[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 19. 05. 2022   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverejnený Pastiersky list pápeža Benedikta XVI. írskym katolíkom
P:3, 20. 03. 2010 14:12, ZAH

Vatikán (20. marca, RV) – Prímas Írska a arcibiskup Armaghu kardinál Seán Brady dnes predpoludním slávil v Katedrále sv. Patricka svätú omšu, po skončení ktorej predstavil veriacim dlho očakávaný “Pastiersky list pápeža Benedikta XVI. írskym katolíkom”. Dnes bol v plnom znení zverejnený aj na tlačovej konferencii vo Vatikáne. Ako Svätý Otec v úvode píše, bol hlboko rozrušený informáciami o zneužívaní detí a zraniteľných mladých ľudí členmi Cirkvi v Írsku, predovšetkým kňazmi a rehoľníkmi: “Zdieľam zdesenie a pocit zrady, ktorý toľkí z vás zažili v súvislosti s týmito hriešnym a zločinným konaním, a so spôsobom, akým sa s ním cirkevné autority v Írsku vysporiadali,” píše pápež a zdôrazňuje, že v súčasnosti je dôležité čeliť problému zneužívania s “odvahou a odhodlaním”. Podľa jeho slov Cirkev v Írsku musí pred Pánom a ľuďmi uznať tieto vážne hriechy. Toto uznanie, sprevádzané úprimnou ľútosťou nad ujmou, spôsobenou obetiam a ich rodinám, musí viesť k spoločnému úsiliu, aby sa zabezpečila ochrana detí pred podobnými zločinmi v budúcnosti.

Svätý Otec pripomína, aby pri tom všetkom veriaci pamätali “na skalu, z ktorej sú vytesaní” (porov. Iz 51:1), aby mysleli “na ušľachtilý a často hrdinský prínos minulých generácií írskych mužov a žien pre Cirkev a ľudstvo, ako na podnet k čestnému spytovaniu svedomia a angažovanému programu obnovy Cirkvi i jednotlivca.” Benedikt XVI. vyjadril nádej, že sa podarí prekonať súčasnú krízu a Cirkev v Írsku sa opäť stane “presvedčivým svedkom pravdy a dobroty všemohúceho Boha, ktorý sa zjavil skrze svojho syna Ježiša Krista.” Nástupca sv. Petra vo svojom pastierskom liste ďalej zdôraznil, že iba starostlivým preskúmaním všetkých faktorov, ktoré zapríčinili vznik krízy, sa dá dospieť k prijatiu účinných opatrení a nájdeniu lieku. Medzi nimi spomenul “neadekvátny postup pri určovaní vhodnosti kandidátov pre kňazstvo a rehoľný život; nepostačujúcu ľudskú, morálnu, intelektuálnu a duchovnú formáciu v seminároch a noviciátoch… či nemiestnu snahu uchovať reputáciu Cirkvi a vyhýbať sa škandálom, čoho následkom je zlyhanie v uplatňovaní existujúcich kánonických trestov a v ochrane dôstojnosti každého človeka.”

“Vyzývam vás všetkých, ako Boží ľud v Írsku, aby ste premýšľali o ranách, spôsobených na Kristovom tele, niekedy bolestivých liekoch na ich ošetrenie a zahojenie, a o potrebe jednoty, lásky a vzájomnej podpory v dlhom procese obnovy,” píše Svätý Otec, a prihovára sa i každej zainteresovanej skupine osobitne – obetiam zneužívania a ich rodinám; kňazom a rehoľníkom, ktorí sa zneužívania dopustili; rodičom; deťom a mladým ľuďom Írska; kňazom a rehoľníkom v krajine; tamojším biskupom; a napokon všetkým veriacim.

V poslednom bode svojho pastierskeho listu navrhuje niekoľko konkrétnych iniciatív pre riešenie situácie. Vyzýva všetkých, aby venovali svoje piatkové pokánie počas nasledujúceho roka do Veľkej noci 2011 za prílev Božej milosti a darov svätosti a sily od Ducha Svätého pre Cirkev v Írsku. Povzbudil veriacich, aby znovu objavili sviatosť zmierenia a odovzdávali sa premieňajúcej sile jej milosti. Upozornil na to, že zvláštna pozornosť by sa mala venovať eucharistickej adorácii, a v každej diecéze by mali byť kostoly alebo kaplnky pre tento účel. Zároveň Benedikt XVI. oznámil svoj úmysel vykonať apoštolské vizitácie v niektorých írskych diecézach, seminároch a rehoľných kongregáciách, ktoré by mali pomôcť miestnej Cirkvi na ceste obnovy. Svätý Otec navrhol, aby sa pre biskupov, kňazov a rehoľníkov poriadala národná Misia, zameraná na prijímanie znalostí a skúseností kazateľov a exercitátorov z Írska a zo zahraničia; skúmanie koncilových dokumentov a pápežského učenia, ktoré by malo viesť k “hlbšiemu oceneniu povolania, k objaveniu koreňov viery v Ježiša Krista a k čerpaniu z prameňa živej vody, ktorú ponúka prostredníctvom svojej Cirkvi.” Svoj list írskym katolíkom Benedikt XVI. ukončil špeciálnou modlitbou za Cirkev v Írsku.( TK KBS, RV dj; dj ) 20100320006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním