[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 06. 2023   Meniny má MDD, Žaneta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvé narodeniny UPC Trenčín: Noc s relikviami na univerzite
P:3, 25. 10. 2010 08:59, DOM

V piatok 22. 10. o 14:00 sa za účasti primátora mesta Trenčín Ing. Branislava Cellera, rektora Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne prof. Ing. Ivana Kneppa DrSc., zástupcov akademickej obce TnUAD, študentov, zamestnancov univerzity a asi troch desiatok pozvaných hostí, uskutočnila spomienková oslava pri príležitosti 1. výročia otvorenia Univerzitného Pastoračného centra sv. Andreja Svorada a Benedikta v Trenčíne. Program v ekumenickej kaplnke, zóne ticha, otvorila evanjelická farárka Mgr. Janka Bartová, bývalá trenčianska kaplánka živým Slovom, ktoré sa stalo Svetlom. Nasledovalo poohliadnutie: Rok v UPC očami univerzitného kaplána.

Univerzitný kaplán a rektor UPC, ThDr. Juraj Sedláček PhD. v mene všetkých študentov poďakoval vedeniu univerzity za prijatie a akceptáciu na akademickej pôde, koordinátorom i pedagógom za ich všestrannú a nezištnú pomoc. Zamyslel sa nad tichým duchovným odkazom patrónov centra, svätých zo Skalky pri Trenčíne a nad „službou“ konzumizmu, ktorý nás popri dostatku a nadbytku podvedome „núti“ hľadať pevné body a trvácne hodnoty. Miestami i úsmevne zhodnotil uplynulý rok, a zreferoval, čo všetko sa vďaka novému UPC mohlo zrealizovať uskutočniť:

Prvými hosťami nového UPC boli pred rokom vysokoškoláci zo Žiliny. Po svätej omši odohrali volejbalový zápas. Okrem pravidelných bohoslužieb v zóne ticha sa vytvorili pekné spoločenstvá študentov i pedagógov, čajovňa vytvorila priestor pre stretnutia i spoznávanie nových ľudí s podobnými hodnotami a ich rôznorodú vzájomnú pomoc, pracovňa kaplána umožňuje v pravidelných časoch poskytovať duchovné poradenstvo a sviatosť zmierenia. V uplynulom prvom roku dvakrát prebehla víkendová príprava snúbencov na manželstvo pre mladých z radov bývalých študentov. UPC počas roka navštívili o. Marián Kuffa, o. Pavol Hudák, Ing. František Neupauer z Ústavu pamäti národa. Študenti vo Veľkom týždni putovali do jaskyne na Starej Skalke, v apríli do Rakúskych Álp a Mariazellu, v lete splavili rieku Hron. Fašiangový maratón v belgickom tanci vystriedalo ticho Popolcovej stredy vo veľkej sále Školského internátu v Zlatovciach. V máji prežili duchovné i športové chvíle na pôde Žilinského UPC. V júni to bola zasa open air mládežnícka svätá omša v kostolíku v Haluziciach spojená s prehliadkou 100 m hlbokej rokliny. Čajovňa sa na čas stala dejiskom majstrovstiev sveta vo futbale a v ľadovom hokeji bez alkoholu a nadávok. Ponúkla aj živé interaktívne prenosy, naposledy v utorkovom zápase so Slovanom, nakoľko B budova stojí v tesnom susedstve futbalového štadióna AS Trenčín, pričom priestory UPC sídlia na najvyššom, 3.poschodí.

Pondelkový cyklus študentských omší v kostole Notre Dame "Jadro identity" od septembra nahradil nový s názvom Božia vôľa: ako na to. Univerzitný kaplán na záver prečítal spätnú väzbu bývalého študenta, ktorú ako poďakovanie poslal UPC-čku z príležitosti jeho prvých narodenín. Rektor Trenčianskej Univerzity prof. Ing. Ivan Kneppo, DrSc. prisľúbil ďalšiu podporu, a vyjadril radosť z ekumenickej spolupráce v centre i medzi mladými navzájom. Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák mu pri tejto príležitosti poslal ďakovný pozdrav a blahoprajný telegram k jeho inaugurácii, v ktorom mu žičí zdravie, dobrú vôľu a múdrosť pri realizovaní ušľachtilého univerzitného vzdelávania a formácie študentov, predovšetkým však Božiu pomoc. Po prečítaní a odovzdaní telegramu nasledovali spoločné modlitby. Druhú časť narodeninovej slávnosti UPC otvoril Ing. Branislav Celler, primátor mesta Trenčín, krátkym blahoželaním a prednesením slávnostného prípitku.

Oslava 1.narodenín UPC začala odpustovou svätou omšou už vo štvrtok večer. V piatok boli v zóne ticha od skorého rána pre celú študentskú a akademickú obec vystavené relikvie patrónov UPC Andreja Svorada a Benedikta, kúsky kostí svätých zo Skalky pri Trenčine. Po oficiálnej univerzitnej oslave o 14:00 nasledovala Noc s relikviami na univerzite. UPC ostalo otvorené po celú noc. Popri zóne ticha s možnosťou celonočnej adorácie a modlitbe pred relikviami, v čajovni prebiehali nočné dialógy spojené s oslavou. Univerzita ústretovo mimoriadne a na jednu noc zriadila aj dve zóny pre nočný odpočinok. Nakoľko trenčianske UPC sídli v akademických školských priestoroch univerzity, pre študentov to bola nielen noc s relikviami, ale aj prvá noc na univerzite. Po celý čas, až do sobotného rána, sa pri strážení a modlitbe pred relikviami v zóne ticha striedali. Hodová slávnosť pokračovala v sobotu dopoludnia spoločným putovaním na Starú Skalku, ďakovnou svätou omšou v jaskyni o 11:00, popoludňajším zlaňovaním a na druhý deň spoločným nedeľným, vlastnoručne pripraveným študentským obedom na jednom zo štyroch trenčianskych vysokoškolských internátov. Spoločenský program trval až do nedeľnej svätej omše o 20:30. Fotografie z víkendu nájdete už čoskoro v galérii na stránke www.upctn.sk

TK KBS informovali Juraj Sedláček a Lukáš Mäsiar

( TK KBS, js, lm; dj ) 20101025008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]