[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Oživenie vianočných zvykov v Kojšove
P:3, 28. 12. 2009 13:40, DOM

Spolok sv. Cyrila a Metoda v spolupráci s gréckokatolíckou farnosťou Kojšov a ďalšími spoluorganizátormi usporiadali už tretí ročník prehliadky vinšov, kolied a dramatických hier s vianočnou tematikou. V nedeľu 27. decembra otvorili podujatie s názvom Christos raždajetsja o. Michal Hospodár z Košíc a o. Marek Horňák, miestny kňaz z Kojšova. Ako prvá sa na pódiu kojšovského kultúrneho domu predstavila domáca folklórna skupina Kojšovan, ktorá sprítomnila priebeh štedrej večere podľa kojšovských tradícií. Spevom kolied túto dramatizáciu štedrej večere sprevádzala folklórna skupina žien Jedlinka. Vinšovačkami detí obohatenými krásnou hrou na husliach sa predstavil zbor Seľančík z Helcmanoviec.

Paraliturgické vianočné piesne v zborovom prevedení zaspieval už vyše desať rokov úspešne pôsobiaci ženský zbor Dimitrios z Poráča. Zo susednej obce Jaklovce prišli podujatie obohatiť členovia miešanej folklórnej skupiny Červená chustečka. A na koniec programu vystúpil detský spevácky zbor Cherubín z Trebišova, ktorý svojím prevedením zemplínskych kolied dotvoril nádhernú atmosféru podujatia.

Nesúťažnú prehliadku zhodnotil o. Michal Hospodár a vedúcim jednotlivých zborov rozdal suveníry z produkcie cyrilo-metodského spolku. Spoločné stretnutie na záver v miestnom chráme bolo vyjadrením vďaky Bohu za Kristovo narodenie a účinkujúcim za ich stvárnenie tejto rozhodujúcej udalosti dejín spásy umeleckým spôsobom. Aj takýmto podujatím sa Spolok snaží prispievať k oživovaniu miestnych tradícií a ich odovzdávaniu mladším generáciám.

TK KBS informoval Michal Hospodár( TK KBS, mh; dj ) 20091228020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]