[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Skončila sa ďalšia etapa obnovy Banskoštiavnickej kalvárie
P:3, 06. 11. 2010 09:25, DOM

Združenie Kalvársky fond, ktoré len začiatkom roka 2008 obnovilo činnosť pôvodného rovnomenného združenia (pôsobilo od vzniku Kalvárie 1751 až do roku 1951, keď ho zrušil komunistický režim), rozprúdilo práce na pamiatkovej obnove Banskoštiavnickej kalvárie – barokového komplexu kostolov a kaplniek na kopci Kalvársky vrch, pôvodne Scharffenberg. Výsledky úsilia pri záchrane unikátneho sakrálneho komplexu chce prezentovať Štiavničanom a návštevníkom mesta v nedeľu 7. novembra 2010 v popoludňajších hodinách priamo na Kalvárii.

Práce sa začali na úpätí kopca na najohrozenejšom Dolnom kostole. Ohrozené boli najmä zanikajúce fresky v interiéroch dvoch bočných kaplniek, ktoré reštaurátorka Eva Mitzová so svojimi spolupracovníkmi postupne reštaurovala. V centrálnej a najväčšej kaplnke Posledná večera tohto roku odkryla z pod bieleho náteru bohatú freskovú výzdobu. Na náročné dočistenie fresiek a ich výtvarné doladenie bude Kalvársky fond hľadať finančnú podporu, aby mohol obnovu tohto objektu uzavrieť. V týchto dňoch reštaurátor Ján Hromada dokončuje novú fasádu Dolného kostola, ktorej prinavracia pôvodný barokový vzhľad, do interiérov dvoch kaplniek Dolného kostola sa vrátili zreštaurované oltáre z dielne reštaurátora Jána Feča (oltáre Bolestného srdca Panny Márie a Božského srdca Ježišovho), ten istý reštaurátor opravil kamenné točité schody v oboch vežiach a v súčasnosti vrcholia práce na reštaurovaní oltárneho reliéfu Posledná večera z centrálnej kaplnky v bratislavských Oblastných reštaurátorských ateliéroch Pamiatkového úradu SR pod vedením Zuzany Benčekovej-Tahyovej.

Pútnikmi azda najnavštevovanejším miestom Kalvárie bola a je socha Sedembolestnej Panny Márie. Donedávna stála spustnutá a okradnutá o dve menšie kamenné sochy anjelov. Vďaka grantom Nadácie VÚB aj Ministerstva kultúry SR a súkromných darcov v lete 2010 reštaurátor Ján Fečo úspešne dovŕšil reštaurátorskú obnovu murovanej podstavy a sochy Panny Márie. Podľa dochovaných fotografií rekonštruoval aj plastiky anjelov s lucernami po stranách, prebudoval murovanú podstavu, obnovil drevený kríž aj plechovú figúru Krista na kríži a doplnil detaily.

Zároveň sa pracovalo na obnove ďalších dvoch, z celkového počtu 17 kaplniek. Kaplnky č. 14 a č. 15 volali doteraz po urgentnej záchrane. V skalnatom teréne kalvárskeho kopca na ich obnove pracoval celé leto reštaurátor Vladimír Plekanec ml. Odborníci a členovia Kalvárskeho fondu sa zhodli, že pri obnove treba navrátiť a zvýrazniť pôvodný barokový vzhľad Kalvárie. Tento koncept sa začal napĺňať už pri reštaurovaní kaplnky č. 7 – Ježiš na Olivovej hore, pričom sa výraznejšie zmenila strecha. Použitím dreveného šindľa dostala mäkšie modelovaný a zrejme aj pôvodnejší vzhľad.

Obnova Kalvárie nespočíva však len v reštaurovaní. Postupne sa rieši úprava chodníkov, dopĺňajú sa potrebné projekty na obnovu ďalších dvoch objektov – Stredného a Horného kostola – a ostatných kaplniek z komplexu. Postupne sa predlžuje elektroinštalácia až k Hornému kostolu. V bývalej záhrade za Dolným kostolom vzniká malé zátišie na posedenie v prírode s pódiom, ktoré sa bude využívať na liturgické ciele alebo na kultúrne podujatia, čo by malo Kalvárii vdýchnuť život. Po rokoch zanedbávania údržby zelene bolo nevyhnutné očistiť pútnické miesto od náletovej zelene a ozdraviť lipovú aleju.

Obnova Banskoštiavnickej kalvárie úspešne napreduje aj zásluhou finančných grantov Nadácie VÚB, Svetového pamiatkového fondu (World Monuments Fund) z New Yorku, Ministerstva kultúry SR a vďaka mnohým súkromným darcom – adoptívnym rodičom kaplniek.

Pre TK KBS Katarína Vošková, podpredsedníčka Kalvárskeho fondu

( TK KBS, kv; dj ) 20101106009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]