[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie Mons. Róberta Bezáka, trnavského arcibiskupa
P:3, 25. 02. 2010 19:00, DOMEmeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol v tejto dobe neobvyklým spôsobom rieši niektoré vnútorné záležitosti Trnavskej arcidiecézy formou zverejnenia našej osobnej korešpondencie pre Televíziu Markíza. Je pravdou, že listom zo dňa 13. septembra 2009 som ho pred mojím odchodom do Ríma inštruoval o niektorých pravidlách našej komunikácie a spolupráce. V skutočnosti som však len uviedol do života usmernenie Kongregácie pre biskupov s názvom „Il Vescovo emerito“, vydané v roku 2008 vo Vatikáne (Libreria Editrice Vaticana), o spôsobe výkonu funkcie emeritného biskupa.

Nie je pravdou, že som emeritnému arcibiskupovi Mons. Jánovi Sokolovi zakázal slúžiť sväté omše. V uvedenom liste je iba stanovené, kde a akým spôsobom ich môže slúžiť. Je logické, že emeritný arcibiskup nemôže pokračovať vo svojom pôsobení v rámci Trnavskej arcidiecézy tak, ako keby nástupom nového arcibiskupa nenastala v arcidiecéze dôležitá zmena.

Nie je pravdou, že by som v uvedenom liste emeritnému arcibiskupovi Mons. Jánovi Sokolovi zakázal vstup do budovy arcibiskupského úradu. Emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol má právo určeným spôsobom kedykoľvek vstúpiť do budovy arcibiskupského úradu. Po mojom nástupe do funkcie sa nastavil kľúčový režim a z hľadiska bezpečnosti budovy arcibiskupského úradu boli určené prístupy do jednotlivých jej častí aj samotným zamestnancom.

Nie je pravdou, že emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol sa nesmie stravovať v priestoroch arcibiskupského úradu. Iba bol ponúknutý iný spôsob, na aký bol zvyknutý počas výkonu jeho predchádzajúcej funkcie.

Zároveň trvám na tom, že vo vedení účtovníctva a spôsobe evidencie majetku Trnavskej arcidiecézy boli viaceré nezrovnalosti, o ktorých som informoval aj Vatikán. Nie je mi známe, že by do dnešného dňa zo strany Vatikánu prišlo oficiálne vyjadrenie, ktoré by potvrdilo, že nedošlo k žiadnemu vážnejšiemu pochybeniu.

Osobne vôbec nie som zástancom toho, aby sme veci, ktoré sa dajú riešiť inteligentným spôsobom a dialógom vo vnútri Cirkvi, riešili formou odkazov prostredníctvom televízie. Som za korektné vyriešenie všetkých vzniknutých nezrovnalostí a modlím sa za to, aby sa celá táto záležitosť vyriešila pokojnou cestou a pre dobro Cirkvi.

Uvedené skutočnosti však nijako nevylučujú možnosť ďalšieho pôsobenia Mons. Jána Sokola v rámci Trnavskej arcidiecézy a venovaniu sa činnostiam, ktoré spomenul pri svojom odchode z funkcie, t.j. navštevovať chorých ľudí, chodiť medzi mládež a robiť duchovné obnovy, čo mu umožňuje aj jeho súčasný pobyt v budove patriacej Trnavskej arcidiecéze na Nám. svätého Mikuláša č. 5 v Trnave.

Mons. Róbert Bezák, CSsR.

trnavský arcibiskup( TK KBS, pr; jk ) 20100225019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]