[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zahraničná tlač o 17. apoštolskej ceste Benedikta XVI.
P:3, 21. 09. 2010 05:56, ZAHVatikán (20. septembra, RV) – Niekoľko hodín po ukončení návštevy Benedikta XVI. vo Veľkej Británii, opierajúc sa o výpoveď viac ako 6000 titulov a ich autorov, niet pochýb o tom, že návšteva pápeža bola veľkým úspechom. Tu môžeme spomenúť opakujúce sa vyjadrenia posledných hodín: „duchovný úspech" – vyjadrenie p. Lombardiho, hovorcu Svätej stolice a riaditeľa Vatikánskeho rozhlasu alebo „osobný úspech” - výraz Damiana Thompsona v denníku The Telegraph. V prvom rade ide o komplexný úspech pastoračnej misie pápeža, ako sa uvádza v digitálnej tlači. Tu vystúpili do popredia tri hlavné témy: (1) Reflexie Svätého Otca vo veci zneužívania, (2) osobnosť blahoslaveného kardinála Newmana ako moderného vzoru svätosti a (3) ekumenické odhodlanie a úsilie, samozrejme najmä s anglikánmi, ale nielen s nimi. K týmto hlavným trom témam môžu byť pridané bezprostredne nasledujúce: Mladí ľudia a ich výzvy v situáciách, keď budú musieť ísť proti prúdu, demokracia, ktorá - v zmysle sociálnom - je bez etiky prázdna, či poslanie náboženstva v širšom kontexte.

V bilancii médií, týkajúcej sa osoby pápeža je kľúčovým prvkom „osobný úspech" Svätého Otca. Objavuje sa tu ako pastier, milujúci, rešpektujúci (aj v prípadoch nezhody), vzdelaný, dobrého úmyslu, priťahujúci, či ako taký, na ktorého sa dá spoľahnúť.

Opakovane sa objavovalo vyjadrenie „ľudský pápež", s odkazom na účasť na akciách, kde „bol tak očakávaný", nijaké zlyhanie alebo sklamanie. Analýza hovorí, že súčasný pápež komunikuje predovšetkým s „textom" a do jeho služby pridáva „gesto" v porovnaní s Jánom Pavlom II., ktorého nezabudnuteľný pátos komunikácie pramenil z „gesta", ku ktorému pričlenil „text". V tomto zmysle vyšla najavo komunikatívnosť Benedikta XVI.

Protesty v súvislosti s návštevou Benedikta XVI. v Anglicku hodnotí medzinárodná tlač nasledovne: Mali priestor, niekedy možno väčší ako im patril vzhľadom na ich obsah či serióznosť, každopádne však nikdy nezatienili ani neskomplikovali návštevu.

( TK KBS, RV jak; dj ) 20100921002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]