS informovala Mária Janusová( TK KBS, mj; dj ) 20110314010   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]