[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie výsledkov súťaže XIV. Gorazdov literárny Prešov
P:3, 05. 12. 2009 10:14, DOM

Približovanie života, osobnosti a diela sv. Gorazda a najmä myšlienkový presah odkazu jeho diela do našej národnej, kresťanskej a kultúrnej prítomnosti tvorí hlavný predmet novodobej svätogorazdovskej tradície Slovákov. Jednou z významných aktivít, ktorá vytvára tvorivú platformu pre spomenuté približovanie reálií o slovenskom intelektuálovi Gorazdovi, je celoštátna literárna súťaž v tvorbe duchovnej poézie, prózy a drámy s medzinárodnou účasťou Gorazdov literárny Prešov.

V sobotu 5. decembra 2009 sa uskutoční slávnostné vyhlásenie výsledkov už XIV. ročníka tejto literárnej súťaže. Dejiskom predmetného vyhlásenia i celého podujatia bude (od 11.00 h) Malá scéna Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Pri profilovaní zamerania súťaže vychádzal autor jej projektu (M. Holečko) z poznania, že Gorazda možno považovať za prvého literáta – spisovateľa a prekladateľa slovenského pôvodu. Pripisuje sa mu autorstvo omšovej knihy Kyjevské listy, spoluautorstvo na dielach Život Konštantína a Život Metoda (podľa P. J. Šafárika, E. Paulínyho, Š. Ondruša i ďalších bádateľov plné autorstvo diela Život Metoda). Literárno-historická pamiatka Život Metoda je jediným písomným zdrojom domácej proveniencie, ktorý nás informuje o Gorazdovi, prvom po mene známom vzdelancovi – polyhistorovi a svätcovi slovenského pôvodu. Medzi historickými prameňmi o sv. Gorazdovi má primárny význam. Najcennejšia historická správa o Gorazdovi je v záverečnej, sedemnástej kapitole. Metod v nej vyslovil vôľu, aby ho na jeho postoch arcibiskupa metropolitu a rektora vysokoškolského učilišťa nahradil vzdelaný Sloven Gorazd slovami: „Tento je Vašej krajiny slobodný muž, učený dobre v latinských knihách a pravoverný. To buď Božia vôľa a vaša láska, ako aj moja.“ Gorazd sa výraznou mierou pričinil aj o prvé preklady do staroslovenského jazyka, najmä preklad knihy kníh Biblie, ale aj o literárne, pedagogické, právnické a iné texty.

Súťaž nie je tematicky ohraničená. Ide v nej o literárne stvárnenie našich kresťanských prvopočiatkov, histórie, tradícií, ale aj duchovných hodnôt a potrieb súčasníka. Hlavným poslaním súťaže je iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku, vytvoriť platformu na odborné usmerňovanie takejto tvorby a tvorivý dialóg autorov venujúcich sa nábožensky orientovanej literárnej spisbe.

Dôležitým cieľom súťaže je tiež prispievať k poznaniu sv. Gorazda, o ktorom sa cirkevný historik J. Kútnik-Šmálov v štúdii Zástoj katolíckej hierarchie v slovenskom národnom a kultúrnom živote (1947) vyjadril: „Gorazd je vzdelanec svetového formátu a Európan myslením a cítením...“ Spolu so solúnskymi vierozvestmi sv. Cyrilom a sv. Metodom sa zaslúžil o rozvoj našej kresťanskej orientácie a položenie základov našej národnej kultúry, písomníctva, literatúry, vzdelanosti, identity a štátnosti. Gorazd bol nielen ich oddaným spoločníkom ale aj spolutvorcom mnohodimenzionálneho diela, ktorým sa naši predkovia Sloveni ocitli už v IX. storočí na kultúrnej mape Európy a sveta.

Vyhlasovateľmi XIV. ročníka Gorazdovho literárneho Prešova v máji 2009 boli Šarišské osvetové stredisko Prešov, Spoločnosť svätého Gorazda, Národné osvetové centrum a Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov. Jej spoluvyhlasovateľmi sú Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Cyrilometodská spoločnosť, Gorazdus, n. o. Prešov, Matica slovenská a Oblastná rada MS Prešov, Spolok svätého Cyrila a Metoda Michalovce, Spolok slovenských spisovateľov – východoslovenská odbočka, Spolok svätého Vojtecha, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Svetové združenie Slovákov v zahraničí.

Súťaže sa mohol zúčastniť každý občan Slovenskej republiky a tiež Slováci, resp. autori žijúci v zahraničí a tvoriaci v slovenskom jazyku, ktorým dosiaľ nebola vydaná publikácia knižne. Súťažilo sa v kategóriách: duchovná poézia, próza a dráma (divadelná hra), a to v dvoch vekových kategóriách – žiaci ZŠ, mládež (študenti SŠ) a dospelí autori. Do tohoročnej súťaže prispelo 65 prispievateľov, ktorí zaslali 156 príspevkov. Do sekcie poézie prispelo 34 autorov, do sekcie prózy 14 autorov, do sekcie drámy 2 autori a do sekcie detskej tvorby prispelo 15 autorov. Súťažné práce hodnotila odborná porota v zložení Prof. PhDr. Anna Valcerová, CSc., PhDr. Peter Karpinský, PhD. a Mgr. Ján Gavura, PhD. Všetci sú aktívni spisovatelia a pedagógovia Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Súčasťou slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže bude umelecký program, rozborový seminár za účasti autorov a členov odbornej poroty, na ktorom sa v tvorivom dialógu uskutoční rozbor súťažných prác ocenených autorov. Ocenenia, najmä hodnotné knihy i umelecké predmety poskytli Spolok sv. Vojtecha, Matica slovenská a jej oblastná rada v Prešove, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov, Národné osvetové centrum i ostatní spolurealizátori súťaže. Vybrané príspevky ocenených autorov, tak ako z každého ročníka súťaže, uverejní v zborníku XIV. Gorazdov literárny Prešov 2009, jej hlavný garant – Šarišské osvetové stredisko.

XIV. Gorazdov literárny Prešov tvorí súčasť jubilejných XX. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 – 2015, záštitu nad ktorými prevzal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Naša novodobá posvätná gorazdovská tradícia cieľavedome, v duchu Medzinárodného dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO (Paríž 17. októbra 2003), prispieva k plneniu dôležitej úlohy pri tvorbe, ochrane, zachovávaní, no najmä znovuvytváraní sakrálneho nehmotného kultúrneho dedičstva, a tým napomáha kultúrnu rozmanitosť a ľudskú tvorivosť, kde má svoje pevné miesto aj súťaž Gorazdov literárny Prešov.

TK KBS informoval Miroslav Holečko( TK KBS, mhol; dj ) 20091205001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]