[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. mladým počas stretnutia po svätej omši vo Westminsterskej katedrále
P:3, 19. 09. 2010 09:27, ZAHVelká Británia (RV) – Počas stretnutia s mladými, ktoré nasledovalo po svätej omši vo Westminsterskej katedrále, im Svätý Otec adresoval nasledujúce slová:

Drahí mladí priatelia,

dakujem za váš srdecný pozdrav! „Srdce hovorí k srdcu“ – cor ad cor loquitur – ako viete. Vybral som tieto slová tak drahé kardinálovi Newmanovi ako motto tejto mojej návštevy. V týchto nemnohých momentoch, ked sme spolu, túžim vám rozprávat zo srdca a žiadat vás, aby ste otvorili vaše tomu, co vám poviem.

Predovšetkým žiadam od každého z vás hladiet do vnútra vlastného srdca. Myslite na všetku lásku, na prijatie ktorej bolo vaše srdce stvorené a na všetku lásku, ktorú je ono povolané darovat. Až do úplného konca, boli sme stvorení pre lásku, pre milovanie. Toto je to, co zamýšla Biblia, ked tvrdí, že sme boli stvorení na obraz a Božiu podobu: boli sme stvorení, aby sme poznali Boha lásky, Boha, ktorý je Otec, Syn a Duch Svätý a aby sme našli naše plné realizovanie sa v tej božskej láske, ktorá nepozná ani zaciatok ani koniec.

Boli sme stvorení na prijatie lásky a tým pádom ju máme. Každý den by sme mali dakovat Bohu za lásku, ktorú sme už prijali, za lásku, ktorá nás urobila tým, cím sme, lásku, ktorá nám ukázala, co je v živote skutocne dôležité. Musíme dakovat Pánovi za lásku, ktorú sme prijali od našich rodín, priatelov, ucitelov a od všetkých tých osôb, ktoré nám v živote pomohli, aby sme pochopili nakolko sme drahí, v ich ociach a v ociach Boha.

Boli sme tiež vytvorení, aby sme lásku darovali, aby sme z lásky vytvorili inšpiráciu každej našej aktivity, pevnejšiu realitu nášho života. Obcas sa to zdá velmi prirodzené, špeciálne ked cítime eufóriu lásky, ked sú naše srdcia naplnené štedrostou, ideálmi, túžbou pomáhat druhým, konštruovat lepší svet. Ale takisto si uvedomujeme, že milovat je tažké: naše srdcia môžu lahko zatvrdnút egoizmom, závistou, pýchou. Blahoslavená Matka Tereza z Kalkaty, velká Misionárka Lásky, nám pripomínala, že dat lásku, lásku cistú a štedrú, je ovocím každodenného rozhodnutia. Každý den si musíme vybrat, že budeme milovat a to vyžaduje pomoc, pomoc, ktorá vychádza z Krista, z modlitby, z múdrosti, ktorá sa nachádza v jeho slove a z milosti, ktorú na nás On sám vylieva vo sviatostiach svojej Cirkvi.

Toto je posolstvo, ktoré dnes túžim zdielat spolu s vami. Žiadam vás, aby ste sa pozerali každý den do vnútra vášho srdca a tak našli pramen každej autentickej lásky. Ježiš je tam vždy, pokojne cakajúc, že sa zahlbime do svojho vnútra, aby sme spolu s ním pocúvali jeho hlas. V hlbke vášho srdca vás volá, aby ste s ním prežili cas v modlitbe. Ale tento typ modlitby, skutocnej modlitby, si žiada disciplínu: žiada si nájst momenty ticha – silencia každý den. Casto to znamená cakat pokial Pán prehovorí. Tiež medzi zamestnaniami a stresom nášho každodenného života potrebujeme nechat miesto tichu, pretože práve v tichu nájdeme Boha a je to ticho - silencium, kde môžeme odhalit kto naozaj sme. A s tým odhalíme osobitné povolanie, ktoré nám Boh dal na budovanie jeho Cirkvi a na vykúpenie nášho sveta.

Srdce hovorí k srdcu. S týmito slovami vyslovenými z môjho srdca, drahí mladí priatelia, vás uistujem o mojich modlitbách za vás, aby vaše životy prinášali mnoho ovocia pre rast civilizácie lásky. Prosím vás tiež, aby ste sa modlili za mna, za moju službu Petrovho nástupcu a za potreby Cirkvi vo svete. Na vás, na vaše rodiny a na vašich priatelov zo srdca od Boha zvolávam požehnania múdrosti, radosti a pokoja.

Preklad: Dušan Kolencík

( TK KBS, RV;jk ) 20100919002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]