[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Lineamenta pripravovanej biskupskej synody o novej evanjelizácii
P:3, 05. 03. 2011 12:09, ZAH

Vatikán (4. marca, RV) – „Vhodná reakcia na znamenia časov", „podpora kultúry hlbšie zakorenenej v evanjeliu“ – takto by sa dali definovať Lineamenta generálnej synody biskupov, ktorá je naplánovaná na október roku 2012, s témou „Nová evanjelizácia pre odovzdávanie kresťanskej viery." Pokyny pripravuje generálny sekretariát synody a boli v piatok ráno predstavené Riadnou radou synody v Tlačovom stredisku Svätej stolice. Centrom tohto dokumentu je výchova a povinnosť každého kresťana šíriť Božie Slovo.

Pojem „nová evanjelizácia“ použil po prvý krát Ján Pavol II. počas svojej apoštolskej cesty do Poľska v roku 1979. Nejedná sa o nejaké „nové evanjelium“, ani o „opakovanie minulosti“. Nie je to ani obnovenie niečoho, čo zlyhalo. Nová evanjelizácia je odpoveďou na dnešné potreby jednotlivcov a i celých národov, na nové prejavy kultúry, ktorá hovorí o našej identite. Je to hľadanie nových ciest, spôsobov a výrazových prostriedkov pre odovzdávanie radosti z evanjelia. Je to čin, ktorý vyžaduje odvahu. Nová evanjelizácia je prostriedkom, ktorým Cirkev reaguje na nové výzvy súčasného sveta.

Adresátmi „novej evanjelizácie“ sú tí, ktorí sa v mnohých tradične kresťanských krajinách odcudzili Cirkvi, ako aj tí, ktorí žijú v nedávno evanjelizovaných krajinách. Sú síce pokrstení, ale neprijali evanjelium tak, aby do hĺbky premenilo ich život a spoločnosť. Na západe je kresťanská viera narušená karikatúrou a stereotypom. Život sa v nich prežíva, akoby Boh neexistoval a súčasnosť, plná zmien, vedie k strate referenčných bodov. Takýto životný štýl vedie človeka k prežívaniu len momentálnej situácie a sťažuje vnímanie a odovzdávanie hodnôt. V tejto súvislosti sú kresťania vnímaní ako podozriví a rastie počet kritických otázok ohľadne Cirkvi.

V dokumente lineamenta sa zdôrazňuje, že nová evanjelizácia nemá za cieľ zmenu objektu evanjelizácie, ale chce oživiť túžbu človeka po Bohu. K tomuto je potrebný dialóg s neveriacimi, ako aj s predstaviteľmi iných náboženstiev. Tento dialóg sa odohráva v šiestich oblastiach:

Prvou oblasťou je kultúra, v ktorej je sekularizmus vnímaný ako niečo pozitívne, ako možnosť žiť bez transcendentných hodnôt. Takáto kultúra vedie k nejasnej diskusii o vzťahu medzi mužom a ženou, o zmysle života a smrti, k povrchnosti a egocentrizmu. Ďalej vedie k šíreniu siekt a javov fundamentalizmu, ktorý zneužíva náboženstvo na ospravedlnenie násilia a samotného terorizmu.

Druhá oblasť má sociálny charakter a zaoberá sa migráciou a globalizáciou. Predmetom pozornosti sú vzájomné ovplyvňovania, väzby a hodnoty jednotlivých geografických oblastí.

Dopad týchto skutočností na sociálnu komunikáciu je predmetom pozornosti tretej oblasti, ktorej sa venuje lineamenta. Ak na jednej strane digitálne média umožňujú, aby bol každý informovaný, na druhej strane zvyšujú egocentrizmus, znižujú schopnosť reflexie, vedú k odcudzeniu etického rozmeru života a k uprednostňovaniu pominuteľného a bezprostredného.

Posledné tri okruhy lineamenta analyzujú ekonomickú, vedeckú a politickú oblasť súčasnej spoločnosti.

Na záver zdôrazňujú, že nová evanjelizácia nie je bremenom, ale liekom, ktorý dá novú radosť a oslobodzuje z väzenia vlastného strachu. Kresťania nemôžu uchovávať slová večného života len pre seba, pretože ich adresátmi sú všetci ľudia. Každý človek našej doby, či o tom vie alebo nie, potrebuje túto zvesť.

Lineamenta budú poslané biskupským synodám východných katolíckych cirkví sui iuris, biskupským konferenciám, dikastériám Rímskej kúrie a Združeniu generálnych predstavených. Tento dokument obsahuje tiež podrobný dotazník, ktorý by mali účastníci pripravovanej synody do 1. novembra vyplniť. Ich odpovede budú analyzované a integrované do Instrumentum laboris, alebo dokumentu, na ktorom XIII. zasadanie biskupov synody vo Vatikáne bude pracovať od 7. do 28. októbra 2012.

( TK KBS, RV pd; dj ) 20110305008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]