[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hovorca Svätej stolice hodnotí návštevu Benedikta XVI. vo Veľkej Británii
P:3, 20. 09. 2010 15:25, ZAHVatikán (20. september, RV) – „Pre pápeža nie je dôležitá veľká účasť, aj keď taká bola, pre neho je podstatné, že mohol hlásať pozitívne posolstvo v mene Krista, v mene kresťanskej viery s vedomím, že toto posolstvo príde k tým, ktorí si ho chcú vypočuť“ – takto zhodnotil hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi pre Vatikánsky rozhlas uplynulú apoštolskú cestu Benedikta XVI. do Veľkej Británie. O citeľnej radikálnej zmene ohlasov miestnych médií na návštevu , či o osobnom úspechu pápeža – ako to médiá zhodnotili povedal:

“Áno. Pápež nechce byť celebritou – a toto veľmi dobre vieme, pretože toto nezodpovedá jeho osobnosti, ani jeho úradu, ani to nie je jeho želaním. Je však iste spokojný, vďačný za to, čo spoznal a videl. Pápež nie je len veľkým učiteľom, človekom kultúry ako všetci vedia, ale je aj pokorným, milým a citlivým človekom, ktorého želaním je priblížiť sa k ostatným, s hlbokou ľudskosťou. A toto počas tejto cesty pochopili mnohí, aj tí, ktorí mohli mať voči nemu predsudky, či ktorí ho dobre nepoznali. Dá sa povedať, že anglickí katolíci, ako aj anglická spoločnosť, pozná teraz lepšie pápeža pre to, čím skutočne je, a teda ho pozná aj ako priateľa, ako človeka, ktorý prišiel a priniesol pozitívne posolstvo. Pri tomto by som rád spomenul, že televízia vykonala veľkú službu a tiež, že televízia, správne využitá, môže konať veľkú službu. Často ju kritizujeme a to z hľadiska mnohých vecí, ktoré robí, ale v skutočnosti môže robiť aj takúto úžasnú službu, ako to bolo práve počas tejto cesty. A nielen v tom, že objektívne ukáže, koľko ľudí prišlo a vypočulo si pápeža, ale aj tým, že zblízka ukázala tvár a osobu Svätého Otca s jeho vystupovaním. Myslím si, že toto je jedna z veľkých služieb, ktorú televízia môže a musí konať, aby tak priblížila lepšie osobnosť pápeža. Aj v minulosti, pamätám si na cestu do Turecka, čo sa týka moslimského sveta, boli to práve televízne zábery pápeža – osobitne v mešite -, ktoré boli rozhodujúce pri pochopení jeho priateľského a rešpektujúceho postoja voči moslimskému svetu. V USA zasa televízne zábery pápeža a jeho úsmev, jeho náklonnosť k ľuďom, jeho vľúdnosť - vzbudili entuziazmus a – povedzme – priateľstvo a srdečnosť amerického ľudu. Tak to bolo aj tu, v Spojenom kráľovstve: zábery pomohli k tomu, aby ľud pochopil a často aj zmenil predbežný názor na pápeža, a pomohli aj k tomu, aby ho mali radi a aby boli pripravení vypočuť si správne jeho posolstvo.”

A aký zážitok zanechal v pátrovi Lombardim najväčší dojem počas cesty?

“Spoločnosť Spojeného kráľovstva, ktorá prichádza, aby si vypočula diskrétnu, ale veľmi jasnú a hlbokú pápežovu ponuku: bolo to počas príhovoru vo Westminsterskej sieni, v ktorej nám v tichosti venovali pozornosť všetci predstavitelia spoločnosti tejto krajiny, aj na najvyššej úrovni, ktorí si prišli vypočuť, akú úvahu im chce pápež ponúknuť na tému vzťahu medzi vierou a rozumom, úlohy a prínosu, aký môže ponúknuť viera dnešnej spoločnosti, kvôli zodpovednosti, ktorú máme všetci voči budúcnosti našej spoločnosti. Obraz tohto obrovského publika, ktoré pozorne počúva slová pápeža vo Westminsterskej sieni, toto historické miesto, na ktorom žiaden pápež nikdy predtým nerozprával - to sa mi zdá, že dobre vyjadruje kľúčové body tejto cesty.”

( TK KBS, RV jak; dj ) 20100920023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]