[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 05. 2024   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Celoslovenský seminár o farskej katechéze
P:3, 13. 09. 2010 08:33, DOM

V kňazskom seminári sv. F. Xaverského v Badíne sa uskutočnil v dňoch 8. – 10. septembra celoslovenský seminár o farskej katechéze na tému Cesty vo farskej katechéze. Organizovala ho Komisia pre katechizáciu a školstvo KBS v spolupráci s diecéznymi katechetickými úradmi. Zúčastnilo sa ho 100 kňazov a katechétov z celého Slovenska.

Na začiatku sa prítomným prihovoril biskup Mons. Rudolf Baláž, predseda Komisie pre katechizáciu a školstvo KBS, ktorý ocenil, že popri vyučovaní náboženstva sa venuje pozornosť aj katechéze vo farnosti, ktorá je veľmi dôležitá. Prvá časť bola zameraná teoreticky.

V prvej prednáške dp. Mgr. Jozef Adamkovič, riaditeľ DKÚ Bratislavskej arcidiecézy, hovoril o vyučovaní náboženstva v škole a katechéze vo farnosti, o ich rozdielnosti a vzájomnom dopĺňaní sa. Druhá prednáška dp. ThDr. V. Šostáka, prednášajúceho na Teologickej fakulte KU v Košiciach bola zameraná na identitu a komunikatívny rozmer katechézy – obsah – metóda – osoba. Potom dp. ThDr. M. Bublinec, PhD, riaditeľ DKÚ Banskobystrickej diecézy poukázal na to, že dôležitý je obsah katechézy, výklad pravdy, načo je tá pravda pre človeka dobrá. Mgr. Adolf Pintíř, generálny vikár českobudejovickej diecézy, poukázal na skutočnosť, že v pluralitnom svete metódy a spôsoby katechézy musia byť rôzne.

V druhej časti boli predstavené konkrétne projekty. Dp. ThDr. M. Michalíček, riaditeľ DKÚ Nitrianskej diecézy predstavil prítomným konkrétny projekt katechizácie rodičov prvoprijímajúcich detí. V ďalšom príspevku dp. ThDr. Jozef Šelinga, riaditeľ DKÚ Žilinskej diecézy, oboznámil prí-tomných s konkrétnym projektom vzdialenej prípravy pre život v manželstve a rodine, cca. pre 14 ročných. Dp. ThLic. Roman Seko, tajomník rady pre rodinu KBS, predstavil projekt blízkej prípra-vy pre život v manželstve a rodine. Vychádza z pastoračného plánu KBS. Ponúka prednášky s diskusiou, vytvára spoločenstvo, spoločne sa modlí a stoluje. Skúsenosti z projektu formácie katechétov-animátorov vo farnosti odovzdal účastníkom seminára Mgr. Marián Majzel, metodik DKÚ Spišskej diecézy. Cieľom je príprava pre službu farnosti, dozrievanie v spoločenstve a výmena skú-seností.

S konkrétnou ukážkou projektu Tajomstvá a podmienky úspešnej výchovy v rodine, konkrétne s témou Osobný životný projekt vystúpil ICLic, Mgr. Jozef Slivoň SDB. Dp. Mgr. Marián Libič, kňaz z Bratislavy, hovoril o modlitbovom stretnutí mužov, na ktorom okrem modlitby je aj diskusia a svedectvá. Pravidelne sa stretávajú raz do roka na celoslovenskom stretnutí. O príprave birmovancov v Novej Bani hovoril dekan Mišík a sr. Faustína. Do prípravy sa zapájajú aj laici. Najlepší evanjelizátori mladých sú mladí. Príprave predchádza duchovná obnova, kde sa snažia ponúknuť základy kresťanskej formácie.

Na záver sa prihovoril účastníkom košický arcibiskup Mons. Bernard Bober, člen komisie pre katechizáciu a školstvo KBS. Vo svojom príhovore zdôraznil potrebu pristupovať ku katechizvaným s láskou, poslušnosťou a milosrdenstvom. Cestou Cirkvi je človek. V tejto práci je potrebné viesť a žiť dialóg. Dôležité je vnímať prostredie v ktorom chceme ohlasovať.

Účastníci si boli navzájom darom a obohatili sa o nové pohľady, o skúsenosti i o materiály, ktoré použijú v svojej činnosti.

TK KBS informoval Eugen Valovič, tajomník Komisie pre katechizáciu a školstvo KBS

( TK KBS, ev; pz ) 20100913014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]