[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 01. 12. 2023   Meniny má Edmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyslanie koledníkov Dobrej noviny Prešovskej archieparchie
P:3, 14. 12. 2010 16:10, DOM

V nedeľu 12. decembra 2010 Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove naplnilo 250 koledníkov Dobrej noviny, ktorí prišli z 13 farností Prešovskej archieparchie. Archijerejskú svätú liturgiu spojenú s požehnaním koledníkov pre 16. ročník Dobrej noviny slúžil prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak SJ, spolu s emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom.

Vladyka Ján v homílii vo forme odpovede na otázku „Čím chceš byť?“ povzbudil deti a mládež, aby sa stali dobrými ľuďmi, ochotnými robiť dobré skutky, pomáhať, a takto sa stať svätými. Tým, že koledujeme, pomáhame deťom v Afrike, ohlasujeme Dobrú novinu v našich rodinách, ohlasujeme Krista a rozdávame lásku.

Po liturgii nasledoval obrad požehnania a koledovanie pred otcom arcibiskupom, v ktorom vystúpili koledníci z Vranova nad Topľou. Zároveň bol odovzdaný obetný dar – trvanlivé potraviny pre Charitný dom mládeže vo Vranove nad Topľou. Potom sa deti odobrali na malé občerstvenie a nasledoval ďalší program.

Deti a mladí rozdelení do troch skupín mali možnosť absolvovať prehliadku arcibiskupstva, katedrálneho chrámu a Gréckokatolíckej teologickej fakulty. V sprievode animátorov a za prítomnosti sprievodcov mohli nazrieť do histórie arcibiskupstva, viac spoznať osobnosti našich blahoslavených, vidieť bohoslužobné predmety, liturgické rúcha, či portréty biskupov. Galériou a kaplnkou arcibiskupstva koledníkov previedol vladyka Ján Babjak. Ďalšia skupinka spoznávala históriu Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa, ktorú priblížil protosynkel o. Michal Onderko. Svojim zverencom rozprával aj o vernej kópii Turínskeho plátna, ktorá má svoje miesto práve v spomínanej katedrále. Tretím miestom pre koledníkov boli priestory obnovenej auly Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity. Sprievodcami boli dekan fakulty o. Peter Šturák a riaditeľ ABÚ o. Ľubomír Petrík. Každá skupinka po 20 minútach navštívila spomínané miesta, ktoré koledníkov obohatili o nové poznatky, zážitky a informácie.

Po prehliadke katedrály, arcibiskupstva a fakulty sa koledníci opäť stretli v katedrále. Rozlúčili sa, zapriali požehnané Vianoce s Dobrou novinou a s požehnaním o. Onderka sa každý pobral domov.

Kolednícku akciu Dobrá novina organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami a Pápežskými misijnými dielami. V minulom 15. ročníku DN bolo v Prešovskej archieparchii zapojených 35 farností a 16 filiálok. V 93 skupinkách spolu koledovalo 746 detí so 135 sprevádzajúcimi osobami. Koledníci v Prešovskej archieparchii minulý rok navštívili 3 020 rodín a vyzbierali 16.445,42 € (495.434,60,- Sk).

Tento rok je do 16. ročníka Dobrej noviny zatiaľ v Prešovskej archieparchii zapojených 25 farností. Toto číslo však nie je konečné, pretože prihlasovanie ešte stále prebieha. Výťažok zbierky Dobrej noviny je každoročne určený ľuďom v Afrike, ktorí žijú v podmienkach extrémnej chudoby a nemajú prístup k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, pitnej vode a iným základným potrebám. Dobrá novina podporuje projekty vedúce k integrálnemu rozvoju človeka. Tento rok budú podporené tieto projekty:

- Vodný projekt Turkana (Keňa)

- Program ľudí s postihnutím v Bungome a Kitale (Keňa)

- Prevádzka mládežníckeho vzdelávacieho centra v slume Kayaba (Keňa)

- Podpora vzdelávania a rozšírenie kapacít komunít v južnom Sudáne (Sudán)

- Podporná kancelária DKA v Nairobi (Keňa)

- Rozšírenie zdravotníckej školy v Mapourdite o novú budovu na ubytovanie študentov (Sudán)

- Operácie ugandských detí v detskej nemocnici CURE v Mbale (Uganda)

- Založenie ženského združenia chovu včiel v Alitena (Etiópia)

Pre TK KBS Beáta Baranová, Veronika Krenická

( TK KBS, bb, vk; dj ) 20101214015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]