[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 01. 07. 2022   Meniny má Diana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

60. výročie Akcie R: Spomienkou k vďačnosti
P:3, 31. 08. 2010 09:56, DOM

Vernosť ako prejav lásky. V duchu týchto slov sa nieslo stretnutie rehoľných sestier z celého Slovenska, ktoré sa pri príležitosti 60. výročia Akcie R v nedeľu 29. augusta 2010 konalo v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne. Jeho hlavným zámerom bolo poďakovanie rehoľným sestrám, ktoré prežili Akciu R, v ťažkých časoch prenasledovania totalitnej moci vydávali svedectvo o svojej viere a vďaka ktorým rehoľný život na Slovensku nezanikol. Stretnutia sa okrem sestier zúčastnili otcovia biskupi Ján Orosch, Štefan Vrablec a Rudolf Baláž, ktorý bol hlavným celebrantom ďakovnej svätej omše. Mons. Baláž, sám prenasledovaný komunistickým režimom, priblížil v homílii príklad sestier z doby jeho detstva.

V spomienkovom programe privítala hostí predsedníčka Konferencie vyšších predstavených ženských reholí na Slovensku sr. Justína Kostúrová OP. Vo svojom príhovore vyzdvihla svedectvo starších spolusestier a ich vernosť, keď povedala: „Vďaka utrpeniu, ktorým museli prejsť, hlavne vďaka vernosti, sa ich svedectvo stáva dnes ešte silnejším, presvedčivejším a podnetnejším.“ Akciu R z pohľadu histórie priblížil historik Tomáš Gerbóc, študent teológie a rehoľník verbista. Jeho slová, že o represívnych akciách mocenských orgánov najviac vypovedajú osobné svedectvá sestier, potvrdili v spomienkových príhovoroch sestry Cherubína Siváčková z rehole Dcér kresťanskej lásky (vincentínky) a Bohumíra Školníková z Misijnej spoločnosti Služobníc Ducha Svätého. Napriek ťažkým chvíľam sestry spomínajú na tieto časy bez zatrpknutia a hnevu: „My sme sa ale stále vrúcne modlili a dôverovali sme v riadenie Božej prozreteľnosti.“

Súčasťou spomienkového programu bolo aj premietanie dokumentárneho filmu Pilátova amnestia, vyhodnotenie projektu Svedkovia viery, ktorý mapuje osudy žijúcich svedkov prenasledovaní a nespravodlivých zásahov štátnych orgánov, a príhovory hostí. Ukončením stretnutia bolo symbolické poďakovanie rehoľným sestrám, ktoré boli v roku 1950 účastné likvidácie kláštorov. Každá z prítomných sestier dostala ako prejav vďaky červenú ružu z rúk predstavenej svojej rehoľnej kongregácie.

Akcia R sa odohrala 29. augusta 1950 a znamenala začiatok plánovanej likvidácie ženských reholí na Slovensku. V troch etapách orgány komunistického režimu sústredili do niekoľkých kláštorov všetky rehoľníčky v krajine, čím chceli obmedziť ich vplyv na verejný život a až napokon, v horizonte konca storočia, dosiahnuť úplný zánik rehoľného života v Československu.

Pre TK KBS Dušan Rončák( TK KBS, dr; dj ) 20100831016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním