[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Úmrtie: Teológ, pedagóg a publicista Ladislav Lencz
P:3, 09. 12. 2010 14:40, DOM

V piatok, 3. decembra 2010, zomrel po ťažkej chorobe Ladislav Lencz, človek oddaný Bohu, službe Cirkvi a Božej vízii sveta v spoločnosti, verný manžel a vzorný otec rodiny, teológ, pedagóg a publicista. Pohreb sa uskutoční 11. decembra o 12:30 v Kostole Svätého Ducha v Devínskej Novej Vsi. Ako sa uvádza na smútočnom oznámení, na prianie rodiny je možné namiesto kytíc a vencov podporiť Mobilný hospic sv. Kataríny Labouré, ktorému najbližší vďačia za láskyplné služby zosnulému.

Životopis:

Ladislav Lencz sa narodil 24. marca 1927 maďarskému učiteľskému páru Jurajovi a Etele Lencz, ako prvý syn z 3 súrodencov, v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Veľkou radosťou preňho bolo poznávanie a štúdium, neskôr ho pritiahla najmä filozofia. Po maturite na gymnáziu požiadal o vstup do Spoločnosti Ježišovej a tam okrem duchovnej formácie vyštudoval filozofiu. Potom prišli perzekúcie rehoľníkov, nasledoval 3-ročný pobyt v jednotkách PTP a po návrate nemožnosť ďalej študovať. Podarilo sa mu síce postupne získať ďalšie 2 odborné maturity, ale ďalej nemohol pokračovať v štúdiu. Až v dôchodkovom veku si doštudoval a ukončil vytúžené štúdium teológie.

Medzitým si už v zrelom veku založil rodinu a spolu s manželkou Teréziou vychovali tri deti: Tomáša, Stanislava a Máriu. Túžba dobre vychovať Bohom zverené deti viedla k hľadaniu dobrých materiálov o kresťanskej výchove. Tie prekladom sprístupnili aj širokému spoločenstvu rodín, s ktorými mali úzke kontakty. Prijatie sviatosti manželstva chápali, plní vďačnosti za učenie II. Vatikánskeho koncilu, ako začiatok spoločnej cesty k svätosti, s programom hľadať a plniť konkrétnu poznanú Božiu vôľu. Neskôr, keď sa na začiatku 80. rokov stretli so spiritualitou jednoty Hnutia fokoláre (HF), v tejto línii pokračovali už v sile spoločenstva Diela Máriinho (HF).

Ešte za hlbokej totality rozvíjal spolu s manželkou bohaté ekumenické kontakty a činnosti, najmä na pôde Bratskej cirkvi, v spolupráci s básnikom a laickým kazateľom Milanom Jurčom a kazateľom Františkom Ciesarom. Príchod slobody mu otvoril bohaté pole pôsobnosti. Okamžite využil možnosť ísť do dôchodku a začalo jeho najplodnejšie obdobie života. Keď ho prizvali na MŠ SR ku koncepčným prácam o výchove a vzdelávaní mládeže, zapojil sa s celým nasadením do podpory náboženskej výchovy v zodpovednosti biskupov katolíckej cirkvi na Slovensku. Svoju úlohu však spoznal v rozvíjaní výchovy a vzdelávania detí, ktoré od rodičov nedostali výchovu k viere. A tak vznikol vzácny projekt s medzinárodným dosahom, najmä v Českej republike, projekt etickej výchovy. Je postavený na základe všeľudských hodnôt a smerovaný k pozitívnej sociálnej orientácii detí a mládeže k schopnosti nezištnej lásky k ľuďom (k prosociálnosti). Tvorcom a garantom tohto projektu bol Ladislav Lencz najskôr sám v medzinárodnej odbornej konzultácii, čoskoro však našiel vzácnych spolupracovníkov na Slovensku.

Ďalším poľom pôsobnosti bola Teologická fakulta Trnavskej univerzity, kde okrem prednášania filozofických disciplín sa podieľal na vzniku a plodnom fungovaní Univerzity tretieho veku v oblasti teológie. Prevzal zodpovednosť za témy o prežívaní seniorského veku ako služby pre miestnu cirkev vo farských spoločenstvách a osobné dozrievanie k svätosti. S ubúdaním fyzických síl sa stále viac venoval prekladaniu literatúry pre potrebu zdokonaľovania pastorácie na Slovensku v súlade so znameniami čias, najmä z maďarčiny a nemčiny. S touto túžbou a zámerom vytváral pre potreby kňazov a angažovaných laikov ponuku aktuálnych článkov a cirkevných dokumentov prostredníctvom internetového časopisu Communio-missio, ktorý dosiahol symbolických 52 čísiel a čaká - podľa Božej vôle - na pokračovateľa. Pre potreby pastorácie organizoval viaceré pastoračné semináre s ponukou aj zahraničných úspešných skúseností v oblasti pastorácie. Podieľal sa na tvorbe prvého i druhého Pastoračného plánu pre činnosť KC na Slovensku.

Choroba, diagnostikovaná pred 9 rokmi, nezabrzdila jeho duchovnú plodnosť, ale rozvinula jeho úsilie spoznávať a využívať prirodzené formy boja proti rakovine. Chorobu prijal s oddanosťou zámeru Božej lásky s ním a s jeho drahými a každý deň dozrieval v tomto postoji.



( TK KBS, tl; dj ) 20101209022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]