[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slová Benedikta XVI. delegácii Walesu
P:3, 19. 09. 2010 09:28, ZAHVeľká Británia (RV) – Po svätej omši a príhovore mladým pozdravil Svätého Otca vo Westminsterskej katedrále Mons. Edwin Regan, biskup Wrexhamu, ako zástupca delegácie Waleskému ľudu. Svätý Otec odpovedal na jeho pozdrav nasledujúcimi slovami:

"Vážený brat Mons. Regan,

ďakujem za vrúcny pozdrav, ktorý ste mi v mene veriacich Walesu adresovali. Som šťastný, že mám túto príležitosť vzdať hold tomuto národu, jeho starobylým kresťanským tradíciám a posvätiť mozaiku svätého Dávida, patróna Waleského ľudu ako i zapáliť sviečku pri soche Našej Panej z Cardiganu.

Svätý Dávid bol jedným z veľkých svätcov šiesteho storočia, zlatého veku svätcov a misionárov týchto ostrovov a bol preto zakladateľom kresťanskej kultúry, ktorá tvorí základy modernej Európy. Dávidove kázne boli jednoduché, ale hlboké. Slová, ktoré hovoril mníchom, keď zomieral boli tieto: „Buďte šťastní, zachovajte si vieru a robte jednoduché veci”. Tieto jednoduché veci zjavujú našu lásku k tomu, ktorý nás miloval ako prvý (porov. 1 Ján 4,19) a zjednocujú ľudí v jednom spoločenstve viery, lásky a služby. Kiež odkaz svätého Dávida v celej svojej jednoduchosti a bohatstve naďalej zaznieva v dnešnom Walese a priťahuje srdce jeho ľudu k obnovenej láske ku Kristovi a jeho Cirkvi.

Vo svojich stáročných dejinách sa ľud Walesu vyznačoval svojou úctou k Matke Božej. Dokazujú to nespočetné miesta, ktoré sa vo Walese nazývajú „Llanfair” - Máriin kostol. Chystám sa zapáliť sviecu stojacu pri Našej Panej a modlím sa, aby sa naďalej prihovárala u svojho Syna za všetkých mužov a ženy Walesu. Nech svetlo Kristovo naďalej riadi ich kroky a utvára život a kultúru ich národa.

Žiaľ, v priebehu tejto návštevy som nemohol navštíviť Wales. Ale dúfam, že táto nádherná socha, ktorá sa teraz vráti späť do národnej svätyne Našej Panej z Cardiganu, bude stále pripomínať hlbokú lásku pápeža k Waleskému ľudu a jeho ustavičnú blízkosť, ako v modlitbe, tak v spoločenstve Cirkvi."

Preložil Peter Dufka

( TK KBS, RV;jk ) 20100919003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]