TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 07. 2020   Meniny má Cyril a Metod       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

EP schválil smernicu, ktorá zachráni život tisícom ľudí čakajúcim na transplantáciu
P:3, 20. 05. 2010 15:34, ZAHĽudom čakajúcim na transplantáciu dnes svitla nádej, že sa dočkajú životne dôležitého orgánu o mnoho skôr. Presne to chce zabezpečiť nová Smernica EP o kvalite a bezpečnosti orgánov určených na transplantáciu, ktorú 19. mája takmer jednomyseľne schválil Európsky parlament, keď 643 zastupiteľov hlasovalo za a len 16 proti. Do úspešného cieľa predloženú normu priviedol slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik, ktorý bol jej hlavným spravodajcom. "V posledných päťdesiatich rokoch sa stali transplantácie osvedčenou metódou a často aj jedinou možnosťou liečby. Smernica je významným medzníkom a úspechom v histórii transplantácií. Stanovenie vysokých štandardov kvality a bezpečnosti v transplantačnom procese pomôže desiatkam tisícov európskych pacientov čakajúcich na transplantáciu, a tak im zachráni život", povedal spravodajca Miroslav Mikolášik (EĽS).

Spravodajca vyjadril spokojnosť v zabezpečení ochrany darcov a príjemcov na základe princípu dobrovoľného a bezodplatného darcovstva. Tento princíp zásadne zabraňuje akejkoľvek komercializácii ľudských orgánov a teda aj nebezpečenstvu ilegálneho obchodovania. "Musí byť zaručená najvyššia možná ochrana živých darcov. V tejto otázke sme neboli ochotní pristúpiť ku kompromisu. Princíp nekomercializácie ľudského tela a jeho častí ako takých je totiž obsiahnutý v Charte základných ľudských práv,“ dodal Miroslav Mikolášik. Pokrokové riešenie sa dosiahlo aj v otázke vysledovateľnosti orgánov od darcu k príjemcovi so zachovaním dôvernosti informácií, ku ktorým majú prístup len kompetentné osoby.

"Rámec pre kvalitu a bezpečnosť bude vytvorený vo všetkých členských štátoch, tak aby pokryl celý reťazec od darcovstva až po transplantáciu a podnietil lepšiu spoluprácu a výmenu orgánov na európskej úrovni," dodal Miroslav Mikolášik.
Zároveň uvítal podporu ustanovenia transplantačných koordinátorov a koordinačného tímu ako aj vytváranie špeciálnych odborných výcvikových programov pre zdravotnícky personál, čo výrazne prispeje k zvýšeniu kvality.

Smernica vstúpi do platnosti v priebehu tohto roku a členské štáty ju budú musieť začleniť do svojho právneho poriadku do dvoch rokov, a následne podávať správy o dosiahnutom pokroku.

TK KBS informovala Katarína Ondrejková( TK KBS, ko; pz ) 20100520021   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020