[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 15. 05. 2024   Meniny má Žofia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. predstavil stredovekého teológa Petra Lombardského
P:3, 31. 12. 2009 09:39, ZAH

Vatikán (30. decembra, RV) - Benedikt XVI. vo svojej katechéze pri stredajšej generálnej audiencii, ktorá sa konala v Aule Pavla VI., predstavil ďalšiu osobnosť Cirkvi z obdobia stredoveku. Je ňou teológ z 12. storočia Peter Lombardský, známy aj ako „učiteľ Sentencií“.

Peter Lombardský učil na prestížnej parížskej škole Notre Dame a zomrel ako biskup Paríža v roku 1160. K jeho najvýznamnejším prácam patrí dielo Sentencie, ktoré je zbierkou štyroch kníh pozorne vybratých a systematicky usporiadaných patristických textov určených pre vyučovanie teológie. Sentencie sa stali úvodom k teológii pre celé stáročia a ovplyvnili školy sv. Alberta Veľkého, Bonaventúru ako i Tomáša Akvinského. Cirkev tak získala veľmi solídne podanie základných právd katolíckej viery. Podľa slov Benedikta XVI., „každý jednotlivý článok tohto diela odráža jednotu Božích zjavených právd a majestát jeho spásneho plánu.“ Ďalej povedal:

„Chcel by som zdôrazniť, že celostná prezentácia viery je požiadavka, od ktorej nemožno upustiť. Skutočne, jednotlivé pravdy viery sa objasňujú navzájom a v ich úplnom a jednotnom videní sa ukazuje harmónia Božieho plánu spásy a ústredné postavenie Kristovho tajomstva. Podľa príkladu Petra Lombardského pozývam všetkých teológov a kňazov, aby nikdy netratili zo zreteľa celostné videnie kresťanskej náuky zoči-voči dnešným nebezpečenstvám rozdrobovania a podhodnocovania jednotlivých právd viery.

Katechizmus Katolíckej cirkvi ako i jeho Kompendium nám ponúkajú práve tento kompletný obraz kresťanského Zjavenia, aby sme ho prijali s vierou a vďačnosťou. Chcel by som povzbudiť i jednotlivých veriacich a kresťanské komunity k tomu, aby využili tieto prostriedky na poznávanie a prehlbovanie obsahu našej viery. Takto sa nám ukáže nádherná symfónia, ktorá nám hovorí o Bohu a o jeho láske a ktorá v nás vyvoláva pevné stotožnenie a našu činorodú odpoveď.“

Svätý Otec tiež uviedol niekoľko príkladov zo slávnych Sentencií a vysvetlil, ako dielo Petra Lombardského poslúžilo i pri zostavovaní dnešného Katechizmu Katolíckej cirkvi. Medzi jeho najtrvalejšie príspevky totiž patrí definícia sviatosti ako vonkajšieho znaku a príčiny milosti. Rovnako významné je i jeho učenie o siedmich sviatostiach. Pri sviatostiach hovoril o ich dvoch stránkach, materiálnej a formálnej. Benedikt XVI. pokračoval:

„Drahí bratia a sestry, je dôležité spoznať, aký cenný a nevyhnutný je pre každého kresťana sviatostný život, v ktorom sa nás Pán prostredníctvom sviatostnej matérie uprostred cirkevného spoločenstva dotýka a nás mení. Ako hovorí Katechizmus Katolíckej cirkvi, sviatosti sú «sily, ktoré vychádzajú z Kristovho tela, stále živého a oživujúceho, a ako činy Ducha Svätého» (č. 1116).

V tomto Roku kňazov, ktorý slávime, nabádam kňazov, najmä služobníkov v dušpastierstve, aby oni ako prví žili intenzívny sviatostný život a tak boli nápomocní veriacim. Nech sa slávenie sviatostí vyznačuje dôstojnosťou a krásou, nech napomáha osobnej sústredenosti a účasti spoločenstva, ako i k zmyslu pre Božiu prítomnosť a k misionárskemu oduševneniu. Sviatosti sú veľkým pokladom Cirkvi a každému z nás prináleží úloha sláviť ich s duchovným ovocím. V nich sa nášho života dotýka vždy prekvapujúca skutočnosť: Kristus nám cez viditeľné znaky prichádza v ústrety, očisťuje nás, mení nás a robí nás účastnými na jeho božom priateľstve.“

Svätý Otec ukončil katechézu novoročným prianím a na záver všetkým prítomným udelil apoštolské požehnanie.

( TK KBS, RV pd, jb; dj ) 20091231010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]