[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tlačová konferencia venovaná zhodnoteniu Roku kresťanskej kultúry 2010
P:3, 16. 02. 2011 13:26, DOMBratislava (16.2.2011, TK KBS) - V Národnom osvetovom centre v Bratislave sa dnes konala tlačová konferencia venovaná zhodnoteniu Roku kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku za účasti Mons. Františka Rábeka, predsedu Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru, Miloša Klátika, predsedu Ekumenickej rady cirkví v SR, Jána Juráňa, riaditeľ cirkevného odboru MK SR a Miroslava Holečka, kurátora pre kresťanské tradície Národného osvetového centra

Zhrnutie a zhodnotenie podujatí, ako aj celého Roka kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku (ďalej aj RKK 2010) s perspektívou blížiaceho sa významného 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Slovensko urobil Miroslav Holečko, spolu so svojim kolegom z Národného osvetového centra (NOC) Ľuborom Hallonom. NOC mapovalo tieto aktivity prostredníctvom Kalendária na internete, ktoré sa priebežne počas roka aktualizovalo.

Poslaním RKK 2010 bolo priblížiť fenomén kresťanskej kultúry odbornej i širokej laickej verejnosti. Realizovalo sa formou odborných, umeleckých a iných podujatí, televíznych a rozhlasových programov, edičných, publikačných a ďalších aktivít.

Ďalším zámerom bolo poukázať na význam a miesto kresťanskej kultúry, kresťanského umenia, vedy, vzdelávania a výchovy v hodnotovom systéme súčasného človeka. „Je nádej, že nezanikne, ale zanechá stopy v srdciach ľudí“, povedal biskup Rábek. Zároveň vyjadril vďačnosť za skutočnosť, že iskra, ktorú zapálili sa premenila na ohňostroj. Podnet podporila spontánna iniciatíva ľudí. Ocenil taktiež spoluprácu s bratmi evanjelikmi.

Dôležitým poslaním RKK 2010 bolo približovanie významných udalostí našej histórie, života a tvorby významných osobností a najmä sprítomňovanie myšlienkového presahu uvedených udalostí a diel do našej kultúrnej a kresťanskej prítomnosti. Evanjelická cirkev a.v. sústredila svoje aktivity do 4 blokov, informoval biskup Miloš Klátik. Venovali sa Žilinskej synode, J. S. Bachovi, Leonardovi Štekelovi a Jurajovi Janoškovi, zakladateľovi Evanjelického posla spod Tatier.

Projekt RKK 2010 sa uskutočnil v rámci grantového programu Ministerstva kultúry SR.

„Podujatia boli dôstojnou ukážkou kresťanskej kultúry. Ministerstvo kultúry SR podporilo tieto podujatia v rámci dotácie sumou 2,5 milióna Eur, je v tom zahrnutá aj podpora nehnuteľných kultúrnych pamiatok“, uviedol Ján Juráň.

Veľmi významným zámerom RKK 2010 bolo prehlbovanie spolupráce kultúrnych inštitúcií s cirkevnými, občianskymi a záujmovými subjektmi.

Na podujatiach RKK participovali všetky ustanovizne. O podujatiach pre Slovákov v zahraničí, ktoré pripravila Matica Slovenska, informoval Stanislav Bajaník, riaditeľ Krajanského múzea Matice slovenskej v Bratislave.

Roka kresťanskej kultúry bol prológom k 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Slovensko, ktoré budeme sláviť v roku 2013. Matica Slovenska a cirkvi pripravujú vyhlásenie, v ktorom požiadajú umelcov, aby sa zapojili do tvorby na počesť týchto svätcov. Chceme dať ideu predovšetkým mladým,“ informoval Marián Tkáč, predseda Matice Slovenskej.

K správe TK KBS vydala FOTO.

( TK KBS, js; pz ) 20110216011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]