[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pôstne stretnutie s kresťanskou poéziou a hudbou v Jezuitskom kostole v Bratislave
P:3, 27. 02. 2010 08:12, DOMV rámci Roka kresťanskej kultúry sa v Jezuitskom kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave v piatok 26. februára konalo Pôstne stretnutie s kresťanskou poéziou a hudbou. Výber z poézie Michala Chudu a žalmov prebásnených Milanom Rúfusom predniesli herečka a pedagogička Eva Žilineková a študent herectva na VŠMU v Bratislave Daniel Žulčák.

O hudobné sprevádzanie sa postaral zbor Collegium Musicum Salvatoris v zložení Mária Kolenová (organ), Róbert Kováč (husle) a Vlastimil Dufka SJ (hoboj). Prítomní sa tak okrem poézie mohli započúvať aj do niektorých skladieb J. S. Bacha, A. Corelliho, J. Berthiera a D. Zipoliho.

„Kresťanská poézia je špecifikom, kde sa človek musí zahĺbiť nad slovami, ktoré vníma, počúva, musí na ne reagovať vnútorne. Každý kresťanský umelec by mal dbať o svoj rast práve tým, že číta kresťanskú poéziu, kresťanskú prózu, že sa venuje tejto oblasti“, uviedla Eva Žilineková, ktorej slová potvrdil aj kňaz a hudobník Vlastimil Dufka. Ako sa vyjadril „kresťanská poézia, kresťanská hudba vždy patrila k súčasti viery, pretože práve cez poéziu, cez hudbu, človek zapojí aj svoje srdce a nielen svoj rozum“.

Ďalšie stretnutie s kresťanskou poéziou a hudbou, a však pôstne, sa v rámci Roka kresťanskej kultúry uskutoční aj 10. decembra tohto roku.

TK KBS vydá k správe aj AUDIO.

Mária Fábryová

( TK KBS, mf; pz ) 20100226036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]