[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 08. 2021   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prológ svätogorazdovskej žatvy v Roku kresťanskej kultúrnej bude v Trebišove
P:3, 21. 05. 2010 09:40, DOM

Tak, ako už po niekoľko rokov, aj tohto roku svätogorazdovskú žatvu na Slovensku otvorí Gorazdov ekumenický festival sakrálnych skladieb v Trebišove. Dramaturgiu už XVI. ročníka (21. a 23. mája), s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, tvoria odborné, umelecko-prezentačné, duchovné a spoločenské podujatia. Uskutoční sa v priestoroch Regionálneho osvetového strediska (ROS) Trebišov, Cirkevného gymnázia sv. Jána Krstiteľa, v chrámoch a modlitebniach cirkevných spoločenstiev mesta Trebišov i mesta Sečovce. Festival sakrálnych skladieb v Trebišove je súčasťou XXI. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 – 2015, nad ktorými záštitu prevzal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Tvorí tiež súčasť Roka kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku, ktorý je aj svätogorazdovským rokom, pretože jedným z rozhodujúcich dôvodov vyhlásenia roka 2010 za Rok kresťanskej kultúry na Slovensku sú aj jubileá viažuce sa k osobnosti prvého po mene známeho polyhistora a svätca slovenského pôvodu Gorazda. Ide o 1125. výročie jeho pravdepodobného ustanovenia za arcibiskupa metropolitu a za rektora vysokoškolského veľkomoravského učilišťa po zosnulom Metodovi a 20. výročie zrodu novodobej svätogorazdovskej tradície Slovákov. Jej poslaním je skúmanie a približovanie reálií o živote, osobnosti a mnohodimenzionálnom diele svätého Gorazda, rovnako aj pestovanie jeho kultu a úcty k nemu.

Festival (v piatok 21. mája o 9.30 h) slávnostne otvorí vernisáž a ocenenie najlepších prác XIV. ročníka okresnej výtvarnej súťaže žiakov ZŠ Sväté Trojhviezdie – Cyril, Gorazd, Metod. Uskutoční sa vo výstavných priestoroch Cirkevného gymnázia svätého Jána Krstiteľa v Trebišove. V jeho aule bude pokračovať seminárom pre stredoškolskú mládež na tému: Rok kresťanskej kultúry a svätogorazdovský rok 2010 na Slovensku, pod lektorskou gesciou kurátora pre kresťanské tradície NOC PaedDr. Miroslava Holečku, predsedu Spoločnosti svätého Gorazda. O 15. 00 h sa účastníci festivalu presunú do Galérie ROS Trebišov na vernisáž výstavy – Sakrálna výtvarná tvorba Vladimíra Semana z Novosadu.

Po druhýkrát, druhým hostiteľským mestom festivalu budú Sečovce. V tunajšom rímskokatolíckom Kostole Nanebovzatia Panny Márie bude podujatie pokračovať (od 17.30 h) edukačno-umeleckým programom a sv. omšou. Odborný výklad o osobnosti a diele sv. Gorazda, bude mať M. Holečko, autor projektu GEFSS. V umeleckej časti sa predstavia Komorný súbor Credo pri ZUŠ Sečovce, Rímskokatolícky mládežnícky zbor Vivat Jesu zo Sečoviec matičiari z Trebišova s programom Proglas – oslava písma a slova. Epilógom prvého dňa festivalu a zároveň dominantou duchovnej časť XVI. festivalu bude slávnostná svätá omša v tomto kostole s hlavným celebrantom Mons. Stanislavom Stolárikom, pomocným biskupom Košickej arcidiecézy Nábožensko-duchovná časť podujatia bude pokračovať v nedeľu slávnostnými bohoslužbami v sakrálnych objektoch jednotlivých cirkví oboch miest.

V nosnej umelecko-prezentačnej časti ekumenického festivalu (23. mája v nedeľu) sa predstaví 5 telies sakrálnej umeleckej tvorby a interpretácie. Organizátori situovali vyvrcholenie festivalu – nesúťažnú prehliadku do kultového objektu, t.r. do Rímskokatolíckeho kostola Návštevy Panny Márie. Cirkevné zbory budú prezentovať sakrálne spevácke umenie štyroch kresťanských konfesií. Rímskokatolícku a gréckokatolícku trebišovské telesá – Rímskokatolícky zbor Magnificat pod umeleckým vedením F. Ďuristovej, Gréckokatolícky zbor sv. archanjela Michala povedie I. Bulinská, DiS. Art, ktorá bude držať dirigentskú taktovku aj necirkevného zoskupenia – Miešaného speváckeho zboru Corale Collegium pri ZUŠ Trebišov. Umeleckým vedúcim Speváckeho zboru apoštolskej cirkví Debora z Košíc je Ing. J. Hrubovčák, a Pravoslávneho komorného chóru zo Svidníka Mgr. N. Sičáková. Oživením i obohatením festivalu budú určite mariánske a ľudové piesne recitálu Moniky Kandráčovej, ktorým otvorí hudobno-spevácku časť festivalu.

Organizátormi festivalu sú Regionálne osvetové stredisko, Mesto Trebišov a jeho cirkevné spoločenstvá, Národné osvetové centrum, Spoločnosť svätého Gorazda, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru a Spolok sv. Cyrila a Metoda. Nosným cieľom festivalu ostáva iniciovať umeleckú tvorbu zborových a iných telies, predmetom činnosti ktorých je sakrálne umenie, vytvárať platformu pre odborné usmerňovanie, tvorivú konfrontáciu a umelecký rast týchto telies na Slovensku, samozrejme s akcentom na interpretáciu sakrálnych skladieb. Trebišovský festival svojou doterajšou umeleckou úrovňou vyzdvihol význam posvätného spevu ako vieroučne, nábožensky a umelecky osobitného fenoménu v rozvoji sakrálna. Potvrdil osobitné miesto posvätného spevu v rozvoji svätogorazdovskej tradície a obohatil živú sakrálnu kultúru a umenie na Slovensku. Dôležitým opäť zámerom, ktorý sledujú organizátori podujatia je šírenie ekumenizmu medzi cirkevnými umeleckými telesami rôznych konfesií i medzi samotnými cirkevnými a náboženskými spoločenstvami tejto metropoly južného Zemplína i jej okolia bohato posiateho konfesiami i ich umeleckými sakrálnymi zoskupeniami.

TK KBS informoval Miroslav Holečko

( TK KBS, mh; dj ) 20100521013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]