[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Situácia na Haiti vážna
P:3, 10. 12. 2010 18:54, ZAHCharitní pracovníci a predstavitelia ďalších mimovládnych organizácií na Haiti už druhý deň sledujú povolebné nepokoje len prostredníctvom médií, keďže platí zákaz vychádzania do ulíc. Pracovníčka Slovenskej katolíckej charity (SKCH), Eva Zelinová, koordinátorka projektu obnovy po zemetrasení na Haiti, sa nachádza priamo v centre diania. SKCH informovala, že situácia je naozaj vážna. Nepokoje, podmienené výsledkami volieb, spôsobili demonštrácie obyvateľov, ktorí budujú barikády, iniciujú vzbury, obchody sú zatvorené. Ľudia z mimovládnych organizácií majú zákaz vychádzať aj z dôvodu zvýšenej agresivity miestnych voči cudzincom a vojakom OSN, ktorých obviňujú z rozšírenia epidémie cholery.

„Už dva dni sme zavretí v dome, ktorí zdieľame spolu s členmi charít z iných krajín, jedlo i voda sa míňa, no predpokladáme, že nepokoje sa už trochu utíšili. Informácie o stave tam vonku máme totiž iba z médií. Ak by sa situácia nezmenila, mohol by nastať problém s nedostatkom vody“, priblížila situáciu Eva Zelinová, ktorá je v rámci misie a projektu SKCH už od mája tohto roku na Haiti.

Haiti sužujú nielen nepokoje, ale aj neustále šírenie cholery. Haiti ňou bolo zasiahnuté už vo všetkých svojich desiatich regiónoch. Situácia sa stále zhoršuje, nakazení pribúdajú a tisícky ďalších ľudí sú v ohrození. Snaha mimovládnych organizácií bojovať proti šíreniu cholere bola súčasnou situáciou spomalená. No doteraz sa v médiách objavovali informácie o prevencii, distribuovali sa hygienické potreby, tablety na čistenie vody. Kvôli veľkému množstvu ľudí, ktorí žijú vbiednych azlých hygienických podmienkach sú však tieto opatrenia nedostačujúce. „Mnoho ľudí zomiera, lebo nemajú prístup k zdravotným centrám. Tie sú často vzdialené a oni nemajú dopravné prostriedky, aby rýchlo vyhľadali zdravotnú pomoc. Preto je okrem oficiálnych čísiel mŕtvych, veľké množstvo nezaznamenaných mŕtvych, ktorí zomierajú doma bez akejkoľvek pomoci“, uviedla Eva Zelinová. Kvôli nepokojom voči vojakom OSN, ktorých obviňujú z vypuknutia cholery, museli organizácie prerušiť pomoc, čo zvýšilo úmrtnosť v tomto regióne.

SKCH si uvedomuje svoju zodpovednosť pomáhať a z dôvodu prevencie možnej nákazy cholerou, poskytne 900 vakcín pre ľudí na Haiti. Vakcíny plánuje odoslať na Haiti do konca tohto mesiaca, zatiaľ sú bezpečne uložené v sklade v Bratislave. Časť vakcín bude poskytnutá najmä do oblastí, kde pôsobia slovenskí misionári a lekári. Približne 200 rodinám, v spolupráci s misionármi Monfortains, bude ďalej distribuovať dezinfekčné balíčky s obsahom: 1 ks dezinfekčné mydlo, 1 ks dezinfekčný sprej na ruky, 50 tabliet na dezinfekciu pitnej vody, 3l chlórový prípravok na dezinfekciu zdrojov úžitkovej vody. Realizácia bude prebiehať v rámci projektu obnovy po zemetrasení na Haiti cez jeho koordinátorku Evu Zelinovú, ktorá je v priamom styku s miestnymi partnermi, s ktorými vstúpila SKCH do spolupráce. O ďalšej situácii a stave na Haiti nás bude naša kolegyňa pravidelne informovať. Veríme, že nepokoje sa utíšia a mimovládne organizácie budú môcť pokračovať v neustálej pomoci, eliminovaní šírenia cholery a jej prevencii.

TK KBS informovala Ivana Pástorová, SKCH

( TK KBS, ip; jk ) 20101210015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]