[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

DNI STAREJ HUDBY 2010 - Musica religiosa
P:3, 21. 05. 2010 09:33, DOMFestival Dni starej hudby, ktorého koncerty sa budú v Bratislave konať v rozpätí prvých dvoch júnových týždňov, bude tento rok prvýkrát patriť exkluzívne hudbe stredoveku a dielam renesančných majstrov, s ťažiskom na hudbu sakrálnu. Podujatie tak prostredníctvom siedmich koncertov najmä v historických kostoloch Bratislavy ponúkne znalcom i širokej verejnosti možnosť ponoriť sa do fascinujúceho sveta málo známej hudby, ktorá na slovenských pódiách dlhodobo absentuje. Záštitu nad podujatím, ktoré je súčasťou Roka kresťanskej kultúry, prevzali primátor hlavného mesta SR Bratislavy Andrej Ďurkovský, Mons. František Rábek, vojenský ordinár, a generálny biskup ev. a. v. cirkvi Miloš Klátik (koncert 11. júna). Festival je zaradený do projektu Rok kresťanskej kultúry na Slovensku. DSH sa konajú s finančnou podporou MK SR, ARS BRATISLAVENSIS a ďalších.

Dni starej hudby otvorí 1. júna celebrovaná latinská svätá omša v Kostole sv. Jána z Mathy (kostol Najsvätejšej Trojice), počas ktorej v interpretácii slovenskej Schola Gregoriana Bratislavensis pod vedením Milana Kolenu zaznie gregoriánsky chorál z územia dnešného Slovenska (Bratislava, Spiš). Hudobnú kultúru stredoeurópskeho priestoru priblížia aj maďarská Schola Hungarica s dirigentom Lászlóm Dobszaym v programe zostavenom z bratislavských prameňov (10. júna v Jezuitskom kostole ) a český súbor Societas Incognitorum pod vedením Eduarda Tomaštíka, ktorý sa predstaví s programom Duchovná hudba lutherskej Prahy a okolitých krajín (11. júna vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici).

Podobne ako už spomenuté súbory, aj ďalší zahraniční festivaloví hostia patria medzi renomovaných interpretov duchovnej hudby (monódie i polyfónie) z 13. - 15. storočia. Program s mariánskou tematikou - Gloriosa Domina - ponúka francúzsky súbor Ligeriana pod vedením Katii Caré (2. júna v Jezuitskom kostole) a trojica nórskych vokalistiek Trio Mediæval (8. júna v koncertnej sieni Klarisky) spolu s perkusionistom Birgerom Mistereggenom uvedú okrem anglickej stredovekej polyfónie aj staré nórske balady a uspávanky. Coplas djudeo-espanyoles je názov programu belgického súboru La Roza Enflorese (6. júna v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU), na ktorom zaznejú sefardické duchovné piesne v sprievode dobových nástrojov.

Dni starej hudby uzavrie 14. júna v Kostole Najsvätejšej Trojice vystúpenie Ruského patriarchálneho zboru z Moskvy pod vedením Anatolija Grindenka s programom venovaným ruskému sakrálnemu spevu 16. - 19. storočia.

Všetky v rámci DSH 2010 účinkujúce súbory sú pravidelnými a vítanými hosťami prestížnych koncertných pódií a festivalov, sú nositeľmi početných ocenení a vyznamenaní. Výber koncertného repertoáru a spôsob jeho interpretácie je zakaždým výsledkom intenzívneho štúdia dobovej praxe a bádania v oblasti dávnych hudobných prameňov, zachovaných v množstve európskych archívov, vrátane slovenských. Ich znovuoživenie živou hudobnou praxou obohacuje nielen interpretov i poslucháčov množstvom staronových informácii, ale prihovára sa k nim aj svojou stále aktuálnou silou a nádherou výpovede.

Začiatok všetkých koncertov je o 19.00 hod.

TK KBS informovala Eva Slaninková

( TK KBS, es; dj ) 20100521011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]