[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie výsledkov súťaže XIV. Gorazdov literárny Prešov
P:3, 05. 12. 2009 10:14, DOM

Približovanie života, osobnosti a diela sv. Gorazda a najmä myšlienkový presah odkazu jeho diela do našej národnej, kresťanskej a kultúrnej prítomnosti tvorí hlavný predmet novodobej svätogorazdovskej tradície Slovákov. Jednou z významných aktivít, ktorá vytvára tvorivú platformu pre spomenuté približovanie reálií o slovenskom intelektuálovi Gorazdovi, je celoštátna literárna súťaž v tvorbe duchovnej poézie, prózy a drámy s medzinárodnou účasťou Gorazdov literárny Prešov.

V sobotu 5. decembra 2009 sa uskutoční slávnostné vyhlásenie výsledkov už XIV. ročníka tejto literárnej súťaže. Dejiskom predmetného vyhlásenia i celého podujatia bude (od 11.00 h) Malá scéna Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Pri profilovaní zamerania súťaže vychádzal autor jej projektu (M. Holečko) z poznania, že Gorazda možno považovať za prvého literáta – spisovateľa a prekladateľa slovenského pôvodu. Pripisuje sa mu autorstvo omšovej knihy Kyjevské listy, spoluautorstvo na dielach Život Konštantína a Život Metoda (podľa P. J. Šafárika, E. Paulínyho, Š. Ondruša i ďalších bádateľov plné autorstvo diela Život Metoda). Literárno-historická pamiatka Život Metoda je jediným písomným zdrojom domácej proveniencie, ktorý nás informuje o Gorazdovi, prvom po mene známom vzdelancovi – polyhistorovi a svätcovi slovenského pôvodu. Medzi historickými prameňmi o sv. Gorazdovi má primárny význam. Najcennejšia historická správa o Gorazdovi je v záverečnej, sedemnástej kapitole. Metod v nej vyslovil vôľu, aby ho na jeho postoch arcibiskupa metropolitu a rektora vysokoškolského učilišťa nahradil vzdelaný Sloven Gorazd slovami: „Tento je Vašej krajiny slobodný muž, učený dobre v latinských knihách a pravoverný. To buď Božia vôľa a vaša láska, ako aj moja.“ Gorazd sa výraznou mierou pričinil aj o prvé preklady do staroslovenského jazyka, najmä preklad knihy kníh Biblie, ale aj o literárne, pedagogické, právnické a iné texty.

Súťaž nie je tematicky ohraničená. Ide v nej o literárne stvárnenie našich kresťanských prvopočiatkov, histórie, tradícií, ale aj duchovných hodnôt a potrieb súčasníka. Hlavným poslaním súťaže je iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku, vytvoriť platformu na odborné usmerňovanie takejto tvorby a tvorivý dialóg autorov venujúcich sa nábožensky orientovanej literárnej spisbe.

Dôležitým cieľom súťaže je tiež prispievať k poznaniu sv. Gorazda, o ktorom sa cirkevný historik J. Kútnik-Šmálov v štúdii Zástoj katolíckej hierarchie v slovenskom národnom a kultúrnom živote (1947) vyjadril: „Gorazd je vzdelanec svetového formátu a Európan myslením a cítením...“ Spolu so solúnskymi vierozvestmi sv. Cyrilom a sv. Metodom sa zaslúžil o rozvoj našej kresťanskej orientácie a položenie základov našej národnej kultúry, písomníctva, literatúry, vzdelanosti, identity a štátnosti. Gorazd bol nielen ich oddaným spoločníkom ale aj spolutvorcom mnohodimenzionálneho diela, ktorým sa naši predkovia Sloveni ocitli už v IX. storočí na kultúrnej mape Európy a sveta.

Vyhlasovateľmi XIV. ročníka Gorazdovho literárneho Prešova v máji 2009 boli Šarišské osvetové stredisko Prešov, Spoločnosť svätého Gorazda, Národné osvetové centrum a Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov. Jej spoluvyhlasovateľmi sú Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Cyrilometodská spoločnosť, Gorazdus, n. o. Prešov, Matica slovenská a Oblastná rada MS Prešov, Spolok svätého Cyrila a Metoda Michalovce, Spolok slovenských spisovateľov – východoslovenská odbočka, Spolok svätého Vojtecha, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Svetové združenie Slovákov v zahraničí.

Súťaže sa mohol zúčastniť každý občan Slovenskej republiky a tiež Slováci, resp. autori žijúci v zahraničí a tvoriaci v slovenskom jazyku, ktorým dosiaľ nebola vydaná publikácia knižne. Súťažilo sa v kategóriách: duchovná poézia, próza a dráma (divadelná hra), a to v dvoch vekových kategóriách – žiaci ZŠ, mládež (študenti SŠ) a dospelí autori. Do tohoročnej súťaže prispelo 65 prispievateľov, ktorí zaslali 156 príspevkov. Do sekcie poézie prispelo 34 autorov, do sekcie prózy 14 autorov, do sekcie drámy 2 autori a do sekcie detskej tvorby prispelo 15 autorov. Súťažné práce hodnotila odborná porota v zložení Prof. PhDr. Anna Valcerová, CSc., PhDr. Peter Karpinský, PhD. a Mgr. Ján Gavura, PhD. Všetci sú aktívni spisovatelia a pedagógovia Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Súčasťou slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže bude umelecký program, rozborový seminár za účasti autorov a členov odbornej poroty, na ktorom sa v tvorivom dialógu uskutoční rozbor súťažných prác ocenených autorov. Ocenenia, najmä hodnotné knihy i umelecké predmety poskytli Spolok sv. Vojtecha, Matica slovenská a jej oblastná rada v Prešove, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov, Národné osvetové centrum i ostatní spolurealizátori súťaže. Vybrané príspevky ocenených autorov, tak ako z každého ročníka súťaže, uverejní v zborníku XIV. Gorazdov literárny Prešov 2009, jej hlavný garant – Šarišské osvetové stredisko.

XIV. Gorazdov literárny Prešov tvorí súčasť jubilejných XX. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 – 2015, záštitu nad ktorými prevzal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Naša novodobá posvätná gorazdovská tradícia cieľavedome, v duchu Medzinárodného dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO (Paríž 17. októbra 2003), prispieva k plneniu dôležitej úlohy pri tvorbe, ochrane, zachovávaní, no najmä znovuvytváraní sakrálneho nehmotného kultúrneho dedičstva, a tým napomáha kultúrnu rozmanitosť a ľudskú tvorivosť, kde má svoje pevné miesto aj súťaž Gorazdov literárny Prešov.

TK KBS informoval Miroslav Holečko



( TK KBS, mhol; dj ) 20091205001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]